Tre nye vannkraftverk i Sogn og Fjordane

Med åpningen av de tre siste vannkraftverkene har OBOS nå seks vannkraftverk i drift i Sogn og Fjordane, fem til er under bygging i samme fylke. Kraftverkene ligger i Førde og Luster kommune, og er viktige for OBOS’ målsetning om å bli selvforsynte med egenprodusert, fornybar strøm i 2021.
– Vårt mål er å produsere 650 GWh med fornybar strøm fra egne småskala vannkraftverk. Dette tilsvarer forbruket til 65 000 OBOS-leiligheter eller 69 900 runder rundt jorda i en elbil for å sette det i perspektiv. Med åpningen av disse tre kraftverkene har vi i dag 10 kraftverk i drift og flere er planlagt eller under bygging, sier Marius Asheim, daglig leder for OBOS Energi.
Lange tradisjoner
Sogn og Fjordane er med sine bratte fjell og vestlandske værforhold et fylke med lange tradisjoner innen vannkraft. I dag er fylket et av tre i Norge med størst andel utbygde vannkraftverk. Vannkraft har i seg selv lange røtter i Norge og har helt siden 1200-tallet vært med på å drive møllekverner rundt omkring. Dette ser vi fortsatt spor av ved blant annet Eldao kraftverk.
– Grunneieren kan her fortelle om Eldao som tidligere ble brukt til å drive møller i området. En av møllene var i bruk helt frem til 1945, men er dessverre så ødelagt at den har mistet sin historiske verdi. Tidligere ble området rundt elven brukt til korndyrking i tillegg til å romme flere setre der kuer ble melket og ost ystet, forteller Asheim.
Omtanke for området
Lokale forhold er viktig når OBOS bygger vannkraftverk og fokuset er alltid å gjøre så lite inngrep i naturen som mulig.
– Vi låner litt av vannet i elven, dette sendes gjennom en turbin som produserer strøm, før vannet til slutt slippes ut igjen i elven litt lenger nede. Kraftverket vil derfor ha liten innvirkning på lokal natur og dyreliv, sier Asheim.
Et kjennetegn ved vannkraftverkene OBOS bygger er ønsket om å samarbeide mest mulig lokalt. I stor grad blir det benyttet lokale entreprenører, og grunneierne tar seg av den daglige driften av vannkraftverket. Dette gjør at mye av verdiskapningen skjer lokalt.
Nøkkelord
Kontakter
Marius AsheimDaglig leder i OBOS Energi AS
Tel:22 86 83 20/41 55 70 43marius.asheim@obos.noBilder
Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over en halv million medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte. I 2022 solgte OBOS 2 622 boliger og hadde ved utgangen av året 6 992 boliger under bygging.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
OBOS selger Manglerud-prosjekt24.6.2025 13:07:07 CEST | Pressemelding
OBOS har solgt et boligprosjekt på Manglerud i Oslo til arkitektkontoret Coera – som satser på å starte byggingen før sommeren neste år. OBOS-medlemmer får forkjøpsrett til boligene.
Regjeringen foreslår lovendring: – En god nyhet for boligkjøperne20.6.2025 12:12:05 CEST | Pressemelding
Regjeringen la i dag fram et lovforslag som åpner for at halvparten av alle nye leiligheter i borettslag kan selges med boligkjøpsmodellen Deleie.
OBOS-banken setter ned renten igjen19.6.2025 14:55:06 CEST | Pressemelding
OBOS-banken var en av få banker som satte ned renten i april. Nå følger de Norges Bank og setter ned renten på ny.
Endringer i konsernledelsen i OBOS: Etablerer ny divisjon for Medlem og Samfunnsengasjement18.6.2025 11:04:01 CEST | Pressemelding
OBOS styrker sitt medlemsarbeid og spisser samfunnsengasjementet ytterligere de kommende årene. En ny divisjon etableres i konsernet, hvor Ingjerd Sælid Gilhus tiltrer som ny konserndirektør for Medlem og Samfunnsengasjement.
OBOS og Sweco inngår omfattende rammeavtale11.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
OBOS Block Watne Entreprenør og Sweco inngår en betydelig rammeavtale for kjøp av prosjektering- og rådgivningstjenester. Som en del av avtalen overdrar OBOS Block Watne Entreprenør sin prosjekteringsavdeling med arkitekter og rådgivende ingeniører til Sweco.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom