Virksomheter kan utsette ordinær generalforsamling og årsmøte

Enkelte foretak har fastsatt i sine vedtekter at møtene skal holdes tidligere enn de lovbestemte fristene. Koronaviruset har gjort det vanskelig for disse foretakene å gjennomføre møtene innenfor fristen. Regjeringen har allerede gitt forskrifter om at foretak kan avholde møtene sine digitalt og gjennom elektronisk deltakelse. Likevel kan foretakene ha vanskeligheter med å avholde møtene.
– Mange virksomheter har ikke mulighet til å samle eiere uten at de møtes fysisk. Foretakene trenger også mer tid slik at de får på plass tekniske løsninger. Forskriften gir foretak bedre tid til å planlegge og avholde møtene på en forsvarlig måte, sier næringsminister Iselin Nybø (V).
Med den nye forskriften åpner regjeringen for at styret i foretakene kan ta i bruk de lovfestede fristene i aksjelovene og samvirkelova i stedet for fristen som står i vedtektene. Aksjelovene og samvirkelova krever at møtene skal holdes senest innen seks måneder etter regnskapsårets slutt, normalt 30. juni. Forskriften som regjeringen la frem i dag endrer ikke de lovbestemte fristene i disse lovene.
Forskriften er gitt etter koronaloven. Dersom Stortinget ikke motsetter seg forskriften, vil den tre i kraft torsdag.
Vurdering av ytterligere tiltak
Næringslivet har gitt innspill om at mange bedrifter opplever utfordringer med de lovbestemte fristene om at ordinær generalforsamling og årsmøte skal avholdes, og at årsregnskapet skal fastsettes, innen seks måneder etter regnskapsårets slutt, som for de fleste vil være 30. juni.
– Regjeringen vurderer fortløpende nye tiltak for å hjelpe næringslivet. Nå ser vi nærmere på om disse fristene skal utsettes, sier finansminister Jan Tore Sanner (H).
Bilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Næringsministeren besøker Alta tirsdag 20. januar16.1.2026 12:20:11 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Alta tirsdag 20. januar for å møte reiselivsnæringen i regionen. På programmet står besøk hos flere opplevelsesbedrifter og samtaler med aktører som driver utviklingen av et stadig mer attraktivt reisemål i nord.
Næringsministeren til Tromsø og TIFF 18.–20. januar16.1.2026 12:03:21 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Tromsø fra søndag 18. til tirsdag 20. januar. Hun skal blant annet delta på Krafttak for Nord og Tromsø internasjonale filmfestival (TIFF). I tillegg vil hun og arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng møte nordlysaktører, der temaet er useriøse aktører i næringen.
Norge blir med i EUs nye allianse for konkurransekraft i kjemisk industri15.1.2026 13:03:00 CET | Pressemelding
Norge blir med når EU etablerer en ny allianse for kritiske kjemikalier. Målet er å styrke europeisk kjemisk industri, og sikre konkurransekraft og strategisk autonomi i møte med det grønne skiftet og økt global konkurranse.
Norge vil samarbeide tettere med Tyskland om romvirksomhet13.1.2026 18:09:46 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte i dag Tysklands minister for teknologi og romvirksomhet, Dorothee Bär, i Berlin.
Næringsministeren møtte sin tyske motpart i Berlin: – Sammen kan vi styrke konkurransekraften13.1.2026 18:07:46 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte i dag Tysklands nærings- og energiminister Katherina Reiche i Berlin for samtaler om konkurransekraft og økonomisk sikkerhet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
