Lederne om Hydro-salget: Skal ikke bety at de ansattes vilkår forringes

Lederne registrerer at Hydro velger å selge sitt forretningsområde Valsing (Rolling) til KPS Capital Partners, noe som omfatter 650 ansatte i Norge.
Området har siden 2019 vært underlagt en strategisk gjennomgang, så at konklusjonen ble som den ble er kanskje ikke overraskende.
Forbundsleder Audun Ingvartsen.
– Vi har respekt for Hydros vurderinger så lenge arbeidsplassene forblir i Norge, men vi ber også om respekt for kravet om at ansattes arbeidsforhold og vilkår videreføres. På samme måte som det nye selskapet forventer at produktkvaliteten skal videreføres uendret eller forbedret, forventer vi at Hydro og KPS viderefører de ansattes vilkår etter overdragelsen, sier forbundsleder i Lederne, Audun Ingvartsen.
For Ledernes vedkommende dreier dette seg om rundt 60 medlemmer til sammen i Holmestrand og på Karmøy. Hydro uttaler selv at salget vil bidra til videreutvikling av dagens valsevirksomhet, og til at arbeidsplassene trygges. I pressemeldingen for øvrig fra Hydro fremheves relasjonene og rammeavtalene KPS har med de to store tyske fagforeningene IG Metall og IG BCE.
Jon Martin Bratthammer, tillitsvalgt for Lederne i Hydro.
– Vi er selvfølgelig skuffet over at eierskapet av valseverkene går ut av Norge, men vi må se framover. Vi må fokusere på at endringen i eierskap ikke bare skal være positiv for industriutviklingen og eierne men også for de ansattes vilkår i tiden framover. Vi har også en forventning om gode samarbeidsforhold med de nye eierne, sier Jon Martin Bratthammer, Lederne hovedtillitsvalgt for Lederne ved Hydro Karmøy.
Selv om hovedkontoret for forretningsområdet blir flyttet til Tyskland, vil nåværende konserndirektør, Einar Glomnes, bli administrerende direktør i det nye selskapet.
– Vi ser jo gjerne at norsk næringsliv så langt som mulig drives av norske eiere. Hvis norsk næringsliv er attraktivt, så vil utenlandske eiere og investorer selvfølgelig se hit. Hvis de har respekt for norsk lov- og avtaleverk og for inngåtte avtaler knyttet til arbeidsvilkår, så kan det gi en trygghet for videreføring og utvikling av norske arbeidsplasser. Vi vil uansett følge med i overdragelsesprosessen fra et juridisk perspektiv, avslutter Ingvartsen.
Nøkkelord
Kontakter
Audun IngvartsenForbundsleder
Tel:+47 930 33 007audun@lederne.noBilder


Lenker
Om Lederne
Følg pressemeldinger fra Lederne
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Lederne på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Lederne
Lederne støtter krav om en upartisk Rikslønnsnemnd24.2.2025 13:27:36 CET | Pressemelding
Lederne stiller seg bak Akademikerne, Unio og YS i deres krav om en lovendring for å sikre en mer upartisk og tillitsskapende Rikslønnsnemnd. Dagens praksis med ikke-nøytrale medlemmer i nemnda er utdatert og svekker tilliten til prosessene og avgjørelsene som tas.
Etablerer snarest en rettferdig kompensasjonsordning for oljepionerene1.11.2024 07:00:00 CET | Pressemelding
Fagforeningen Lederne krever på sitt landsmøte 2024 fortgang i arbeidet med å etablere en kompensasjonsordning for oljepionerene. Dette er arbeidere som har fått sin helse ødelagt gjennom å jobbe i oljeindustrien.
Enighet oppnådd i sokkeloppgjøret8.5.2024 06:14:46 CEST | Pressemelding
Over seks timer på overtid, på morgenen onsdag 8. mai, ble det endelig oppnådd enighet i årets sokkelforhandlinger med Offshore Norge.
Lederne kritiske til regjerningens foreslåtte endringer for barnehagesektoren1.2.2024 15:46:19 CET | Pressemelding
Lederne mener Norge er best tjent med både et offentlig og et privat barnehagetilbud, og mener bestemt at de nasjonale kravene sektoren er underlagt, fortsatt bør finansieres gjennom et nasjonalt regelverk.
Lederne: Teslas motstand mot fagforeninger viser svakt og utdatert syn på lederskap15.12.2023 14:00:00 CET | Pressemelding
Elon Musk og Tesla fremviser en utdatert forståelse av lederrollen, og, ikke minst, en svak innsikt i hvordan arbeidslivet organiserer seg i Europa.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom