Trygg i påskefjellet
12.4.2019 17:53:00 CEST | NGI | Aktuelt

Varsling av skredfare bør ikke brukes som en begrunnelse for å kjøre på ski i potensielt skredutsatt terreng, altså terreng brattere enn 30 grader. Undersøk forholdene, skaff nødvendig informasjon og velg tur ut i fra forhold og ferdigheter. Faren er svake lag i snøen. Noen år er forholdene mer ustabile enn andre. I år er det relativt ustabilt.
Sammensatt
Ulykker skjer fordi mange er ute på tur, ofte i skredterreng, med varierende skredfare lokalt og ustabile lag i snøen. Skredeksperten er nærmest en detektiv i påskekrimmen som samler informasjon og bevis knyttet til snøens stabilitet for å gradere snøskredfaren. Viktige hjelpemiddel for skredvarsling er nøyaktige topografiske kart og informasjon fra lokale kjentfolk.
For at skredeksperten skal kunne si noe om skredfaren må de innhente informasjon. Først ved å undersøke de ulike forholdene kan man vurdere skredfaren. Snø er ikke homogen, og man kan oppleve store variasjoner selv på kortere avstander. Derfor kan det være hensiktsmessig å undersøke snøens stabilitet og lagdeling flere ulike steder, og ikke bare undersøke ett sted.
Dersom et skred allerede har gått, må eksperten vurdere risiko knyttet til å bevege seg i skredområdet. Dette kan medføre utfordringer knyttet til vurdering av snølag. Er det farlig å bevege seg i skredområdet vil det samtidig være vanskelig å si noe om snølagene og stabilitet. Ved slike tilfeller kan helikopter brukes for å observere skredaktivitet i større områder, og også for å komme til og undersøke mulige løsneområder på en trygg måte.
Les også: Hvordan ferdes trygt på ski i bratt terreng?
Terreng
Helningen i terrenget er en viktig faktor for utløsning av snøskred. Ut i fra terrenghelningen og snødekke kan man si noe om sannsynligheten for skred, og hvor det vil løsne. Ofte kan utløsning av skred skje som følge av en trykkbelastning som snødekket ikke tåler, for eksempel ved at noen går på ski over området eller værforhold som kraftig snøfall, vind eller regn.
Snøskred forekommer vanligvis i terreng som er brattere enn 30°, men dette alene er ikke en absolutt indikasjonsfaktor for potensiell skredfare. Husk at skredterreng også omfatter områder som kan nås av skred som kan løsne ovenfor deg. Fjellsider som ligger i lé er mest utsatt for snøskred. På denne siden samles snøen som transporters med vinden. I disse områdene, gjerne i le av en fjellrygg, er det mer snø en terrenget rundt.
Snøskredfare graderes i en skala med faregrad fra 1 til 5, der 5 utgjør meget stor risiko for skred. Skalaen som beskriver faregraden er felles i hele Europa. Eksempelvis sier definisjonen at ved faregrad 4 har "snødekket svake bindinger i de fleste brattheng" og "skredutløsning er sannsynlig ved liten tilleggsbelastning i mange brattheng".
Les også: Lær om snøskred
Erfaring og ferskvare
Selv om alle undersøkelser er gjort etter boka, kan man fortsatt ta feil. Historiske hendelser kan gi indikasjoner på hva man kan forvente av ulike forhold. Like viktig er erfaring og forståelse av alle de sammenfallende årsakene som til slutt kan ende med et skred.
Skredfarevarsling er ferskvare, og forholdene kan endre seg raskt. Feltarbeid gir viktig info om dagens forhold. Været de neste timer og dager kan endre forholdene dramatisk. Da er det på'n igjen! For deg som skal ferdes i fjellet, er det en tommelfingerregel som gjelder. Unngå skredterreng. God påske!
Kontakter
Kjell HaugeKommunikasjonssjef
Tel:+47 934 49 533kjell.hauge@ngi.noBilder

Om NGI
På sikker grunn
NGI – Norges Geotekniske Institutt – er et uavhengig, internasjonalt senter for forskning og rådgivning innen ingeniørrelaterte geofag, der vi integrerer kunnskap mellom geoteknikk, geologi og geofysikk. Vår forskning gir kunnskap som styrker norsk næringsliv til å løse noen av de viktigste utfordringene vi står overfor innenfor klima, miljø, energi og naturfarer.
Gjennom årene har vi tiltrukket oss dedikerte fagfolk og internasjonale eksperter på bruk av geomaterialer som byggegrunn og byggemateriale, skredproblematikk og forurensning av grunnen. Utvikling og anvendelse av ny teknologi står helt sentralt i vår virksomhet for å finne bærekraftige løsninger og sikre at vi bygger et samfunn på sikker grunn. Vår ekspertise og løsninger er kjent og etterspurt i store deler av verden.
NGI har hovedkontor og laboratorier i Oslo, avdelingskontor i Trondheim, forskningsstasjon for snøskred på Strynefjellet, og utenlandskontorer med geoteknisk laboratorium i Houston, Texas, USA, og i Perth, Western Australia, i tillegg til samarbeidsavtaler med veletablerte selskap og institusjoner i store deler av verden.
NGI ble formelt opprettet 1. januar 1953, underlagt Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråd (NTNF). I 1985 ble NGI omgjort til en selvstendig stiftelse. Driftsvirksomheten (forskning og rådgivning) ble 1. januar 2024 overført til Norges Geotekniske Institutt AS, et aksjeselskap som eies 100 % av stiftelsen NGI.
Som en av hovedpartnerne støtter NGI Ingeniører Uten Grenser (IUG) økonomisk og gjennom å bidra med ingeniørkompetanse til IUGs oppdrag for norske bistandsorganisasjoner.
Følg pressemeldinger fra NGI
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NGI på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NGI
Skogen er et skjold mot skredet, nå kan effekten måles16.4.2026 14:38:28 CEST | Pressemelding
Skog har alltid vært antatt å beskytte mot jordskred. Nå har NGI-forsker Amanda DiBiagio bevist det og laget en metode som viser hvor mye en gitt skog faktisk holder massene på plass.
Kan klimagasser bli til stein på land? Norsk forskningsprosjekt kan bli paradigmeskifte for lagring av CO225.2.2026 12:31:43 CET | Pressemelding
I dag lagres CO2 permanent på havbunnen. Så langt har det imidlertid vært lite oppmerksomhet rundt muligheten for å bruke gamle bergarter til lagring på land, nær utslippskildene. Nå undersøker norske forsknings- og industripartnere denne muligheten, ledet av NGI – Norges Geotekniske Institutt.
Campus Ullevål viser at det lønner seg å gjøre grundige grunnundersøkelser3.2.2026 14:29:53 CET | Aktuelt
NGI - Norges Geotekniske Institutt har gjort grundige grunnundersøkelser i forbindelse med byggingen av sitt nye hovedkontor i Oslo, Campus Ullevål. Likevel utgjør grunnundersøkelsene under 0.5 prosent av de samlede byggekostnadene. Gevinst: Smidig, innovativ og kostnadseffektiv byggeprosess, tross krevende grunnforhold med kvikkleire.
Global modell skal gjøre verden bedre rustet mot tsunamier17.11.2025 11:46:45 CET | Pressemelding
Da en enorm flodbølge traff kystene rundt Indiahavet andre juledag i 2004, mistet mer enn 220 000 mennesker livet. Det var en katastrofe som rystet verden og som avslørte hvor lite vi egentlig forsto om tsunamier.
NGI-forsker valgt inn i styret til European Chemicals Agency (ECHA)24.10.2025 12:15:11 CEST | Pressemelding
Forsker ved NGI - Norges Geotekniske Institutt, Hans Peter Arp, er én av verdens fremste eksperter på kjemisk forurensning. Nå skal miljøkjemikeren påvirke kjemikaliepolitikken i Europa.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
