Statens vegvesen skal se nærmere på E39 Rogfast
8.11.2019 11:45:00 CET | Samferdselsdepartementet | Pressemelding

Tidligere i år valgte Statens vegvesen å avlyse den første av tre tunnelkontrakter på prosjektet E39 Rogfast fordi tilbudet fra entreprenørene var vesentlig dyrere enn forventet. Kontrakten var utbygging av tunnelarm ut til Kvitsøy.
Statens vegvesen mener nå at usikkerheten og risikoen ved hele prosjektet er større enn tidligere antatt, og at hele prosjektet kan bli vesentlig dyrere enn først antatt.
- Statens vegvesen skal nå arbeide for å finne løsninger som kan kutte i kostnadene i prosjektet. Det viktige for oss er å bygge Rogfast slik at folk og næringsliv får en enklere og tryggere hverdag. Da skal ingenting være uprøvd, sier samferdselsministeren.
Statens vegvesen legger nå opp til en omfattende gjennomgang av prosjektet. Kostnadssparende tiltak, gjennomføringsstrategi og forutsetninger for finansieringsopplegget blir vurdert på nytt.
- Vi vet ikke hvor lang tid dette kommer til å ta. Det viktigste er at vi reduserer risikoen i prosjektet og får kostnadene under kontroll, sier Dale.
Bilder

Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Regjeringen vil effektivisere posttjenestene uten å kutte i leveringen18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen vil jobbe for en mer effektiv postlevering. Vi har mottatt over 200 høringsinnspill på forslag til ny postlov, og flere av høringsinstansene har innspill om at det er mulig å effektivisere innenfor dagens rammer. Dette har regjeringen valgt å lytte til, og vil derfor jobbe med mer effektive løsninger innenfor dagens lov fremfor å legge frem en ny postlov denne våren.
Stor interesse for billigere månedskort16.3.2026 13:56:20 CET | Pressemelding
Flere fylkeskommuner har nå søkt på regjeringens nye støtteordning for å redusere prisen på månedskort i kollektivtransporten. Det betyr at vi er et viktig skritt nærmere målet om billigere månedskort for folk flest.
Ny tiltaksplan: 200 tiltak skal gjøre norske veier tryggere12.3.2026 13:09:28 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård mottok i dag ny Nasjonal tiltaksplan for trafikksikkerhet på vei. Utviklingen går i feil retning, derfor er det viktig med nye tiltak og ny giv.
Regjeringen forenkler behandlingen av saker om førerkort og helse12.3.2026 08:07:50 CET | Pressemelding
Behandlingen i saker om førerkort og helse er i dag både utfordrende, uoversiktlig og lite brukervennlig. Nå rydder regjeringen opp, og foreslår at Statens vegvesen får ansvaret for hele saksgangen.
Regjeringen vil styrke nordisk beredskapssamarbeid i transportsektoren12.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
– Med en alvorlig sikkerhetspolitisk situasjonen må vi i Norden ta større ansvar for sikkerheten i våre områder. Veier og jernbane stanser ikke ved egne grenser, derfor har vi investert betydelig i beredskap og samarbeid. Dette fortsetter vi med i den nye, felles Nordisk strategi for beredskap, sier samferdselsminister Jon Ivar Nygård.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
