NRK avlyser sykkelsommer

Planen var å lage sakte-TV hvor det i løpet av fem uker i sommer skulle sykles gjennom fem områder i Norge. For å få til det skulle 40 NRK-medarbeidere være på reisefot gjennom fem uker i juli og august.
Nå blir det ingen sykkelsommer på NRK. Risikofaktorene med å gjennomføre prosjektet vurderes som for mange og derfor stanses prosjektet.
Prosjektleder for Sykkelsommer i NRK, Ingrid L. Olderbakk, sier at NRK etter grundig overveielse har konkludert med at at det blir for vanskelig å fortsette planleggingen slik koronasituasjonen er.
- NRK har derfor besluttet å stanse prosjektet sommeren 2020, sier Olderbakk.
Hun viser til usikkerheten som ser ut til å prege både Norge og verden fremover.
- Vi kunne ha utsatt beslutningen en stund til. Men dersom vi skal ha tid og ressurser til å komme opp med et alternativ som er mindre utsatt for usikkerheten rundt smittesituasjonen, ser vi det mest hensiktsmessig å stoppe prosjektet, slik det er planlagt nå, fortsetter hun.
Målet var å samle folk
Olderbakk viser til at det flere grunner til at det ser vanskelig ut med å gjennomføre sykkel-sakte-tv-prosjektet nå. Både med hensyn til bemanning og i disse dager planlegge et prosjekt hvor målet er å samle mye folk.
- Hele sykkelprosjektet egner seg derfor dårlig for ikke å samle publikum og holde god avstand mellom folk. Hele poenget har jo som ved de tidligere sakte-TV-prosjektene vært å lage god TV og samle folk samtidig, poengterer hun.
Hun viser også til at i planleggingen videre fremover, ville NRK være avhengige av å kunne reise i Norge på befaringer og møter. Det er også komplisert i disse tider.
Det er også usikkerhet knyttet til bemanningen, hvis noen i teamet skulle bli syke underveis, kan karantene kunne ramme mange og gi ekstra utfordringer.
- Vi i NRK synes dette er fryktelig trist for alle som har brukt tid på og gledet seg til sykkelsommer. Men vi har nå et solid stykke forarbeid som kan hentes opp igjen en senere sommer, fortsetter hun.
Jobber med alternativ sommer-TV
Hun sier de nå vil se på muligheter for å lage TV-underholdning som kan la seg gjennomføre uansett retningslinjer og smittevernhensyn i sommer.
- Vi har bare tiden og veien på oss for å lage et alternativt opplegg som lar seg gjennomføre rent praktisk og som er av en slik kvalitet som publikum forventer av NRK. Vi vil gå ut med informasjon så snart vi vet hva dette blir, sier prosjektleder Ingrid L. Olderbakk i NRK.
Kontakter
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noBilder

Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Slik blir valgdekningen på NRK4.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Stortings- og sametingsvalget 8. september nærmer seg med stormskritt. NRK følger utviklingen gjennom hele valgkampen på nett, TV og radio.
Gaute Berg Næss er tilbake med nytt program1.8.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
I «Gautes dokumentarprogram» skal Gaute Berg Næss utforske de store og små spørsmålene i livet.
Ny videopodkast med Erlend Mørch28.7.2025 06:40:16 CEST | Pressemelding
I dag er det premiere på «Mørch og makta» i NRK Radio. Med det er NRKs valgkampdekning i gang.
NRK og TV 2 skal vise Mesterligaen for kvinner27.7.2025 17:00:00 CEST | Pressemelding
Fra og med kommende sesong kan du se Europas beste klubblag for kvinner kjempe om Mesterliga-tittelen på NRK og TV 2.
Howard er tilbake!2.7.2025 10:13:37 CEST | Pressemelding
90-tallshelten Howard gjør radio-comeback. I sommer blir det poprush på NRK P1.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom