Nå blir det Skolefrukt til alle ungdomsskoleelever i Oslo-skolen
31.1.2019 10:39:47 CET | Opplysningskontoret for frukt og grønt | Pressemelding

- Gratis skolefrukt er et viktig virkemiddel for å fremme folkehelse og utjevne sosiale forskjeller, sier Tore Angelsen, prosjektleder for skolefruktordningen i Opplysningskontoret for frukt og grønt.
Skolefrukt til alle vil minske gapet mellom elevene
En ny undersøkelse foretatt av Skuterud & Kløvstad på oppdrag av OFG viser at kun 46 % av ungdomsskoleelevene lager matpakke selv, og 51 % av guttene på ungdomsskolen har ikke med seg frukt eller grønt i matpakken eller skolesekken.
- Mange har for lite mat med på skolen til å holde energien oppe gjennom hele dagen. Da er et mellommåltid en god løsning når magen rumler, sier Gerd Byermoen i Opplysningskontoret for frukt og grønt.
Kommunenes ansvar å skape gode oppvekstvilkår
Folkehelseloven gir kommuner, fylkeskommuner og statlige myndigheter ansvar for å fremme folkehelse. Bare noe over 30 kommuner Norge har tatt dette virkemiddelet i bruk, og med godt resultat. Erfaringene fra skolene er gode. Lærerne opplever at elevene blir mer konsentrerte og det blir et bedre sosialt miljø.
- Alle norske kommuner burde ta seg råd til å spandere Skolefrukt på alle sine barn. Det er en god investering for læring, trivsel og fremtidig god helse for alle innbyggere, mener Gerd Byermoen.
Dagens skolefruktordning, skolefrukt.no, driftes av Opplysningskontoret for frukt og grønt på vegne av Helsedirektoratet. Tilbudet om å abonnere på frukt og grønnsaker gjelder alle norske grunnskoler. Det kan enten være en foreldrebetalt ordning eller skolen oppretter felles bestilling som blir betalt av kommune, skole, FAU eller andre.
Nøkkelord
Kontakter
Prosjektleder Skolefrukt Tore Angelsen, tlf. 477 51 787, e-post: tore.angelsen@frukt.no.
Kommunikasjonssjef Gerd Byermoen, tlf. 952 83 171, e-post: gerd.byermoen@frukt.no.
Bilder



Om Opplysningskontoret for frukt og grønt
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Over 20 millioner appelsiner spises i påsken27.3.2026 18:48:32 CET | Pressemelding
I løpet av påskeuken spiser nordmenn over 20 millioner appelsiner. Det tilsvarer nesten like mye som vi ellers spiser på to måneder.
Nordmenn kaster fortsatt 35 kilo mat i året – slik kan du bruke opp mer10.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Hver nordmann kaster i snitt rundt 35 kilo mat i året. Det tilsvarer omtrent fire til fem fulle handleposer med mat per person. Mye av maten som kastes er frukt og grønnsaker som kunne blitt brukt i smoothie, supper eller gryter.
Nesten halvparten dropper mellommåltider – kan koste oss fruktporsjonene11.2.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Nordmenn liker frukt. Likevel spiser nesten halvparten sjelden eller aldri mellommåltider – en viktig anledning til å få i seg mer frukt i hverdagen.
St1 vant NM i frukt og grønt energistasjon 202528.1.2026 15:55:05 CET | Pressemelding
NM i frukt og grønt energistasjon ble arrangert for andre gang i 2025 av Opplysningskontoret for frukt og grønt. Målet med konkurransen er å gjøre det enklere å spise frukt og grønt også når maten kjøpes på farten. I årets konkurranse var det St1 som gikk helt til topps.
Stadig større fokus på å spise mindre ultraprosessert mat14.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Tre av fire nordmenn ønsker å gjøre endringer i matvanene sine i 2026. Øverst på listen står ønsket om å spise mer grønnsaker og salat (35 prosent), tett fulgt av ønsket om å spise mindre ultraprosessert mat.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
