Her flyttes Rubjerg Knude Fyr på «rulleskøyter»

Rubjerg Knude Fyr står ved Lønstrup i Danmark. I løpet av årene har Vesterhavet spist seg innover land, og frem til tirsdag denne uken var det kun få meter mellom det 23 meter høye fyret og skrenten ned til havet.
Fyret, som er et av Nordjyllands mest besøkte turistattraksjoner, ble ifølge Miljø- og Fødevareministeriet flyttet om lag 60-80 meter lenger inn på land. Det var Kjeld Pedersen fra Lønstrup Murerforretning som ledet forarbeidet og flyttingen av tårnet, som ble satt på «rulleskøyter» og flyttet på et skinnesystem.
– Vi startet klokken 09.00 og var ferdig 14.23. Vi hadde forventet at det skulle ta opp mot ti timer, men det gikk mye raskere og alt gikk veldig fint for seg, sier Torben Stampe Henningsen, kommunikasjonsmedarbeider i Hjørring Kommune.
Henningsen var selv til stede under flyttingen, og anslår at det var om lag 20 000 tilskuere, deriblant dansk presse, som fulgte aksjonen.
– Vi er ordentlig lykkelige for at det gikk så fint. Alt fungerte som det skulle, og vi er glade vi kan beholde turistattraksjonen i mange år til, sier han.
I forbindelse med prosjektet fikk fyret sin egen Facebookside med om lag 10 000 følgere. Ifølge prosjektets presseansvarlig, Mette Ring, skal fyret som ble bygd i 1899, gjeninnvies 16. november. Det er ventet et stort oppmøte.
– Det blir en innvielse med taler fra borgemesteren og Naturstyrelsen. Vi har også invitert ministeren. Tema for innvielsen er lys, og den vil finne sted når solen er gått ned slik at lyset får en sentral rolle. Det vil også være korsangere opp langs stien til fyret, så man vil få en riktig fin opplevelse ved å være tilstede, sier Ring.
Nøkkelord
Bilder


Lenker
Om VisitDenmark Norge
For ytterligere informasjon: http://fyretflytter.dk/
Pressekontakt: Mette Ring, Hjørring Kommune: +45 41937473
Følg pressemeldinger fra VisitDenmark Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra VisitDenmark Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra VisitDenmark Norge
Danmark feirer sin sykkelarv med Copenhagen Sprint24.6.2025 13:00:41 CEST | Pressemelding
21.–22. juni 2025 ble det skrevet sykkelhistorie i Danmark da landet for første gang arrangerte Copenhagen Sprint – et nytt UCI World Tour-ritt som hyller Danmarks sterke sykkelkultur og vakre landskap.
Michelin-stjerner 2025: Dansk gastronomi skinner sterkere enn noensinne18.6.2025 13:03:30 CEST | Pressemelding
Danmark bekreftet sin posisjon som en kulinarisk stormakt under utdelingen av Michelin-guide Nordens stjerner for 2025, som fant sted i vakre Anneberg Kulturpark i UNESCOs globale geopark Odsherred. Blant de fem nordiske landene var det dansk gastronomi som virkelig utmerket seg, med hele 6 av de 10 nyutnevnte ettstjerners restaurantene – noe som bringer det totale antallet Michelin-restauranter i Danmark opp i imponerende 37. Det er flest både når det gjelder antall restauranter og antall stjerner i hele Norden.
Europas første Kennedy-romsenter åpner i LEGOLAND® Billund Resort3.6.2025 16:52:48 CEST | Pressemelding
LEGOLAND® Billund Resort planlegger å åpne et nytt og imponerende Space Center i 2028. Det 12 000 kvadratmeter store området får spennende utstillinger, romsimulatorer og ekte romfartøyer – inspirert av Kennedy Space Center i Florida. Med hjelp fra internasjonale romeksperter håper man å tiltrekke seg 500 000 besøkende hvert år.
CopenPay er tilbake – og tredoblet: Belønner bærekraftig turisme i København12.5.2025 11:46:28 CEST | Pressemelding
Københavns prisbelønte initiativ lar turister "betale" for kulturopplevelser med bærekraftige handlinger, som å plukke søppel eller reise med tog. I år tredobles tilbudet, sesongen varer dobbelt så lenge – og togreisende belønnes spesielt.
Nyhet for barnefamilier: Danmarks første Center Parcs åpner til sommeren11.4.2025 09:11:19 CEST | Pressemelding
Den 20. juni åpner Center Parcs sin første feriepark i Danmark – Nordborg Resort – på øya Als i Sønderjylland. Den populære ferieparkkjeden, kjent for badeland, familieaktiviteter og moderne hytter i naturskjønne omgivelser, blir nå tilgjengelig bare noen timers reise fra Norge – perfekt for barnefamilier som planlegger sommerferie.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom