Eksplosiv interesse for e-læringskurs i smittevern

Ikke bare har flere tusen ansatte i Helse Midt-Norges sykehus tatt flere av e-kursene – også utenfor organisasjonen har svært mange gjennomført et eller flere kurs i læringsportalen.
E-kurset i håndhygiene hadde før pandemien om lag 15-30 kursdeltakere daglig; den siste tiden har kurset hatt rundt 1000 deltakere per dag. Det samme er tilfellet med flere andre elektroniske smittevernkurs.
Anne Katarina Cartfjord, HR-direktør i Helse Midt-Norge, sier det har vært jobbet svært godt med kursene. Hun synes det er gledelig at så mange har gjennomført dem.
- Vår målsetning har vært å nå ut til helsearbeidere i og utenfor regionen for å øke kompetansen rundt smittevern. Dette mener vi vil ha en preventiv effekt på spredningen av smitte i befolkningen. Dette er viktig både for pasienters og ansattes helse og sikkerhet, sier Cartfjord.
Var forberedt på stor interesse
Frank Burøy, rådgiver i enhet for kompetanse og læring i Helse Midt-Norge, sier de tidlig i mars skjønte at det ville bli stort trykk på smittevernopplæring. Derfor ba de Helse Midt-Norge IT (Hemit) om å øke kapasiteten på serverne for å være sikker på å kunne ta imot alle interesserte.
Den siste tiden har enheten jobbet med å produsere og skaffe relevante Covid-19 smittevernkurs. Flere av kursene er egenproduksjoner, som håndtering av risikoavfall, og av- og påkledning ved gjenbruk av smittefrakk. Sistnevnte kurs har hatt over 11 000 visninger på én måned.
Samtidig har det vært et mål å få ut eksisterende og nye kurs, både til ansatte og samarbeidspartnere. Tilgjengelige kurs er blitt distribuert til blant andre KS, Folkehelseinstituttet, Helsedirektoratet, universiteter og høyskoler og avtalespesialister. Disse kursene krever ingen pålogging og er mulig å gjennomføre anonymt.
Det har vært kursdeltakere fra hele Norge, forteller Burøy, men også fra flere andre land. At kursene har blitt så godt mottatt skyldes ikke minst det gode samarbeidet med Hemit og Regional smittevernavdeling ved St. Olavs hospital, mener han.
Møtt med entusiasme i kommunen
I Trondheim kommune ble kursene mottatt med stor entusiasme. De ble øyeblikkelig en del av opplæringsmaterialet til alle ansatte innenfor helse og velferdsområdet, forteller May Liz Bjørnevik Tho, avdelingsleder for avdeling for rekruttering og kompetanse, personaltjenesten i Trondheim kommune.
- Delingen fra Helse Midt-Norge til kommunen kom raskt i gang. Det skyldes det gode samarbeidet mellom opplæringsmiljøene i de to virksomhetene i forbindelse med arbeidet med Helseplattformen, sier Bjørnevik Tho. Hun fortsetter:
- Vi gjør vi oss nå gode erfaringer knyttet til opplæring i stort omfang, og ikke minst samarbeid med Helse Midt-Norge frem mot innføringen av Helseplattformen.
Nøkkelord
Bilder

Om Helse Midt-Norge RHF
Vi sørger for gode spesialiserte helsetjenester for befolkningen i Midt-Norge.
Virksomheten omfatter spesialiserte helsetjenester innen fysisk, psykisk helsevern og tverrfaglig spesialisert rusbehandling. Våre hovedoppgaver er å sørge for opplæring av pasienter og pårørende, utdanning av helsepersonell, forskning og pasientbehandling.
Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Ny eier- og beredskapsdirektør i Helse Midt-Norge RHF4.4.2025 12:25:14 CEST | Pressemelding
Ole Magnus Nyheim er tilsatt som ny direktør for eierstyring og beredskap i Helse Midt-Norge RHF.
Ny økonomidirektør i Helse Midt-Norge RHF2.4.2025 13:15:17 CEST | Pressemelding
Ingrid Volden er tilsatt som ny direktør for økonomi og finans i Helse Midt-Norge RHF. Hun kommer fra stillingen som avdelingsdirektør for økonomiavdelingen på NTNU.
Forsterket innsats for Ventetidsløftet26.2.2025 09:55:57 CET | Pressemelding
Helse Midt-Norge RHF intensiverer arbeidet med å redusere ventetider og fristbrudd i tråd med målene i Ventetidsløftet. Helseforetakene i regionen fikk 26. februar beskjed om å øke aktiviteten umiddelbart for å nå ventetidsmålene.
Reduserte ventetider har høyeste prioritet14.2.2025 16:01:10 CET | Pressemelding
Helseforetakene i Midt-Norge skal gi arbeidet med å følge opp Ventetidsløftet og å redusere ventetider og fristbrudd høyeste prioritet. Det var det klare budskapet fra administrerende direktør Jan Frich i Helse Midt-Norge RHF i foretaksmøtet med helseforetakene i regionen i dag.
Ny teknologidirektør i Helse Midt-Norge RHF7.2.2025 12:11:45 CET | Pressemelding
Bjørn J. Villa er tilsatt som ny direktør for teknologi og digitalisering i Helse Midt-Norge RHF. Villa kommer fra stillingen som IT-sjef i Trondheim kommune.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom