Amedia

Birken og Amedia med avtale for tre år

Del
Nå vil 75 lokalaviser og Nettavisen sende Birkebeinerrennet, Birkebeinerrittet og Birkebeinerløpet på direkten!
De neste tre årene vil Birkebeinerrennet, Birkebeinerrittet og Birkebeinerløpet bli sendt på Amedias sportsportal Direktesport. Foto: Birken/Geir Olsen
De neste tre årene vil Birkebeinerrennet, Birkebeinerrittet og Birkebeinerløpet bli sendt på Amedias sportsportal Direktesport. Foto: Birken/Geir Olsen

Birken AS, som forvalter rettighetene til Birkebeiner-arrangementene, og Amedia har signert en treårig avtale som sikrer at alle sportsinteresserte fra hele landet kan følge løpene fra lokalavisenes sportsportal, Direktesport. Arrangementene samler tusenvis av deltakere fra hele Norge. Nå får familie, venner og interesserte som sitter hjemme muligheten til å følge deltakerne fra start til mål. 

Etter planen er Birkebeinerrennet 21. mars første sending. Deretter Birkebeinerløpet som gjennomføres 13. juni, mens Birkebeinerrittet foregår 29. august. 

I 2019 ble Birkebeinerrittet vist direkte i Amedias lokalaviser. Erfaringene fra dette samarbeidet er en viktig del av grunnlaget for avtalen som nå er inngått. 

– Birkebeiner-arrangementene er både prestisjefylte og er omfattet med stor interesse. Rennet, rittet og løpet har bred deltakelse fra hele landet. Erfaringsmessig er det stor interesse for slikt innhold i våre aviser. Vi ser fram til å vise Birken-arrangementene til våre abonnenter de tre neste årene, sier Helge Birkelund som er direktør for sportsutvikling i Amedia. 

Gjennom Direktesport er Amedia allerede landets største formidler av direktesendt sport. Konsernets aviser viser blant annet samtlige kamper i Toppserien og Postnordligaen i fotball, en rekke friidrettsarrangementer, inkludert Holmenkollstafetten og Norway Cup med 800 kamper. 

Nå har Amedia inngått en samarbeidsavtale med Norges største mosjonsarrangør.

– Vi er svært fornøyde med å få formidlet våre flotte arrangement via Amedia som distributør av Birken-TV. NRK har rettigheter til å sende Birkebeinerrennet, så avtalen med Amedia betyr et godt supplement som viser bredden i våre arrangement, sier daglig leder Eirik Torbjørnsen i Birken AS. 

Birkebeinerrennet og Birkebeinerrittet går over fjellet fra Rena til Lillehammer, mens Birkebeinerløpet går i terrenget rundt Lillehammer. De tre arrangementene er åpne for både elitedeltakere, mosjonister og turdeltakere. Birkebeinerrennet er eldst og arrangeres 21. mars i år for 82. gang. Alle arrangementene knyttet til Birkebeinerrittet, Birkebeinerrennet og Birkebeinerløpet samler i alt rundt 35.000 deltakere.

Kontakter

Daglig leder Birken AS, Eirik Torbjørnsen - telefon 90 14 85 43 


Direktør for sportsutvikling i Amedia, Helge Birkelund - telefon 97 19 28 04

Bilder

De neste tre årene vil Birkebeinerrennet, Birkebeinerrittet og Birkebeinerløpet bli sendt på Amedias sportsportal Direktesport. Foto: Birken/Geir Olsen
De neste tre årene vil Birkebeinerrennet, Birkebeinerrittet og Birkebeinerløpet bli sendt på Amedias sportsportal Direktesport. Foto: Birken/Geir Olsen
Last ned bilde

Om Amedia

Amedia
Amedia
Schweigaards gate 15
0191 Oslo

22 00 90 00http://www.amedia.no

Amedia er et ledende skandinavisk mediekonsern med en sterk tilstedeværelse i Norge, Danmark og Sverige. Amedia er et upolitisk selskap med dype historiske røtter, eid av Amediastiftelsen. Vi forvalter et unikt geografisk, historisk-politisk og språklig mediemangfold. 

Amedias vil sikre et levende demokrati i alle samfunn der vi er representert. Gjennom våre aviser er vi garantisten for faktasjekket, sannhetssøkende og balansert journalistikk. 

Våre aviser er til stede i folks liv, bidrar til at de blir sett og hørt, og hjelper dem med å forstå verden de lever i, slik at de kan ta informerte valg. Vi fyller vårt samfunnsoppdrag ved å være og forbli førstevalget for våre lesere og annonsører. 

Vårt redaksjonelle nettverk omfatter  nesten 200 avistitler i Norge, Danmark og Sverige, gjennom heleid og deleid virksomhet og gjennom partnerskap. 

Amedia er Norges største utgiver av redaktørstyrte medier, og eier 107 avistitler og har 20 partneraviser i Norge. Vi har nesten 1 400 redaksjonelle medarbeidere som løpende holder to millioner lesere oppdatert med nyheter, nytte, debatt og underholdning hver dag. 

I Danmark eier Amedia det ledende danske mediekonsernet Berlingske Media som utgir de nasjonale avisene Berlingske, B.T., Weekendavisen og Euroinvestor.

I Sverige eier Amedia Bonnier News Local sammen med Bonnier News og lokalavisselskapet Gota Media, og har en eierandel på 20 prosent i selskapet  Bonnier News Local, som gir ut 65 aviser i Sverige, inngikk våren 2025 partnerskap og krysseierskap med det lokale aviskonsernet NWT Media.

Følg pressemeldinger fra Amedia

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Amedia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Amedia

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye