Rådyre bilsmeller på årets siste dag

I fjor kostet bilsmellene forsikringsbransjen registrerte på årets siste dag over 32 millioner kroner.
- Vær og føre spiller inn. Fra Rogaland til Nordland var det mye regn og vind 31. desember i fjor. Det kan ha påvirket sikten for sjåførene. Og så vet vi jo at mange stresser mer enn vanlig med å komme seg fram på slike dager, sier fagsjef på motor i Frende Forsikring, Roger Ytre-Hauge.
UP: Mange lar bilen stå
Sjefen for utrykningspolitiet (UP) ber alle trafikanter vise hensyn, kjøre etter fartsgrensene og være rusfri på årets siste dag og kveld.
- UPs erfaring er at mange lar bilen stå når de skal feire nyttår, eller at de velger å ikke nyte alkohol når de skal kjøre, sier UP-sjef Steven Hasseldal. Utrykningspolitiet fokuserer på rus og fart hele året, og ikke spesielt på nyttårsaften.
Stadig dyrere kollisjoner
Datoen med flest krasjer i desember i fjor, var 20. desember. Da krasjet vi 1614 ganger og det kostet 33,5 millioner kroner.
Fagsjefen i Frende forteller at et økt antall el-biler på norske veier bidrar til å øke kostnaden når ulykken først er ute.
- El-biler har dyre deler som er kostbare å skifte ut. Generelt har også flere biler enn før dyrt ekstrautstyr som sensorer, kameraer og radar i fronten som leser trafikkbildet. Hvis karosseriet da først blir skadet må dyre deler ofte skiftes, sier Roger Ytre-Hauge.
TIPS: Slik unngå du nyttårsbulking
- Ikke stress, du sparer ikke mye tid på å kjøre litt over fartsgrensen
- Pust ut og aksepter tiden det tar å komme frem
- Tilpass farten etter veiforholdene
- Hold riktig avstand til bilen foran deg
- Hold oppmerksomheten på veien
- Hvis du skal lese eller skrive SMS, kjør inntil siden og stopp helt opp
- Ikke fikle med anlegg eller GPS mens du kjører
- Bruk håndfriutstyr
(Kilde: Frende Forsikring)
Nøkkelord
Kontakter
Roger Ytre-Haugefagsjef motor
Tel:+47 924 50 468roger.ytre-hauge@frende.noMarius Solberg Anfinsenrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.nowww.frende.no/aktuelt/Bilder


Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 330 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
95 druknet i fjor: 1 av 3 nordmenn er ikke svømmedyktige15.7.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
Hver tredje nordmann regner seg ikke som svømmedyktig. I fjor økte antallet som druknet i Norge med 20 prosent.
Nå starter den verste lynsesongen14.7.2025 12:25:43 CEST | Aktuelt
Juli og august er de verste lynmånedene i landet. - I tillegg trives lynet i varmt og lummert vær som mange opplever nå.
3 av 5 er blitt delt bilder av uten lov12.7.2025 08:15:00 CEST | Aktuelt
- Det er faktisk ulovlig å dele bilder som andre er med på, hvis de ikke gir deg lov.
Topp tre: Disse feriesvindlene må du vite om10.7.2025 07:56:00 CEST | Aktuelt
Skanner du QR-koder for å bestille mat på restauranten? Kobler du deg til usikre hotellnettverk? Eller lader mobilen fra flysetet? - Da kan du fort bli svindlet eller hacket.
Tusenvis får disse krypene med seg hjem i sommer9.7.2025 08:01:00 CEST | Aktuelt
Veggedyr flytter inn hos flere tusen nordmenn etter ferieturer hvert år. - De kan være et mareritt å bli kvitt og det er vår egen feil at de blir med hjem.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom