Askim Frukt- og Bærpresseri til topps i tøff kategori
30.6.2020 14:18:55 CEST | Stiftelsen Norsk Mat | Pressemelding

- Slike hedersmerker gjør lokalmat- og drikke mer sexy og anerkjent og er et synlig bevis på arbeidet som gjøres i Indre Østfold. Det målrettede arbeidet til Askim Frukt- og Bærpresseri bidrar til viktig verdiskapning i Indre Østfold, sa ordfører Saxe Frøshaug under tildelingen av kvalitetsmerket Spesialitet til Askim Frukt- og Bærpresseri mandag i produsentens egne lokaler.
De to produktene som ble hedret med Spesialitet var Årgang Askim Eple og Aronia og Årgang Askim Aroma. - Det er inspirerende å følge med utviklingen i Østfold - dere har mange dyktige mat og drikkehåndtverkere, og med Askims to nye produkter i kategorien lokaldrikke i særklasse begynner dere å bli lagt merke til nasjonalt, sa en tydelig imponert Nina Sundqvist, administrerende direktør i Stiftelsen Matmerk.
Med disse to nye Spesialitetene er virkelig Askim i godt Østfoldselskap: Dyre gård, Bamsrudlåven, DUGA, Lippert drikke, Troll laks fra Engelsviken, Ek gårdspakkeri og Den sorte havre er alle merket med Spesialitet. Østfold har virkelig satt seg på kartet som en lokalmatdestinasjon.
Alkoholfrie alternativer i særklasse
Både Vinmonopolet og utelivsbransjen rapporterer om stor økning i salget av alkoholfrie produkter. Flere ønsker å servere alkoholfrie alternativer til mat. Kombinasjonen av syre og sødme gjør eplemost til et svært godt følge til mat.- Vi har arbeidet målrettet for kunne tilby et alkoholfritt alternativ til mat og har brukt vår kompetanse til å finne riktig smakspalett til ulike matretter. Å bli hedret for innsatsen er stas, må jeg si, sa en stolt daglig leder Astrid Lier Rømuld.
Etter hvert som etterspørselen har økt har også utvalget av norsk eplemost blitt større. De beste holder svært høy kvalitet, noe som gjør det vanskelig å hevde seg i toppen. Askim Frukt- og Bærpresseri har produsert eplemost siden 1936 og fokuserer på at produktene skal passe til mat. At de nå får tildelt Spesialitet for to produkter vitner om stor råvarekjennskap og fokus på kvalitet.
I perfekt balanse
Om Årgang Askim Eple og Aronia trakk juryen fram en kraftig smak som kan minne om tanninene i en rødvin, og en god balanse mellom det bitre fra Aroniaen og det sødmefulle fra eplemosten. Årgangsserien er spesielt utviklet som et alkoholfritt alternativ til mat. Dette vitner også juryens begrunnelse om.
- En eplemost i særklasse! Om Årgang Askim Aroma sa juryen at den har en tydelig eplesmak, er aromatisk og frisk med en rund avslutning. Eplemosten har tydelig råvarepreg og har en flott farge.
Fakta om Spesialitet
Spesialitet er et offisielt norsk informasjonsmerke som tildeles lokalmat- og drikke. For å få dette merket må produktet være basert på gode norske råvarer, det må gjerne være laget etter lokale oppskrifter, og produktet må godkjennes av en fagjury med høy kompetanse. Juryen ledes av Harald Osa.
Les mer om fagjuryen her.
Nøkkelord
Kontakter
Nina SundqvistAdministrerende direktør
Tel:+47 917 85 620nina.sundqvist@matmerk.noAnne Mette JohnsenKommunikasjonssjef
Tel:+47 909 61 602anne.mette.johnsen@matmerk.noBilder


Om Stiftelsen Norsk Mat
Stiftelsen Norsk Mat er en uavhengig stiftelse og vårt formål er å styrke konkurranseevnen til norsk matproduksjon. Dette gjør vi gjennom å arbeide med kvalitetsstyring og kompetanseutvikling i norsk matproduksjon og synliggjøre opprinnelse og kvalitet på norske matprodukter.
Våre kjerneområder er merkeordningene Nyt Norge, Spesialitet og Beskyttet Betegenelse og Kvalitetssystemet i landbruket.
Følg pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stiftelsen Norsk Mat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
To norske oster tildelt Spesialitet på IGW16.1.2026 11:10:09 CET | Pressemelding
Under åpningen av den norske standen på Internationale Grüne Woche (IGW) i Berlin ble Spesialitet-merket i dag tildelt til to norske osteprodusenter – Galåvolden Gård og Eiker Gårdsysteri. Begge har over tid utmerket seg med høy kvalitet, tydelig opphav og solid håndverk.
Sider frå Sogn tildelt Beskytta geografisk nemning15.1.2026 17:44:24 CET | Pressemelding
Under fagseminaret «Matnasjonen Norge og auka bruk av norske råvarer» i Berlin i dag vart Sider frå Sogn tildelt merket Beskytta geografisk nemning. Tildelinga gir sideren eit offisielt vern og ei tydeleg stadfesting av opphav, kvalitet og særpreg.
Geir-Rune Larsen vinner Ingrid Espelid Hovigs matkulturpris 202517.12.2025 12:39:53 CET | Pressemelding
Avdelingsleder ved Strinda videregående skole i Trondheim, Geir‑Rune Larsen, vinner Ingrid Espelid Hovigs matkulturpris for sitt enestående arbeid innen rekruttering til restaurant- og matfag. Landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen delte ut prisen på Nasjonalbilioteket i Oslo.
Lokalmat i kraftig vekst: Ny rekord med 13,55 milliarder kroner3.12.2025 12:16:30 CET | Pressemelding
Lokalmat og -drikke setter nye rekorder i 2025. Omsetningen øker til 13,55 milliarder kroner, opp 1,26 milliarder fra året før - altså totalt opp med 10,25 %! Det viser ferske tall fra Stiftelsen Norsk Mat.
Disse fem kan vinne Ingrid Espelid Hovigs matkulturpris20.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Årets finalister har alle gjort en ekstraordinær innsats for å løfte restaurant- og matfag i Norge. Fra lærebøker og lærlingearbeid til rekrutteringsprosjekter har disse kandidatene med faglig stolthet inspirert unge til å søke seg til faget. Nå kan du være med og avgjøre hvem som fortjener prisen!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

