Gjenåpner E6 over Bergshøgda
Det har passert omtrent 27000 kjøretøy pr. døgn over Bergshøgda.
- Det blir merkbart bedre for alle trafikanter nå som det blir slutt på samtrafikken mellom E6 og fylkesvei 84 over Bergshøgda, sier Øyvind Moshagen, prosjektdirektør i Nye Veier E6 Innlandet.
Totalentreprenøren har sprengt ut ca. 110 000 kubikk med fast fjell og gravd ut 65 000 kubikk med morenemasser.
- Fjellmassene brukes lokalt til bygging av nye E6, blant annet ved Tjernli, mens morenemassene er brukt i vollen mellom Bergshøgda og Tjernli. I tillegg er det kjørt ut ca. 42 000 tonn svartskifer til godkjent deponi, sier Moshagen.
Totalentreprenøren har fått gjort omfattende arbeider i omkjøringsperioden.
- Nå er mye av grovarbeidet utført i den 20 meter høye skjæringa. Likevel gjenstår det en del arbeider både gjennom skjæringa og i selve krysset. Anleggsarbeidene fortsetter nå med E6-trafikken gjennom skjæringa, sier Moshagen.
Nye Berg bru, som går over E6 i krysset på Bergshøgda, åpner like før jul.
- Berg bru er snart ferdigstilt. Brua er bygd som en trespenns platebru i betong. Med en lengde på 55 meter er dette den største konstruksjonen i det nye krysset på Bergshøgda, sier Moshagen.
Tidligere denne uka ble lokalveien i Langbakken i Furnes og Verven kulvert i Brumunddal gjenåpnet for trafikk. Samtidig kan Nye Veier fortelle at Helleberget kulvert på Kongsvegen og Mjøsvegen kulvert ved Tjernli stenges ganske snart.
E6-strekningen over Bergshøgda skal stå ferdig sommeren 2020.
Bilder
Om Nye Veier
Nye Veier er et fullt ut statlig eid aksjeselskap. Selskapets oppgaver omfatter å planlegge, bygge, drifte og vedlikeholde viktige hovedveier. Disse binder landet vårt sammen, og knytter Norge til hovedveier i utlandet. Nye Veier skal være en slank og effektiv byggherreorganisasjon, med et mål om å sikre helhetlig og kostnadseffektiv utbygging og drift av trafikksikre hovedveier.
Denne infrastrukturen vil raskt styrke næringslivets konkurranseevne, gi innbyggere mer effektiv, forutsigbar og tryggere veitransport og mer vei for pengene.
Selskapets verdier er "Fornyer", "Forbedrer" og "Forsikrer".
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
Nye Veier prioriterer E6 Ulsberg – Berkåk18.12.2025 09:48:32 CET | Pressemelding
Styret i Nye Veier vil sikre kontinuitet i utbyggingen av E6 sør for Trondheim, og har derfor besluttet å prioritere strekningen E6 Ulsberg – Berkåk i Rennebu for utbygging. Prosjektet skal klargjøres for markedet i løpet av de neste 12 til 18 månedene.
Anette Aanesland blir assisterende statsforvalter i Agder – Nye Veier starter jakten på ny administrerende direktør3.12.2025 13:32:00 CET | Pressemelding
Administrerende direktør i Nye Veier, Anette Aanesland, har takket ja til stillingen som assisterende statsforvalter i Agder. Hun har vært en sentral del av Nye Veier siden etableringen i 2016 og har ledet selskapet siden 2019.
Intern evaluering av E6 Ranheim–Værnes4.9.2025 09:24:48 CEST | Pressemelding
Nye Veier har gjennomført en intern evaluering av utbyggingsprosjektet E6 Ranheim–Værnes, som følge av at prosjektet har blitt forsinket og dyrere enn planlagt.
Tester ut ny standard i driftskontraktene2.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Når Mesta og Traftec tar over driften av Nye Veiers veistrekninger på Sør- og Østlandet fra 1. september innfører de en ny standard for digital samhandling. For trafikantene bidrar dette til at veiene blir tryggere, reisene mer forutsigbare, og at det er sjeldnere noe ikke virker som det skal.
Endringer i prosjektledelsen på E18 Rugtvet-Langangen og E6 Ranheim-Værnes14.8.2025 10:02:43 CEST | Aktuelt
Fra starten av august overtok Magne Ramlo rollen som prosjektsjef på E18 Rugtvet-Langangen. Han hadde frem til da vært prosjektsjef på E6 Ranheim-Værnes. Lars Bjørgård overtok rollen som prosjektsjef på E6 Ranheim-Værnes fra samme tidspunkt. Bjørgård er i tillegg prosjektsjef på E6 Berkåk-Vindåsliene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
