Til felles kamp mot falske nyheter

Medietilsynet gjennomførte nylig en stor undersøkelse om kritisk medieforståelse i den norske befolkningen, der fire av ti ikke klarte å gjenkjenne en falsk nyhet. Dårligst stilt var det med de eldste; i gruppen 60 år og eldre avslørte bare halvparten at nyheten de ble eksponert for var falsk.
Felles kampanje mot falske nyheter
– Resultatene fra undersøkelsen viser at det er behov for å øke kunnskapen og bevisstheten i befolkningen, ikke minst blant de eldre. Det er noe av bakgrunnen for at vi nå setter i gang en kampanje mot falske nyheter, sier Velsand. Faktisk.no og Landslaget for lokalaviser (LLA) samarbeider med Medietilsynet om Kampanjen Stopp. Tenk. Sjekk.
– Falske nyheter er ofte forkledd som ekte nyheter, og distribueres gjennom nettsider som kan minne om ekte aviser. Dermed kan disse sakene være vanskelige å avsløre, sier redaktør Kristoffer Egeberg i Faktisk.no. Medietilsynet og Faktisk.no råder folk til å være skeptiske til utrolige eller fengende overskrifter. Et annet tips er å sjekke om du kjenner igjen nettstedet som publiserer saken, og om navnet på journalisten er oppgitt. Det kan også være lurt å undersøke om flere medier har den samme nyheten.
Opptatt av redaktørstyrte mediers betydning
Landslaget for lokalaviser (LLA) er opptatt av den viktige rollen lokalavisene har som troverdig informasjonsformidler, ikke minst i forbindelse med hendelser som valg.
– Våre aviser drives etter Redaktørplakaten og journalistiske prinsipper, og våre saker skal leserne kunne stole på. De redaktørstyrte avisene får en enda større betydning når falske nyheter og desinformasjon øker i omfang, sier generalsekretær Rune Hetland i LLA.
– Stopp opp, tenk deg og sjekk før du deler. På den måten kan hver og en av oss bidra til å hindre at falske nyheter spres videre, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
Nøkkelord
Kontakter
Kristine MeekDirektør kommunikasjon, rådgivning og analyse
Tel:+47 918 85 405kristine.meek@medietilsynet.noBilder

Lenker
Om Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder om barn og unges bruk av digitale medier, setter aldersgrenser for kinofilm, forvalter støtteordninger, behandler søknader om og fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kulturdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Medietilsynet støtter økt aldersgrense og alderskontroll i sosiale medier7.7.2025 10:02:42 CEST | Pressemelding
Medietilsynet støtter regjeringens lovforslag om å øke aldersgrensen for sosiale medier til 15 år og å innføre en reell alderskontroll i disse tjenestene. – Vi vet at mange barn og unge eksponeres for skadelig påvirkning i sosiale medier, og derfor trengs det risikoreduserende tiltak, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
19 nominasjoner til Ibelin-prisen7.7.2025 07:50:00 CEST | Pressemelding
Fristen for å nominere kandidater til den første Ibelin-prisen – årets rollemodell innen gaming – er gått ut. 19 unge forbilder er nominert, og nå starter juryen sitt arbeid mot prisutdelingen i høst.
Medietilsynet får nytt tilsyns-ansvar når lov om digitale tjenester innføres i Norge2.7.2025 16:30:32 CEST | Pressemelding
Medietilsynet får ansvar for flere viktige tilsynsområder gjennom den nye loven om digitale tjenester, som regjeringen nå har sendt på høring. – At EUs forordning om digitale tjenester (DSA) nå blir innført i Norge, er et viktig skritt mot et tryggere internett, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
Rekord-låge annonseinntekter for norske aviser i fjor27.6.2025 06:50:00 CEST | Pressemelding
Annonseinntektene til norske aviser var på eit historisk lågt nivå i 2024, viser ein ny rapport frå Medietilsynet. Sett under eitt blei fjoråret nok eit svakt driftsøkonomisk år for avisene, sjølv om lønnsemda var noko betre enn året før.
TV 2 oppfylte alle krav som kommersiell allmennkringkastar i 202426.6.2025 06:50:01 CEST | Pressemelding
TV 2 løyste oppdraget som kommersiell allmennkringkastar i 2024 i tråd med krava, viser tilsynsrapporten frå Medietilsynet. Dette er det første året med den nye femårige avtalen mellom TV 2 og staten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom