Tomm Kristiansen er vinner av Kringkastingssjefens språkpris 2019

Tomm Kristiansen tildeles årets språkpris - ikke for lang og tro tjeneste, slik man kunne tro, men for å utnytte språket til fulle på alle plattformer, sier årets jury.
I juryens begrunnelse står det:
«Kringkastingssjefens språkpris går til en medarbeider som har ordet i sin makt både muntlig og skriftlig og på gamle og nye plattformer. Det siste året har prisvinneren vist at han utnytter podkast-formatets muligheter til fulle, der en unik fortellerkompetanse virkelig kommer til sin rett.
Den samme kompetansen har han gledet lyttere og seere med i en årrekke, både gjennom lengre reportasjer og kortere kommentarer i studio.
Prisen tildeles ikke for lang og tro tjeneste, men for et tydelig og sobert, normert bokmål og en særegen sans for rytme og komposisjon.
Utenriksfeltet generelt og Afrika spesielt har kommet nærmere og blitt klarere for oss gjennom en språkføring som umiskjennelig er prisvinnerens. Prisvinneren har også engasjert seg i den intern språkrøkt som språkkontakt i utenriksavdelingen.»
Juryen for Kringkastingssjefens språkpris 2019 har bestått av:
- Juryleder: Knut-Sverre Horn, medlem i NRKs språkstyre
- Toril Opsahl, førsteamanuensis ved senter for flerspråklighet, Universitetet i Oslo
- Terje Gilleshammer, leder i NRKs språkstyre
- Ingvild Bryn, fungerende språksjef i NRK
«Stemmen fra Afrika »
Tomm Kristiansen begynte i NRK i 1979 og har siden da blant annet vært utenrikskorrespondent for NRK i tre perioder. Først i København, Danmark i 1981/82, i Zimbabwes hovedstad Harare fra 1990 til 1994, og i Cape Town, Sør-Afrika mellom 2002 og 2006.
Kristiansen, også kjent som «stemmen fra Afrika», fylte 70 år den 22. januar.
Han har de siste årene jobbet i utenriksredaksjonen, men går nå snart av med pensjon.
I tillegg til å hedre Kristiansen med årets språkpris, vil NRK takke ham av med en festavskjed på hans siste arbeidsdag fredag 31. januar 2020.
Kontakter
Lotten ChristiansenKommunikasjonsansvarlig
Tel:+47 416 70 327lotten.christiansen@nrk.noBilder


Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Howard er tilbake!2.7.2025 10:13:37 CEST | Pressemelding
90-tallshelten Howard gjør radio-comeback. I sommer blir det poprush på NRK P1.
Dette er de nye deltakerne i «Norges tøffeste»27.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Den nye sesongen blir både større og tøffere når 12 deltakere kjemper om den gjeve tittelen.
Her er årets FleRe-stipendiater25.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Seks stipendiater med flerkulturell kompetanse har fått plass i årets FleRe-program.
NRK Leseklubbens sommergave til alle bokelskere23.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
I sommer kan du lytte til alle bøkene fra NRK Leseklubben, helt gratis!
NRK TV-aksjonen i 2026 til Flyktninghjelpen18.6.2025 17:01:00 CEST | Pressemelding
Stiftelsen Flyktninghjelpen er tildelt TV-aksjonen i NRK for 2026
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom