Feriepengekaos for permitterte
12.5.2021 09:08:50 CEST | Parat | Aktuelt
Midlertidig ordning
Ordningen som er vedtatt av stortinget er en midlertidig rett til feriepenger for dagpenger mottatt i 2020 og 2021. Disse feriepengene vil bli utbetalt sommeren 2021 og 2022.
Mange vil ikke har rett til feriepenger
Feriepenger på dagpenger ble i 2015 erstattet med en ordning der de som har vært ledige og mottatt dagpenger i 52 uker får rett til fire uker ferie med dagpenger.
I den nye midlertidige ordningen som nå foreslås vil de som per 7. juni har rett til fire uker ferie med dagpenger, ikke ha rett på feriepenger.
– Man får lønn som for alle ledige er høyere enn dagpengene. Verken lønnsmottakere eller dagpengemottakere skal i utgangspunktet få dobbelt opp, men du beholder retten til ferie med dagpenger hvis du igjen blir ledig senere i år, sier Vegard Einan (H), statssekretær i Arbeids- og sosialdepartementet, til Parat24.
Råder medlemmene til å avvikle "ferie"
Advokat Annbjørg Nærdal i Parat har fått flere henvendelser fra medlemmer som har problemer med å forstå hva som gjelder.
– Hvis medlemmet har vært permittert i mer enn 52 uker, råder jeg vedkommende til å ta ut "ferie", det vil si motta dagpenger uten aktivitetsplikt, før de begynner i jobb igjen. Men mange synes det er urimelig, og mener de ikke har behov for ferie nå, sier Nærdal.
– De synes også det er urimelig at andre som har vært permittert i en kortere periode har mulighet til å avvikle ferie på et senere tidspunkt etter at de har begynt å jobbe igjen, og få feriepenger. Det har jeg ikke problemer med å forstå, sier Nærdal.
Lønner seg å bli permittert
Slik reglene er utformet nå, vil det jo være mer gunstig for arbeidstaker som blir tatt tilbake i jobb etter 7. juni å bli permittert i stedet for å ta ut ordinær ferie. Dersom den ansatte igjen blir permittert vil vedkommende beholde rett til dagpenger i fire uker uten å stå til disposisjon for arbeidsgiver, sier Nærdal.
Statssekretær Vegard Einan tror ikke permitteringsordningen vil bli misbrukt som følge av dette.
– Jeg legger til grunn at arbeidsgiver og arbeidstakersiden må være enige om at det må være grunnlag for permittering før permittering iverksettes, sier Einan.
Ikke aktuelt å innføre feriepenger på dagpenger permanent
Einan bekrefter også at det ikke er aktuelt å innføre feriepenger på dagpenger som en permanent ordning.
– Vi mener vår løsning under normale tilstander er en bedre løsning for de langtidsledige enn feriepengeforslaget til opposisjonen, sier han.
– Verdien av vår ordning og fire uker fri med dagpenger er større for den som ble ledig i mai sist år og fortsatt er ledig sommeren etter, enn opposisjonens svar med ferietillegg uten rett til dagpenger når den arbeidsledige tar ferie, sier Vegard Einan.
Nøkkelord
Om Parat
Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat markerer hotell- og restaurantstreiken20.4.2026 11:12:13 CEST | Pressemelding
Etter brudd i meklingen for hotell og restaurantansatte, vil Parat markere streiken ved en mars gjennom Karl Johansgate – Fra Hotell Amerikalinjen til Grand Hotel i dag, mandag 20. april. Krav gjelder rettferdig lønn og forskuttering av sykepenger.
Brudd i meklingen om Riksavtalen: 295 Parat-medlemmer ut i streik19.4.2026 06:11:10 CEST | Pressemelding
Det ble ingen enighet i meklingen mellom Parat og NHO Reiseliv om Riksavtalen. Ettersom partene ikke klarte å bli enige om en samlet løsning for lønn og forskuttering av sykepenger, går 295 medlemmer ut i streik fra søndag 19. april.
Parat og NHO Reiseliv mekler på overtid – faren for hotellstreik uavklart19.4.2026 00:01:09 CEST | Pressemelding
Klokken har passert midnatt, og partene i meklingen om Riksavtalen sitter nå på overtid hos Riksmekleren. En avklaring kan komme når som helst i løpet av natten.
Mekling med hjelp fra Riksmekler for hotell og restaurantarbeidere: – Hoteller kan måtte stenge fra søndag morgen17.4.2026 08:55:00 CEST | Pressemelding
Meklingen for Riksavtalen starter fredag 17. april klokken 10.00. Dersom partene ikke blir enige innen fristen ved midnatt lørdag, vil 295 Parat-medlemmer gå ut i streik fra søndag morgen.
Parat krever økt kjøpekraft i Spekter15.4.2026 09:58:35 CEST | Pressemelding
Onsdag starter årets Spekter-oppgjør. For Parat handler denne fasen først og fremst om de overordnede rammene, med krav om økonomisk uttelling for medlemmene. 
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
