Advarer sterkt mot å flytte kontrollsentral fra Sola til Østlandet
Hovedredningssentralen på Sola advarer selv mot en slik flytting og peker på hvor avgjørende det er med fysisk tilstedeværelse fra spesialtrente flygeledere under ulike operasjoner.
- Dette går på at vi har et veletablert og profesjonelt kontrollsenter som har vært bygd og videreutviklet i mange år på Sola. Å flytte dette til Østlandet kan gå ut over sikkerheten og beredskapen til blant annet helikoptertransporten i Nordsjøen, poengterer Ledernes forbundsleder Audun Ingvartsen og heltidstillitsvalgt for Lederne i Equinor, Per Helge Ødegård.
- Over tid vil flygeledernes nærhet til helikoptermiljøet offshore og kompetansen om offshoreaktivitet forvitre.
- En stor mengde offshorearbeidere er avhengige av helikoptertransport for å komme seg til og fra jobb. Denne transporten er spesiell og risikofylt, noe vi historisk har opplevd med flere ulykker på både norsk og britisk sokkel. Tryggheten styrkes imidlertid av å vite at vi har et solid kompetansemiljø samlet på Sola. Det risikere Avinor nå å ødelegge, poengterer Ingvartsen og Ødegård.
Kontrollsentralen på Sola ligger på Stavanger lufthavn Sola, i gåavstand til Hovedredningssentralen for Sør-Norge (HRS). Stavanger Aftenblad har satt fokus på Avinors flytteplaner, og at HRS selv mener flyttingen av 47 flygeledere kan svekke flysikkerheten under redningsoperasjoner.
Samspillet mellom kontrollsentralen og HRS er blitt synlig flere ganger, som ved de store evakueringene av cruiseskipet «Viking Sky» utenfor Hustadvika i 2019 og boligplattformen «Floatel Superior» i 2012, der henholdsvis 479 og 326 personer ble evakuert med helikopter.
Nøkkelord
Kontakter
Audun IngvartsenForbundsleder
Tel:+47 930 33 007audun@lederne.noOm Lederne
Vi bygger gode ledere
Lederne er en partipolitisk uavhengig organisasjon for ledere i norsk arbeidsliv. Vi tilbyr trygghet, lederutvikling og tilhørighet for ledere på tvers av bransjer og på alle nivå.
God ledelse skaper verdier for Norge og trivsel på små og store arbeidsplasser. Med gode ledere får vi færre konflikter. Gode ledere bygger et bedre samfunn.
Lederne tilbyr lederutvikling og tilhørighet for ledere på tvers av bransjer og på alle nivå. Lederne skal bygge bro og fremme lederes interesser i arbeidslivet. Sammen skal vi bidra til mangfold og skape rammer for god ledelse.
Følg pressemeldinger fra Lederne
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Lederne på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Lederne
Lederne støtter krav om en upartisk Rikslønnsnemnd24.2.2025 13:27:36 CET | Pressemelding
Lederne stiller seg bak Akademikerne, Unio og YS i deres krav om en lovendring for å sikre en mer upartisk og tillitsskapende Rikslønnsnemnd. Dagens praksis med ikke-nøytrale medlemmer i nemnda er utdatert og svekker tilliten til prosessene og avgjørelsene som tas.
Etablerer snarest en rettferdig kompensasjonsordning for oljepionerene1.11.2024 07:00:00 CET | Pressemelding
Fagforeningen Lederne krever på sitt landsmøte 2024 fortgang i arbeidet med å etablere en kompensasjonsordning for oljepionerene. Dette er arbeidere som har fått sin helse ødelagt gjennom å jobbe i oljeindustrien.
Enighet oppnådd i sokkeloppgjøret8.5.2024 06:14:46 CEST | Pressemelding
Over seks timer på overtid, på morgenen onsdag 8. mai, ble det endelig oppnådd enighet i årets sokkelforhandlinger med Offshore Norge.
Lederne kritiske til regjerningens foreslåtte endringer for barnehagesektoren1.2.2024 15:46:19 CET | Pressemelding
Lederne mener Norge er best tjent med både et offentlig og et privat barnehagetilbud, og mener bestemt at de nasjonale kravene sektoren er underlagt, fortsatt bør finansieres gjennom et nasjonalt regelverk.
Lederne: Teslas motstand mot fagforeninger viser svakt og utdatert syn på lederskap15.12.2023 14:00:00 CET | Pressemelding
Elon Musk og Tesla fremviser en utdatert forståelse av lederrollen, og, ikke minst, en svak innsikt i hvordan arbeidslivet organiserer seg i Europa.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom