Nøkkeltall fra kriminalomsorgen
Tallene er hentet fra den månedlige statusrapporten Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) leverer til Justis- og beredskapsdepartementet, kriminalomsorgens månedlige rapport om isolasjon og etatens fagsystem, Kompis.
Rapporten fra KDI til departementet ligger som vedlegg.
Antall innsatte
07.04.21 var belegget i fengsel 79,5 prosent med totalt 2905 personer i fengsel.
- Av disse satt 635 (22 prosent) i varetekt
- 721 (24,8 prosent) var utenlandske innsatte
- Kvinnelige innsatte: 150 (5,2 prosent)
- Antall forvaringsdømte i fengsel: 138 menn, 5 kvinner
- 11 innsatte under 18 år. Fem soner dom og seks sitter i varetekt
- Gjennomsnittlig kapasitetsutnyttelse hittil i 2021: 82,6 prosent.
- 489 personer er etterlyst i forbindelse med soning av ubetinget fengselsstraff (innbefatter domfelte som ikke har møtt opp til soning - tall fra Kripos).
Elektronisk kontroll (fotlenke):
Pr. 21. april er det 438 domfelte som er gjennomfører straff med elektronisk kontroll, en kapasitetsutnyttelse på 88 prosent. Det er det høyeste tallet som har vært registrert siden den nasjonale kapasiteten ble utvidet til 500 lenker 1.januar 2018. Forrige rekord var på 87 prosent og ble satt 20.april i fjor.
I mars 2021 var i gjennomsnitt 86 prosent av lenkene aktive.
Et faktaark om soning med elektronisk kontroll ligger som vedlegg.
Soningskø
Pr. 9. april er var soningskøen på 936 dommer. Av disse avventer 47 dommer soning med elektronisk kontroll.
Totalt er det en økning på 46 dommer i køen siden forrige rapportering.
Isolasjon – mars 2021
Lenke til rapport for mars 2021 ligger som vedlegg.
Du finner mer informasjon om isolasjonsproblematikkensproblematikken i fengsel på www.kriminalomsorgen.no/isolasjon.
Koronatiltak i kriminalomsorgen
Oversikt over gjeldene tiltak og antall smittede i kriminalomsorgen finner du på www.kriminalomsorgen.no/korona.
Antall fengsler
33 fengselsenheter, med totalt 58 operative fengsler.
Driftskonstnader pr. fengselsplass pr. år (2020)
Høy sikkerhet: 1,16 millioner kroner
Lav sikkerhet: 728 000 kroner
Straff i samfunnet
Etter utgangen av hvert tertial produseres det en samlet statistikk for straffegjennomføring i samfunnet. Nøkkeltall herfra vil bli sendt ut som pressemelding når rapporten for første tertial 2021 er ferdigstilt.
Nøkkelord
Kontakter
media@kriminalomsorg.no
Dokumenter
Om Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Solheimsgata 21
2000 Lillestrøm
404 38 800http://www.kriminalomsorgen.no
Følg pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Ny fengselsleder for Bredtveit fengsel og forvaringsanstalt7.11.2024 10:29:37 CET | Pressemelding
Gro Solbakken (48) er ansatt som fengselsleder for Bredtveit fengsel og forvaringsanstalt for kvinner.
Ny fengselsleder i Tromsø5.11.2024 08:00:00 CET | Pressemelding
Håvard Leknes (46) ble nylig ansatt som ny fengselsleder i Tromsø fengsel. Han har en mangfoldig bakgrunn fra kriminalomsorgen og Forsvaret.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen: Flere innsatte under 18 år26.9.2024 10:50:24 CEST | Pressemelding
Notat til redaksjonene: Kriminalomsorgsdirektoratets månedlige oversikt over nøkkelparametere er fra og med denne måneden utvidet til også å inkludere de lovbruddskategoriene som har flest innsatte, samt oversikt over innsatte med utenlandsk statsborgerskap. Pressemeldingen inneholder et sitat fra direktør i Kriminalomsorgsdirektoratet, Lise Sannerud, knyttet til utviklingen med unge under 18 år. Per 4. september 2024 var det 3052 innsatte i norske fengsler. I august 2024 ble det iverksatt 590 straffegjennomføringer i samfunnet. Av disse var 303 iverksettelser av elektronisk kontroll (fotlenke), etterfulgt av samfunnsstraff med 167. Antallet innsatte under 18 år har i perioden august 2023 til august i år økt fra seks til 14.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen – juli 202415.8.2024 10:13:14 CEST | Pressemelding
Den 31. juli 2024 var det 2990 innsatte i norske fengsler. I juli 2024 ble det iverksatt 369 straffegjennomføringer i samfunnet. Av disse var 203 iverksettelser av elektronisk kontroll (fotlenke), etterfulgt av samfunnsstraff med 71.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen – juni 202418.7.2024 09:36:31 CEST | Pressemelding
Den 3. juli 2024 var det 3042 innsatte i norske fengsler. I juni 2024 ble det iverksatt 479 straffegjennomføringer i samfunnet. Av disse var 256 iverksettelser av elektronisk kontroll (fotlenke), etterfulgt av samfunnsstraff med 88.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom