Samferdselsdepartementet

44 millioner kroner til mer effektive og miljøvennlige havner

12.7.2019 12:12:27 CEST | Samferdselsdepartementet | Pressemelding

Del
- 5 prosjekt får nå støtte til investering i mer effektive og miljøvennlige havner. Det er med på å styrke sjøtransportens konkurransekraft, sier samferdselsminister Jon Georg Dale.

- Det har vært stor interesse for ordningen som skal bidra til å gjøre sjøtransporten mer effektiv og miljøvennlig. Å få ned kostnader er viktig for å fremme sjøtransporten, og effektiviseringsgevinstene i havnene vil komme aktører i hele logistikkjeden til gode. Prosjektene som nå får tilskudd vil også bidra til å flytte mer gods over på sjø, og gi positive klima- og miljøeffekter, sier Dale.

Prosjektene som vil motta støtte er foreløpig:

  • ASCO Norge AS (Tananger), 20,1 millioner kroner
  • Kristiansand havn KF, 9,9 millioner kroner
  • Karmsund havn IKS (Haugesund), 7 millioner kroner
  • Westport AS (Tananger), 3,5 millioner kroner
  • Greencarrier Shipping & Logistics AS (Moss), 3,1 millioner kroner

Nøkkelord

Om Samferdselsdepartementet

Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet
Akersgata 59 (R5)
Oslo

22 24 90 90http://sd.dep.no

Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.

Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet

Ny lov skal bidra til å gjøre elbillading like enkelt som å fylle drivstoff27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding

Samferdselsdepartementet legger i dag fram forslag til ny lov om infrastruktur for alternativt drivstoff som skal bidra til utslippsfri transport i Norge, blant annet gjennom å gjøre det enklere å lade elbil. Målet er å gjøre det enklere å velge klimavennlige kjøretøy, med noe bedre tilgang på ladere, krav om tilgjengeliggjøring av informasjon, tydeligere priser og mer brukervennlige betalingsløsning.

Regjeringen starter arbeidet med å vurdere behov og alternativer for fremtidig utvikling av Svalbard lufthavn19.3.2026 14:00:00 CET | Pressemelding

Samferdselsdepartementet har gitt Avinor i oppdrag å gjennomføre en konseptvalgutredning (KVU) for Svalbard lufthavn. Hensikten er å gi et godt kunnskapsgrunnlag for å vurdere behov for tiltak for å sikre et godt og forutsigbart transporttilbud og god beredskap. Dette er nødvendig som følge av klimaendringer, aldrende infrastruktur og nye krav til person- og vareførselskontroll.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye