Ulven som ble flyttet vandrer fortsatt mye
20.12.2019 11:19:08 CET | Miljødirektoratet | Pressemelding

– Etter merkingen har ulven beveget seg både i og utenfor ulvesonen, og på svensk side av grensa. Den har vært så langt nord som Trysil, men informasjonen vi har mottatt tilsier ikke at den har vært tilbake i Engerdal der den ble bedøvet, merket og flyttet, sier seksjonsleder Knut Morten Vangen i Miljødirektoratets viltseksjon.
Vandring er vanlig
Ulven er merket med GPS-sender, og direktoratet følger med på hvor den tar veien.
Den siste måneden har den vært innom Elverum, Grue, Løten, Nord-Odal, Stange, Trysil, Våler og Åsnes kommuner, etter at den ble sluppet fri i Kongsvinger. I tillegg har den også vært i Sverige.
– Dette er en ung hannulv, og det er vanlig at slike kan streife over store områder uten å slå seg til ro mer enn noen dager på samme sted. Ulven har vandret mange hundre kilometer, og fortsetter vandringen slik unge hannulver ofte gjør, sier seksjonsleder Knut Morten Vangen i Miljødirektoratets viltseksjon.
Ønsker varsel om spor
– Vi har registrert at det har vært bekymring for at ulven skal ta seg tilbake til områdene i Engerdal som den ble fraktet bort fra i november. Det har så langt ikke vært en aktuell problemstilling. Hvis dataene viser at dette skjer i tida som kommer, vil medlemmene i Elgå reinbeitedistrikt bli varslet, sier seksjonslederen.
Dataene fra GPS-senderen viser at ulven i all hovedsak har oppholdt seg i terrenget, men enkelte steder har den også beveget seg nær bebyggelse.
– Det er vanlig at slike unge ulver på vandring kan være nysgjerrige og komme nær bebyggelse så folk kan finne spor, eller observere den. Vi ønsker at slike observasjoner blir meldt til Statens naturoppsyn, sier Knut Morten Vangen.
Miljødirektoratet deler ikke informasjon om ulvens bevegelser i sanntid, men orienterer om ulvens bevegelser med en tidsforsinkelse.
Genetisk viktig
Ulven følges tett fordi den bærer gener fra den finsk-russiske ulvebestanden. Det vil være verdifullt om ulven får avkom som kan tilføre nye gener i den sør-skandinaviske bestanden.
– Parringstida for ulv er i februar-mars. Vi håper at hannulven innen den tid vil finne en make og slå seg til ro, sier Knut Morten Vangen.
Det var 14. november at Statens naturoppsyn (SNO) bedøvet ulven fra helikopter etter at den hadde drept tre tamreiner i Elgå reinbeitedistrikt. Den ble kjørt i bil til et skogsområde i Kongsvinger og sluppet løs der.
For å se denne videoen, må du gi ditt samtykke øverst på denne siden.Video fra merkingen av ulven 14. november. Video: Statens naturoppsyn/Miljødirektoratet.
Kontakter
PressekontaktPressetelefonen svarer på henvendelser fra pressen mellom klokka 8 og 16 på hverdager.
Vi ringer vi deg raskt tilbake dersom vi ikke får tatt telefonen. Pressetelefonen kan ikke ta imot SMS eller talebeskjeder.
Bilder

Lenker
Om Miljødirektoratet
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Over 27 millioner kroner til opprydding av marin forsøpling i 20263.3.2026 14:00:35 CET | Pressemelding
Miljødirektoratet gir i år tilskudd til 20 prosjekter som skal forebygge og rydde opp marin forsøpling langs kysten.
Sier ja til forsøksutsetting av genmodifiserte poteter3.3.2026 10:53:55 CET | Pressemelding
Miljødirektoratet gir tillatelse til å gjennomføre et feltforsøk med to potetlinjer som er genmodifisert for å tåle tørråte bedre.
Disse tiltakene gir håp for truede arter2.3.2026 10:03:37 CET | Pressemelding
Flere truede arter har god effekt av bevaringstiltak som pågår, viser en ny rapport. Men skal effekten være varig, må arbeidet fortsette over tid.
Desse tiltaka gir håp for trua artar2.3.2026 10:03:37 CET | Pressemelding
Fleire trua artar har god effekt av bevaringstiltak som blir gjennomførte, viser ein ny rapport. Men skal effekten vere varig, må arbeidet fortsetje over tid.
Nedgang i erstattede tap av tamrein og sau til rovvilt26.2.2026 11:24:06 CET | Pressemelding
Fjorårets erstatningsoppgjør viser en moderat nedgang i erstattede tap av tamrein og sau forårsaket av fredet rovvilt sammenliknet med de siste år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
