Danmark og Norge åpner grensene: - Det er på tide at vi ønsker nordmenn velkommen igjen

Norge og Danmark har i stor grad fulgt hverandre når det gjelder smitteverntiltakene som er satt i gang for å bekjempe spredningen av koronaviruset. Mens danske myndigheter stengte landets grenser lørdag 14. mars, stengte Norges grenser mandag 16. mars.
29. mai slapp imidlertid Norges statsminister, Erna Solberg, nyheten om at grensene til Danmark åpner 15. juni. Den danske statsministeren, Mette Fredriksen, slapp nyheten om grenseåpningen samtidig i Danmark.
Det vil komme egne retningslinjer for reiser og smittevern både for nordmenn og dansker, og reglene er ikke nødvendigvis like i Norge og Danmark, poengterer Solberg under pressekonferansen klokken 14.00.
- Den globale pandemien har endret vårt syn på hverdagen. Den har blant annet satt en stopper for våre reiseplaner og tvunget oss til å tenke mer over hvordan vi lever, helt ned i den minste detalj, sier Flemming Bruhn, markedssjef for VisitDenmark i Norge.
Han har stor tro på at nordmenn vil finne seg til rette i Danmark, selv med enkelte restriksjoner og retningslinjer.
- For dem som nå vil reise trygt og ikke så langt, men likevel vil kjenne på den kontinentale følelsen av utlandsferie er Danmark er godt valg. Det er på tide å begynne å nyte livet, og det er på tide at vi ønsker nordmenn velkommen igjen, sier Bruhn.
Danmark er ifølge VisitDenmarks markedsprofil et av nordmenns favorittreisemål, og nordmenn assosierer ofte Danmark med god mat, København og Legoland.
- Danmark er kjent for sine fornøyelsesparker, sin deilige matscene og sitt pulserende byliv der store byer som Aarhus og København, men også mindre byer som Aalborg og Odense, har en rekke fristelser å by på. Jeg tror at den danske livsstilen gjør at nordmenn finner seg godt til rette i byene våre, sier Bruhn og legger til:
- Danmark kan også by på nostalgiske badehotell og idylliske feriehus, vi har slott og kroer, for ikke å nevne den langstrakte kystlinjen. Vi har noe for enhver!
I 2019 sto nordmenn for 2,3 millioner overnattinger, som gjør Norge til det nest største markedet etter Tyskland.
Nøkkelord
Bilder

Lenker
Om VisitDenmark Norge
Flere bilder finnes i presserommet.
Følg pressemeldinger fra VisitDenmark Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra VisitDenmark Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra VisitDenmark Norge
Danmark feirer sin sykkelarv med Copenhagen Sprint24.6.2025 13:00:41 CEST | Pressemelding
21.–22. juni 2025 ble det skrevet sykkelhistorie i Danmark da landet for første gang arrangerte Copenhagen Sprint – et nytt UCI World Tour-ritt som hyller Danmarks sterke sykkelkultur og vakre landskap.
Michelin-stjerner 2025: Dansk gastronomi skinner sterkere enn noensinne18.6.2025 13:03:30 CEST | Pressemelding
Danmark bekreftet sin posisjon som en kulinarisk stormakt under utdelingen av Michelin-guide Nordens stjerner for 2025, som fant sted i vakre Anneberg Kulturpark i UNESCOs globale geopark Odsherred. Blant de fem nordiske landene var det dansk gastronomi som virkelig utmerket seg, med hele 6 av de 10 nyutnevnte ettstjerners restaurantene – noe som bringer det totale antallet Michelin-restauranter i Danmark opp i imponerende 37. Det er flest både når det gjelder antall restauranter og antall stjerner i hele Norden.
Europas første Kennedy-romsenter åpner i LEGOLAND® Billund Resort3.6.2025 16:52:48 CEST | Pressemelding
LEGOLAND® Billund Resort planlegger å åpne et nytt og imponerende Space Center i 2028. Det 12 000 kvadratmeter store området får spennende utstillinger, romsimulatorer og ekte romfartøyer – inspirert av Kennedy Space Center i Florida. Med hjelp fra internasjonale romeksperter håper man å tiltrekke seg 500 000 besøkende hvert år.
CopenPay er tilbake – og tredoblet: Belønner bærekraftig turisme i København12.5.2025 11:46:28 CEST | Pressemelding
Københavns prisbelønte initiativ lar turister "betale" for kulturopplevelser med bærekraftige handlinger, som å plukke søppel eller reise med tog. I år tredobles tilbudet, sesongen varer dobbelt så lenge – og togreisende belønnes spesielt.
Nyhet for barnefamilier: Danmarks første Center Parcs åpner til sommeren11.4.2025 09:11:19 CEST | Pressemelding
Den 20. juni åpner Center Parcs sin første feriepark i Danmark – Nordborg Resort – på øya Als i Sønderjylland. Den populære ferieparkkjeden, kjent for badeland, familieaktiviteter og moderne hytter i naturskjønne omgivelser, blir nå tilgjengelig bare noen timers reise fra Norge – perfekt for barnefamilier som planlegger sommerferie.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom