11 fartøy får fiske makrellstørje i 2020

Fiskeridirektoratet har nå gjennomført en loddtrekning blant de kvalifiserte søkerne og listen over fartøy er klar. Trekningen danner grunnlag for en rulleringsliste, og fartøyene som har blitt trukket ut får en opsjon på deltakelse i fisket etter makrellstørje i to år. Det vil avhenge av størrelsen på den norske kvoten om disse to årene vil bli påfølgende eller ikke.
- Det er gledelig at det har vært stor interesse for å delta i dette fisket, og en rulleringsliste gir mulighet for fartøyene til å planlegge dette fisket bedre, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Norsk totalkvote i 2020 er på hele 311,95 tonn. Av dette går 256 tonn til ringnotfartøy og 19 tonn til linefartøy. Det er også avsatt 24,95 tonn til bifangst av makrellstørje i fisket etter andre arter i 2020. Det er avsatt totalt 6 tonn til merk- og slipp og rekreasjonsfiske i 2020, og 6 tonn er avsatt til forskning på makrellstørje.
Makrellstørje har tidligere kun vært omsatt gjennom hvitfisksalgslagene. Fra 2020 åpnes det også for makrellstørje kan omsettes gjennom Sildelaget.
Følgende fartøy får tillatelse til å fiske makrellstørje i 2020:
Not under 40 meter
Albacore |
SF-3-A |
26,13 |
Vestbris |
SF-50-G |
30 |
Hillersøy |
SF-246-A |
36,5 |
Spjæringen |
Ø-300-H |
27,91 |
Bluefin |
SF-12-F |
34,79 |
Orfjord |
M-58-AV |
34,85 |
Sjarmør |
SF-17-SU |
36,34 |
Not over 40 meter
Brennholm |
H-1-BN |
75,4 |
Linefartøy
Pilen |
M-16-SM |
10,02 |
Fugløybuen |
N-328-G |
18,02 |
Rosøy |
SF-25-S |
10,62 |
FAKTA
- Makrellstørje er den største tunfiskarten.
- Den kan veie over 700 kilo, bli tre meter lang og holde en toppfart på 70 km/timen.
- Den regnes som en av de dyreste fiskene i verden, og er særlig ettertraktet i Asia.
Kontakter
Pressevakt NFD
Tel:902 51 303 (ikkje SMS)media@nfd.dep.noBilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Næringsministeren er vertskap for EFTAs ministermøte i Tromsø19.6.2025 10:14:14 CEST | Pressemelding
22. til 24. juni ønsker næringsministeren en stor delegasjon ministre fra EFTAs medlemsland velkommen til Tromsø. I tillegg til ministermøte skal også en frihandelsavtale med Malaysia signeres.
Presseinvitasjon: Næringsministeren deltar på Kongsberg Agenda19.6.2025 09:20:57 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth deltar på Kongsberg Agenda fredag 20. juni.
Nytt regelverk for havbruk til havs17.6.2025 10:03:07 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet sender i dag ut en høring av endringer i laksetildelingsforskriften, for å legge til rette for havbruk til havs.
Milliondryss til styrking av fiskerihavner13.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen gir 85,2 millioner kroner i tilskudd til 11 nye prosjekter som vil gi bedre fiskerihavner i Finnmark, Nordland, Trøndelag og Møre og Romsdal.
Havbruksmeldingen behandlet i Stortinget12.6.2025 16:16:17 CEST | Pressemelding
Med flertallets tilslutning til hovedprinsippene i meldingen, viser vi nå et tydelig retningsskifte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom