SINTEF og NTNU har fått nytt berglaboratorium
- Samarbeidet med NTNU gjør av vi kan tilby unike tjenester innen flere områder, for eksempel borbarhet. Vi kan jobbe med bergsikring, svelleproblematikk og naturstein under ett og samme tak, sier laboratorieleder Joakim Eggen i SINTEF.
Flere laboratorier samles under ett tak
Berglaboratoriet består av flere laboratorieenheter, som nå er samlet under ett tak. Det nye anlegget huser blant annet SINTEFs og NTNUs bergmekaniske laboratorium og -feltutstyr, ingeniørgeologisk laboratorium og SINTEFs natursteinslaboratorium. I tillegg er NTNUS oppredningslaboratorium, kjemisk-mineralogisk laboratorium og sliplaboratoriet del av det nye laboratorieanlegget.
Med Berglaboratoriet får SINTEF og NTNU helt nytt prøveprepareringsutstyr for ingeniørgeologisk testing, samt en oppgradert rigg for testing av bergbolter. SINTEF har også investert i en multifunksjonell, bergmekanisk presse.
- Berglaboratoriet slik det fremstår i dag, er utviklet gjennom mange års samarbeid mellom NTNU og SINTEF, og med dyktige master- og doktorgradsstudenter involvert. Dette samarbeidet vil vi fortsette med. Berglaboratoriet er et ledende forsknings- og utviklingslaboratorium, og skal være en verktøykasse for våre kunder og samarbeidspartnere, sier forskningsleder i SINTEF Lisbeth Alnæs.
Energiløsningene er bedre enn dagens forskriftskrav
Berglaboratoriet er på totalt 2600 kvm og har kostet 120 millioner kroner å bygge. Entreprenøren NCC har brukt sitt miljøkonsept «Bærekraftig byggeplass» i byggeprosessen.
Nybygget på Valgrinda er bygget for å teste ut nye løsninger for redusert energibehov og egenproduksjon av energi. Løsningene i bygget er bedre enn dagens energikrav i byggteknisk forskrift. Integrasjonen med NTNUs energisystemer og nabobygg gir også nyttige erfaringer som kan brukes i den planlagte utbyggingen av NTNUs campus i Trondheim.
Nøkkelord
Kontakter
Joakim EggenLaboratorieleder
Tel:976 05 573joakim.eggen@sintef.noLisbeth-Ingrid AlnæsForskningsleder
Tel:930 58 535lisbeth.alnas@sintef.noIda RambækSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 99352912ida.rambak@sintef.noBilder
Om SINTEF
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
Unngå vannskader på kjøkken: Lær hvordan på webinar24.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Er du opptatt av å redusere risikoen for vannskader i bygg? Da bør du ikke gå glipp av Norsk vannskadedag 2025 – nå for første gang som webinar.
Roser regjeringens satsing på et norsk kvantesprang27.8.2025 11:40:12 CEST | Pressemelding
Norsk kvanteklynge hyller regjeringens satsing innen kvantevitenskap og -teknologi, og ser frem til et tettere samarbeid med norsk næringsliv.
Ny utgave av "Alt om renhold"21.8.2025 10:27:07 CEST | Pressemelding
Renhold er avgjørende for hygiene, innemiljø og smittevern – og kompetansekravene øker. Oppdatert fagbok fra SINTEF kan brukes på alle nivåer i opplæringen, fra fagbrev til mastergrad.
Tester SF₆-frie effektbrytere på transformatorstasjon på Hardangervidda19.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Om noen år er det ikke lengre lov å bruke den svært kraftige klimagassen SF₆ i nye brytere i kraftsystemet. En prototype på en SF₆ -fri bryter for 420 kV utviklet av Siemens Energy skal nå testes ut på Dagali transformatorstasjon på Hardangervidda gjennom EU-prosjektet MISSION.
Nytt kurs hos SINTEF: Lær om optimal ventilasjonsdrift19.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
På dette kurset lærer du å stille relevante og presise krav i prosjekter med datadrevet bygningsdrift.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom