Kunstutstilling på Eidsvolls plass
18.2.2021 15:12:04 CET | Stortinget | Pressemelding

Fra 18. februar og frem til sommeren er Eidsvolls plass arena for en utstilling som viser et utvalg kunstverk fra Stortingets samling.
‒ Vi vil at Stortinget skal være et åpent hus, slik at alle som ønsker det kan komme på innsiden – høre på debattene, få en omvisning i bygningen og se kunstverkene våre. Koronaen gjør det vanskelig å være så åpne som vi ønsker, og vi har blant annet måttet avlyse de faste kunstvandringene våre, sier stortingspresident Tone Wilhelmsen Trøen.
Nå kan imidlertid flere av Stortingets kunstverk oppleves utendørs.
‒ Det at kunstverkene er på Stortinget gjør noe med hvordan man tolker verkene. De blir farget av institusjonen som rommer dem, det er lett å lese politikk, samfunnsengasjement og uenigheter inn i bildene, skulpturene og installasjonene. Det er noe av det som gjør Stortingets kunstsamling helt unik, sier Trøen.
Kunst, politikk, historie
Stortingets kunstsamling inneholder over 800 kunstverk. Noen av verkene er kjente og viktige i norsk kunsthistorie, andre er mindre kjente.
Tradisjonen med kunst på Eidsvolls plass begynte med avdukingen av stortingsløvene i 1865. De var Christianias aller første friluftsskulpturer. Hundre år senere stilte Unge Kunstneres Samfund ut et bilde av Kjartan Slettemark på plassen. Bildet hadde tittelen: Barn overskylles av brennende napalm. Deres hud brennes til svarte sår og de dør. Verket ble angrepet med øks og måtte fjernes.Hendelsen førte til debatt om modernistisk og politisk kunst. Marianne Heskes House of Commons-prosjekt, som ble satt opp foran Stortinget i 2015, førte også til debatt.
Stortingsløvene og Slettemarks Vietnam-bilde er begge med i utstillingen. Ved å sette disse og andre verk sammen på en ny måte, får kurator Eivind Torkjelsson fram noe av det unike i denne samlingen, at den befinner seg i krysningspunktet mellom kunst, politikk og historie.
Kontakter
Pressevakt(Vennligst ring, ikke send sms.)
Pressevakt for pressehenvendelser til Stortingets presidentskap, direktør og øvrig administrativ ledelse.
Bilder





Lenker
Om Stortinget
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
Priv. til red.: Første møte for granskingskommisjonen 5. mai30.4.2026 13:08:42 CEST | Pressemelding
Granskingskommisjonen som er satt ned etter offentliggjøringen av Epstein-dokumentene har sitt første møte tirsdag 5. mai. Kommisjonens leder, Amund Djuve, er tilgjengelig for pressen i forbindelse med møtet.
Energi- og miljøkomiteen besøker Finnmark16.4.2026 16:47:45 CEST | Pressemelding
Kraft og nett er tema for energi- og miljøkomiteens reise i Finnmark 21. til 23. april.
Stortingets arktiske delegasjon til Alaska 17.–20. april15.4.2026 14:13:27 CEST | Pressemelding
Stortingets delegasjon for arktisk parlamentarisk samarbeid reiser til Alaska denne uken. Der skal de delta på to konferanser der temaet blant annet er energi, forskning og USAs arktiske politikk.
– Gode møter med Zelenskyj på Stortinget15.4.2026 11:28:50 CEST | Pressemelding
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj besøkte Stortinget onsdag 15. april for møter med stortingspresident Masud Gharahkhani og de parlamentariske lederne.
Jonas Gahr Støre åpner nordisk debatt om kriseberedskap10.4.2026 09:12:02 CEST | Pressemelding
Nordisk råd samles på Stortinget 16. og 17 april for å diskutere hvordan de nordiske landene kan styrke felles motstandskraft og kriseberedskap. Statsminister Jonas Gahr Støre er hovedtaler fredag 17. april.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
