Bergen lufthavn på radaren

Dette er det første offisielle besøket til Jon Georg Dale som statsråd på Flesland, og følget skulle videre til andre oppdrag. Selv om tiden var begrenset rakk vi både lunsj, omvisning inne i terminalen og kjøretur på flyside, samt tid til media.
Både ministeren og resten av følget syntes det var interessant å høre mer om Bergen lufthavn, og viste at de både har interesse for og kompetanse om flyplassdrift i vår region.
Langt flere fly kan lande i tåke
Øystein Skaar fortalte at utbyggingen vi har gjennomført i sommer har bidratt til at vi nå kan ta ned flere fly ved tåke. Årsaken til dette er en kombinasjon av navigasjonsystem, lyssetting, merking, transpondere i alle kjøretøy på bakken og hvordan vi opererer det vi kaller CAT2.
Det største byggeprosjektet knyttet til dette er et 20 mål stort flatt refleksjonsområde, i tillegg til en 900 meter lang lamperekke i rullebanen. Dette gjør at flyene kan ta av, med sikt ned til 150 fot, og lande i tåke med sikt helt ned til 300 fot. Dette er en stor forbedring som mange vestlendinger vil sette pris på.
På gamle trakter
Omvisningen gikk innom terminal 2. Første etasje i den gamle terminalen står i dag ubrukt. I løpet av et par år håper vi denne igjen kan benyttes som passasjerområde.
Samferdselsministeren husket godt innsjekk i den gamle terminalen. Og flere av hans kolleger mimret om hvordan køen kunne stå ned rulletrappen og ut døren. Alle er veldig glade for den nye terminalen.
En mulighet for innsjekksområdet i terminal 2, er å bygge det om til et område for non-Schengen-passasjerer.
Fiskeriet serverte våre gjester sin berømte fiskesuppe på paviljongen, og dermed fikk følget også nyte utsikten over Raunefjorden og fjellene omkring. En intensiv og flott omvisning!
Nøkkelord
Kontakter
Cathrine Fuglesang FramholtMarkeds- og kommunikasjonssjef
Avinor
Pressekontakt Bergen lufthavn, Flesland
Øystein SkaarFungerende lufthavndirektør Bergen lufthavn, Flesland
Tel:+47 909 49 095oystein.skaar@avinor.noBilder
Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Flyplassen som endret alt – Svalbard lufthavn markerer 50 år2.9.2025 12:30:01 CEST | Pressemelding
– Da lufthavnen åpnet i 1975, var det et vendepunkt for Svalbardsamfunnet. Med åpningen ble Longyearbyen knyttet tettere til fastlandet og til verden. Gjennom 50 år har flyplassen vært avgjørende for beredskap, for næringsliv og forskning – men kanskje aller viktigst: den har gjort det mulig å leve gode liv her på Svalbard, sier Abraham Foss, konsernsjef i Avinor.
Første halvår 2025: Fortsetter å styrke inntjeningen27.8.2025 12:30:00 CEST | Pressemelding
-Inntjeningen fortsetter å styrke seg fra første kvartal og gjør seg gjeldende også for halvåret sett under ett. Hovedårsaken er en kombinasjon av høyere avgiftsinntekter og økning i trafikken, samtidig som Avinor arbeider kontinuerlig med å kutte kostnader, sier konsernsjef Abraham Foss.
Grunnsteinen lagt på nye Bodø lufthavn: – Skal tjene både byen, regionen og landet26.8.2025 14:08:26 CEST | Pressemelding
Tirsdag 26. august ble grunnsteinen lagt for nye Bodø lufthavn. Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård, sammen med ordførerne i Salten, la ned symboler fra sine kommuner i en tidskapsel. Seremonien markerer starten på byggingen av passasjerterminalen på Norges nyeste storlufthavn.
Elflyet som skal fly testrute mellom Stavanger og Bergen på besøk i Arendal13.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Forrige fredag åpnet Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslippsluftfart da det helelektriske flyet ALIA fløy en testflyging fra Stavanger lufthavn, Sola. Flyet skal fly en testrute med frakt mellom Stavanger og Bergen i høst. Nå er flyet i Arendal i anledning Arendalsuka og onsdag klokken 11:55 vil alle som løfter blikket mot himmelen kunne se det i lufta.
Oslo lufthavn ble Europas mest punktlige flyplass12.8.2025 12:54:50 CEST | Pressemelding
Norges hovedflyplass topper igjen listen over punktlighet. I juli ble Oslo lufthavn igjen Europas mest punktlige flyplass.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom