
Detaljhandel i den «nye normalen»: Pandemien har drastisk endret markedsstrukturen og tvunget investeringer i digitalisering
Pandemien har forandret detaljhandelen og akselerert digitaliseringen. I løpet av noen få måneder med å ha løsnet restriksjonene på den tradisjonelle detaljhandelen roet den akselererte veksten til e-handel seg, men ligger fortsatt på et imponerende nivå. Detaljhandel burde bevege seg fra å svare på nåværende endringer i markedet til å investere i det langsiktige med digitaliseringen av salgskanaler, inkludert utviklingen av omni-Channel plattformer. Disse er de viktigste konklusjonene fra webinaret organisert av Emarsys og Unity Group.
Etter de første ukene etter nedstenging av landet, da pandemien førte til en forandring i handlevaner, ble det en eksplosjon i netthandel industrien, mange land opplevde i inngangen av juli og August en normalisering av salgskanalen og dens andel av det totale detaljist markedet. Til tross for en nyere og mer tydelig bremsing i veksten til e-handel har dens rolle i å forandre salg og hele økonomien hatt en større rolle enn før pandemiens utbrudd. I mange land har de sett en vekst i e-handel industrien på noen måneder som vanligvis hadde tatt flere år. Under et webinar organisert av Emarsys og Unity Group, har eksperter i endringer på digital forretning og e-handel drøftet sammen om forandringene observert i markedsstrukturen har vært bærekraftige.
- Vår analyse av perioden fra 26. Juli til 8. August, dvs. 3 måneder etter de første løsningene av restriksjonene, viser tydelig at salg på nett fortsetter å øke i viktighet. I land som UK og Australia, har «year-on-year» (YOY) veksten fra inntekter fra netthandel fortsatt overskredet 100 prosent mens, i DACH regionen, inkludert Tyskland, har dynamikken stabilisert seg på 40 prosent. På den andre ekstremen er Brasil og Kina, hvor de siste 2 ukene har tydelig ført til en dobbelt sifrert nedgang i netthandel. Men likevel kan man globalt at e-handel er på «offensiven» og øker sin styrke som en stadig viktigere salgs kanal. – kommentar Árpád Deák, RVP (regional visepresident) salg og vekst for Sentral og Sør-Europa fra Emarsys.
CEE regionen på etterbrenneren
Pandemien økte antall kjøp på nett for tradisjonelle detaljist kjeder, men ikke minst også for butikkene selv, den økte også «Average Order Value» (AOV) for handlekurver.
I forstanden av «ren» e-handel, har Tsjekkia (+54%) og mer utviklet land som Estland (over 47%) og Spania (ca. +47%) var i ledelsen i uken (fra 27.juli) som ble analysert av Emarsys. I samsvar med netthandel, kan man se veldig tydelige fordeler i CEE regionen. I de 5 landene med størst økning i AOV, er 4 fra Europa, med Romania på toppen.
Landskapet etter viruset først traff- hva vil fremtiden bringe for detaljhandel?
Årets endring i forbruker vaner har likheter med situasjonen i 2003, mer spesifikt SARS utbruddet i Kina, hvor handlesvanene til landets beboere endre seg totalt. De var redde for å gå ut så alt de gjorde var å handle på nett, noe som drev det lokale e-handel markedet. Selv om krisen ikke varte så lenge, så omfavnet mange forbrukere denne formen for handel, noe som banet vei for utviklingen for globale aktører som Alibaba og andre asiatiske digitale giganter.
- Covid har satt sine spor på både tradisjonell og e-handel forretninger. Den har vist at tradisjonelle butikker ikke vil forsvinne fordi folk vil ha et valg, men de vil måtte trenge å introdusere flere og flere digitale løsninger for å berike og støtte handelsopplevelsen. For sikkerhetens skyld vil forbrukere foretrekke mindre og mer lokale butikker. Store kjøpesentre taper på nettet på flere områder – sikkerhet, komfort og på et større spekter av produkter. For e-handel, har pandemien uten tvil vært et vendepunkt. I min mening, vi beveger oss raskere og raskere mot en modell der internett vil bli hovedsalgskanalen og tradisjonelle salg vil bli en komplementær kanal. Utviklingen av nettsalg oversettes automatisk til en økning i popularitet for tjenester som «Click & Collect», Pick-ups og hentestasjoner. Men, mens den førstnevnte er en midlertid trend, vil sistnevnte være med oss i mange år fremover – legger Dominik Janes fra Unity Group til.
2020 er en eksplosjon for e-handel. I følge Emarsys og Unity Group eksperter, vil neste år bare bli bedre og videre vekst for denne salgskanalen er forventet. For detaljhandel, vil en nøkkelfaktor være deres holdning mot denne nåværende situasjonen, samt spådde trender. Pandemien har «introdusert» en ny målgruppe, de over 60 år, til å måtte handle på nett, og på samme tid har økt populariteten til netthandel innenfor flere produkt kategorier. Sistnevnte inkluderer både mat og FMCG (raskt bevegelige forbruksvarer) kjøp. Disse endringene representerer en enorm mulighet, men bringer samtidig seriøse utfordringer for kommersielle bedrifter.
- Pandemien ga folk en impuls til å prøve netthandel, som oftest for produkter de aldri har kjøpt på nett før. Den har også vist at ikke alle butikker var forberedte for en slik drastisk økning i etterspørselen for produktene deres. Det har vært en lekse for fremtiden for detaljister til å konstant investere i «komforten» og tilgjengeligheten til netthandel, men også ta hånd om den økende utviklingen i logistikk, fordi du må være klar for å oppleve en enorm pågang av etterspørsel på hvilket som helst tidspunkt og ikke bare Black Friday – oppsummerer Dominik Janes fra Unity Group.
Om Unity Group:
Siden 1997, har Unity Group gjennomført løsninger for den digitale transformasjonen til bedrifter, spesifikt innen salg. 23 år med erfaring og over 500 suksessfulle prosjekter verden rundt har tillatt oss å effektivt samarbeide med både medium-store og store bedrifter for hvilke vi tilbyr omfattende støtte til. Fra våre kontorer i Wroclaw, Krakow, Zurich og New York, tilbyr vi løsninger i fire nøkkel områder:
KUNDER – Plattformer, portaler og automasjon for effektiv kunde engasjement og forbedret kunde opplevelse (B2C/B2B e-handel, mobile løsninger, portaler og digitale opplevelses plattformer)
DRIFT – fra produkt informasjon og ordreforvaltning til forsyningskjeden, essensielle systemer for daglig operasjon av bedrifter (Produkt informasjon styring eller PIM, ordreforvaltning, master data ledelse, prosessautomasjon, innholdsstyring, administrative tjenester og supply-chain løsninger.)
DATA – forretningsanalyser og data administrasjonsløsninger som essensielle komponenter av enhver moderne bedrift (Data konsultasjon, data teknikk, data analyse og maskinlærings løsninger.)
KJERNE – strukturelle systemer som driver informativ teknologi (systemintegrasjon, Sky - infrastruktur, DevOps)
Unity Group er et tverrfaglig team av eksperter, men vår effektivitet er bevist av våres kunder, fremfor alt annet: Leroy Merlin, Tesco, Carrefour, Nestle, Auchan, McDonalds, SIG, Santander Bank, ING, Swiss Re, Credit Agricole, Deutsche Bank, Allianz, Volkswagen Group, Hyundai, PSA Peugeut Citroen, General Motors, OnniBus, GATX, GLS, Tagesspiegel, Saatchi & Saatchi, HP, PPG, LPP eller RTV Euro AGD.
UnityGroup #Since1997
OM Emarsys:
Emarsys styrker digitale markedsføringsledere og forretningseiere med den eneste Omni-Channel kundeengasjement plattformen bygd for å akselerere forretningsutfall. Ved å raskt tilpasse de ønskede forretningsresultatene med bevist Omni-Channel kundeengasjerende strategier- crowdsourced fra ledende merkevarer på tvers av industri- vår plattform tillater deg å akselerere tid til verdi, levere overlegne 1-til-1 opplevelser og produsere målbare resultater... raskt.
Denne industri-spesifikke, utfall-drevne tilnærmingen kombinert med vår kunde-sentrerte personalisering, handlingsbare AI og en full integrert kunde data plattform (CDP) – gjør Emarsys plattformen et foretrukket velg for mer enn 2500 bedrifter verden rundt. Bli med tusenvis av ledende merkevarer som stoler på Emarsys til å levere forutsigbare, lønnsomme utfall som deres forretninger krever og høyt personaliserte Omni-Channel opplevelser som deres kunder fortjener.
Hvis du vil se dette innholdet fra cts.businesswire.com, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
https://www.businesswire.com/news/home/20200914005344/no/
Contact information
Marta Jankiewcz, Markedsdirektør
M: +48 601 942 075 | +48 71 358 41 00
marta.jankiewicz@unitygroup.com | www.unitygroup.com
Om Business Wire
(c) 2018 Business Wire, Inc., All rights reserved.
Business Wire, a Berkshire Hathaway company, is the global leader in multiplatform press release distribution.
Følg pressemeldinger fra Business Wire
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Business Wire på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Business Wire
H.I.G. Capital Announces the Sale of DGS S.p.A.11.6.2024 12:00:00 CEST | Press release
H.I.G. Capital (“H.I.G.”), a leading global alternative investment firm with $62 billion of capital under management, is pleased to announce that an affiliate has signed a definitive agreement to sell its portfolio company, DGS S.p.A. (“DGS” or the “Group”), a leading firm in the Italian Information Technology market, to DGS Co-Founders and management team in partnership with ICG, a global alternative asset manager. Since its inception in 1997, DGShas supported blue-chip customers in the design, integration, and maintenance of complex IT systems, with a specialization in digital transformation and cybersecurity services. The Group currently has over 1,900 employees, revenues of approximately €300 million, and maintains a group of highly loyal clientele. During H.I.G.’s ownership, DGS has tripled in size and consolidated its position as a leading Italian firm in cybersecurity services and digital transformation. DGS offers its clients sophisticated and proprietary digital transformation
Evertas Names Nick Selby Head of European Underwriting11.6.2024 12:00:00 CEST | Press release
Evertas, the world’s first crypto insurance company, has named Nick Selby as its new Head of European Underwriting. This press release features multimedia. View the full release here: https://www.businesswire.com/news/home/20240611141887/en/ Nick Selby, Executive Vice President and Head of European Underwriting at Evertas (Photo: Business Wire) Selby, an accomplished information and physical security professional, brings two decades of expertise in public and private sector information security, physical security, and complex incident handling, as well as seven years of experience leading teams securing billions of dollars in cryptoassets. Previously, his roles included VP of the Software Assurance Practice at Trail of Bits, Chief Security Officer at Paxos Trust Company, and Director of Cyber Intelligence and Investigations at the NYPD Intelligence Bureau. “Nick is an extremely valuable addition to our European team,” said Evertas CEO and Co-Founder J. Gdanski. “His public and private
Owlet utvider globalt fotavtrykk med lanseringen av medisinsk-sertifisert Dream Sock™ i Storbritannia og over hele Europa11.6.2024 11:00:00 CEST | Pressemelding
Owlet, Inc. («Owlet» or the «Company») (NYSE:OWLT), pioneren innen smart spedbarnsovervåking, kunngjør i dag den britiske og europeiske lanseringen av Dream Sock. Dette er en smart babymonitor med levende helseavlesninger og varsler for friske spedbarn mellom 0-18 måneder og 2,5-13,6 kg. Dette innovative medisinske utstyret gir foreldre helse og viktig informasjon i sanntid, noe som gir uovertruffen trygghet. Denne pressemeldingen inneholder multimedia. Se hele pressemeldingen her: https://www.businesswire.com/news/home/20240611820341/no/ (Photo: Business Wire) «Vi er svært stolte over å lansere Dream Sock til omsorgspersoner over hele Storbritannia og Europa og gi millioner av foreldre mer trygghet mens babyen sover,» sa Kurt Workman, Owlets administrerende direktør og medgründer. «Dream Sock er nå et globalt produkt som er anerkjent som medisinsk nøyaktig og trygt, etter å ha gjennomgått regulatoriske autorisasjoner og sertifiseringer innenfor flere geografier. I dag er misjonen vår
V-Nova Surpasses 1000 Patent Milestone in Media Technology Innovation11.6.2024 10:00:00 CEST | Press release
V-Nova, a leading provider of data compression solutions, video compression technology, XR technology, AI acceleration and parallel processing for a multitude of industries including media and entertainment, today announced its milestone achievement of 1000 active technology patents. This accomplishment underscores V-Nova’s dedication to research and development and its commitment to protecting its intellectual property globally. This press release features multimedia. View the full release here: https://www.businesswire.com/news/home/20240611724561/en/ V-Nova’s patent portfolio spans more than 50 different jurisdictions. Including over 400 patents in Europe, over 200 in the Americas, over 100 in the United States specifically, and over 200 in Asia. V-Nova forged new directions in data processing to enhance digital experiences, maximize efficiency, reduce costs, and increase sustainability. The company leads the way with key international data compression standards for the video indust
Alipay+ Reveals Top Scorer Trophy Design for UEFA EURO 2024™11.6.2024 09:24:00 CEST | Press release
Alipay+, a suite of cross-border mobile payment and digitalization technology solutions operated by Ant International and an Official Partner of UEFA EURO 2024™, today revealed the trophy that will be awarded to the most prolific marksman at the UEFA EURO 2024™ finale on July 14 in Berlin, Germany. This press release features multimedia. View the full release here: https://www.businesswire.com/news/home/20240610328619/en/ The UEFA Top Scorer Trophy presented by Alipay+ is unveiled for UEFA EURO 2024™ (Photo: Business Wire) Sculpted in the shape of the Chinese character “支” (pronounced zhi, and meaning payment as well as support), the trophy reflects Alipay+’s dedication to supporting consumers to enjoy seamless payment and a broad choice of deals using their preferred payment methods while traveling abroad. The character also resembles the fleeting moment of a barefooted striker poised to shoot, evoking the original beauty and power of football – a game that united people across the wo