Opplysningskontoret for frukt og grønt

Ingen tvil - vi elsker norske jordbær!

Del
Det norske folket har talt – 87 % synes smaken på norske jordbær er best, og det gledes! Hele 90 % sier at de gleder seg til å spise norske jordbær, både unge, voksne og eldre, forteller Iselin Sagen som er ernæringsrådgiver ved Opplysningskontoret for frukt og grønt.
Det er ingen tvil - vi elsker norske jordbær.
Det er ingen tvil - vi elsker norske jordbær.

Hun viser til en omnibusundersøkelse gjennomført av Norstat i perioden 5.mai til 12.mai i år, bestående av et landsrepresentativt utvalg med personer fra 15 år og eldre.

Varmen gjør at vi kan forvente jordbær til vanlig tid

Børe Vold fra Stange Elton gård i Stange Vestbygd er jordbærprodusent og sitter også i styringsgruppen for jordbær i GrøntProdusentenes samarbeidsråd. Han kan fortelle at jordbærene er i rute og at vi nå kan glede oss over god tilgang på flotte norske jordbær.

Naturens eget sunne godteri!

- Ikke bare er jordbær noe av det beste som finnes – de er også proppfulle av vitamin C og fiber, og gir lite kalorier! Vitamin C er viktig for et normalt immunforsvar og fiber gjør godt for fordøyelsen, forteller ernæringsrådgiveren.

Ikke bare er jordbærene gode som dessert og snacks. Iselin oppfordrer også til å utforske litt og bruke jordbær i andre retter i tillegg til snacksen.

- Jordbær i salater er friskt og godt, og er en av mine favoritter nå i varmen. Med en frisk sommersalat med jordbær blir det lett halve tallerken med grønt til grillmaten og vel så det – og det gjør godt for helsen!

Ernæringsrådgiveren kan fortelle at det er en sammenheng mellom inntak av frukt, bær og grønnsaker og redusert risiko for hjerte- og karsykdommer og flere kreftformer.

- Det er først og fremst et variert inntak av både frukt, bær og grønnsaker som er gunstig for helsen vår. Et godt tips er derfor å fylle halve tallerkenen med frukt, bær og grønnsaker til hvert måltid.

Sommerfavoritter med jordbær:

Bær til frokost!

- Vi nordmenn kan godt spise litt mer bær! Hvorfor ikke nyte sesongen til det fulle og inkludere jordbær i frokosten også? Det er lite som er så godt som en god start på dagen med havregrøt, toppet med masse jordbær! Eller hva med jordbær i müsliskålen?

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Det er ingen tvil - vi elsker norske jordbær.
Det er ingen tvil - vi elsker norske jordbær.
Last ned bilde
En god start på dagen; smoothiebowl med jordbær og basilikum
En god start på dagen; smoothiebowl med jordbær og basilikum
Last ned bilde
Jordbær kan du også ha i sommersalaten, f.eks. sammen med cherrytomater
Jordbær kan du også ha i sommersalaten, f.eks. sammen med cherrytomater
Last ned bilde
En deilig salsa med jordbær, agurk og rødløk. Godt til grillmaten.
En deilig salsa med jordbær, agurk og rødløk. Godt til grillmaten.
Last ned bilde
Bruschetta med jordbær; det er godt, det.
Bruschetta med jordbær; det er godt, det.
Last ned bilde

Om Opplysningskontoret for frukt og grønt

Opplysningskontoret for frukt og grønt
Opplysningskontoret for frukt og grønt
Håndverksveien 31
1405 LANGHUS

23 24 94 00https://www.frukt.no/

Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.

Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.  

Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye