Stortinget åpnet 103 år gammel avvist stemmeseddel

Det er ikke mer enn hundre år siden Stortinget opphevet grunnlovsparagrafen som hindret folk som hadde mottatt fattigstøtte i å stemme.
Fra privilegium til stemmerett
– Dermed var det ikke lenger sosial eller økonomisk status som avgjorde om folk fikk rett til å stemme, og stemmerett ble en menneskerett for alle, sier Trøen.
Da konvolutten ble åpnet ble det klart at stemmeseddelen enken og seksbarnsmoren Karoline Emilie Larsen prøvde å levere på Kampen skole i Kristiania under kommunevalget i 1916 ville vært en stemme til Arbeiderpartiet.
– Da hun ikke fikk levere stemmeseddelen klagde Arbeiderpartiet på vegne av Larsen og fem andre kvinner, så vi hadde jo en rimelig stor mistanke om hvem hun ville stemt på. Til tross for at vi har prøvd å gjennomlyse stemmeseddelen, har vi ikke kunnet se hva hun faktisk har stemt før nå, forklarer Trøen.
Hemmelig valg
Også for 103 år siden var valget hemmelig, og stortingspresidenten forteller at det har vært en diskusjon om stemmeseddelen skulle åpnes eller ikke.
– Vi åpnet stemmeseddelen i samråd med etterkommerne hennes. Hun var også klar på sine politiske meninger da hun levde. Det er noe symbolsk flott i at Karoline Emilie Larsen stemme blir hørt nå 103 år etter at hun ble nektet å stemme, sier stortingspresidenten.
Les mer om Karoline Emilie Larsen og stemmerettsjubileet:
Lenke til album med flere bilder:
Bilder


Om Stortinget
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
Stortingets siste dag før sommeren20.6.2025 12:05:51 CEST | Pressemelding
Fredag 20. juni avslutter Stortinget sitt arbeid for denne perioden. Tall fra sesjonen og perioden viser at det har vært høy aktivitet. Det har blant annet blitt satt ny rekord i antall representantforslag og innstillinger.
Påmelding til pressepunkt - Stortingets avslutningsmiddag18.6.2025 17:47:10 CEST | Presseinvitasjon
Lørdag 21. juni holdes Stortingets avslutningsmiddag på Oslo rådhus. Alle journalister som ønsker å være til stede må akkrediteres.
Kari Henriksen til NATO-toppmøte i Brussel 19.-20. juni17.6.2025 13:31:05 CEST | Pressemelding
Visepresident Kari Henriksen representerer Stortinget på NATOs parlamentariske toppmøte i Brussel 19.-20. juni.
Endelig en kvinne på sokkel på Eidsvolls plass11.6.2025 15:07:25 CEST | Pressemelding
Onsdag 11. juni 2025 ble skulpturen av Anna Rogstad, den første kvinnen på Stortinget, avduket på Eidsvolls plass.
Avduker skulptur av første kvinne på Stortinget7.6.2025 12:39:51 CEST | Pressemelding
Skulpturen av Anna Rogstad, den første kvinnen som ble stortingsrepresentant, avdukes på Eidsvolls plass onsdag 11. juni klokken 12.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom