Nytt konferansehotell på Voss blir Scandic-hotell
3.5.2018 12:30:00 CEST | Bane NOR Eiendom | Pressemelding

- Vi valgte Scandic Hotels til å drive vårt nye konferansehotell på Voss fordi de leverte det klart beste tilbudet. Scandic Hotels satser sterkt både på vestlands- og fritidsmarkedet, og har et konsept som passer perfekt for det nye hotellet. Vi er meget fornøyd med avtalen og vet at hotellet er i de beste hender, sier administrerende direktør Petter Eiken i Bane NOR Eiendom og daglig leder Tore Odfjell i Odfjell Eiendom.
Det nye konferansehotellet blir på 12.000 kvadratmeter, får 216 rom og moderne konferansefasiliteter med plass til 350 personer. I restauranten kan 450 gjester spise og drikke godt mens de nyter den fantastiske utsikten over Vangsvatnet og fjellene som omkranser Voss.
I Scandic Hotels er de meget fornøyd med å få hotellet inn i sin portefølje.
- Dette er en viktig avtale for Scandic. Med det nye hotellet på Voss vil vi øke vår tilstedeværelse i en meget attraktiv del av Norge, samtidig som vi styrker vår stilling i fritidssegmentet, sier administrerende direktør
Svein Arild Steen-Mevold i Scandic Hotels Norge.
Et viktig tilskudd til knutepunktet Voss
Det nye Scandic-hotellet blir en viktig del av knutepunktet rundt Voss stasjon som for tiden gjennomgår en omfattende utvikling. Ny togterminal stod ferdig i fjor høst, byggingen av gondolterminal er godt i gang, ny bussterminal skal etableres og veien skal rustes opp. Rett øst for det nye hotellet planlegger Bane NOR Eiendom og Voss kommune et nytt kontor- og næringsbygg på inntil 9.000 kvadratmeter. Det er også klart at det til sommeren vil bli satt i drift nye, komfortable togsett på Vossebanen.
- Vi er veldig fornøyd med utviklingen ved knutepunktet Voss stasjon. Det er ingen tvil om at et flott, nytt konferansehotell sammen med de andre nye og forbedrede fasilitetene, vil gjøre Voss til en enda mer tilgjengelig og attraktiv reiselivsdestinasjon enn det er i dag. Dette vil også føre til at flere reiser med Bergensbanen, og da har vi oppnådd det vi ønsker, sier Eiken.
Miljøvennlig og moderne, men inspirert av gammel byggeskikk
Det er Dark arkitekter som har tegnet hotellet. De har hentet inspirasjonen fra gammel, vestlandsk byggeskikk og materialbruk, men hotellet vil likevel fremstå som moderne. Det vil bli utstrakt bruk av stein og tre, begge miljøvennlige og klimanøytrale materialer.
Nøkkelord
Kontakter
Kristin PausKommunikasjonsdirektør
Ansvarlig for ekstern-, intern- og markedskommunikasjon
Bilder





Om Bane NOR Eiendom
Norges ledende knutepunktutvikler
Bane NOR Eiendom AS eier, forvalter og utvikler all jernbaneeiendom i Norge. Porteføljen har en anslått brutto verdi på 23,6 milliarder kroner og omfatter stasjoner, jernbanetilknyttede service- og driftsbygg, næringsbygg, boliger og tomter. De fleste eiendommene er sentralt plassert ved kollektivknutepunkter og langs jernbanen.
Vi utvikler moderne og miljøvennlige boliger og næringsbygg og bidrar aktivt til by- og stedsutviklingen i Norge. På stasjonene tilbyr vi gode fasiliteter til de reisende, legger til rette for hyggelige serveringssteder og fine butikker og tilbyr bil- og sykkelparkering. Til togoperatørene tilbyr selskapet funksjonelle og moderne verksteder, terminaler og driftsbygg.
Våre 150 ansatte håndterer en portefølje på 926 bygg og ca. 3.000 leiekontrakter, og over 200 pågående eiendomsutviklingsprosjekter. De årlige investeringene utgjør ca. 1,3 milliarder kroner.
Bane NOR Eiendom AS er en del av Bane NOR-konsernet og har som samfunnsoppdrag å utvikle attraktive knutepunkt som får flere til å velge toget..
Følg pressemeldinger fra Bane NOR Eiendom
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR Eiendom på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR Eiendom
Nytt rådhus i Holmestrand med grønne ambisjoner2.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det nye rådhuset i Holmestrand slår seg ikke til ro med at bygget er plassert på et sentralt knutepunkt folk lett kan reise kollektivt til, men skal få energiklasse A, oppfylle EUs taksonomi og ha solceller på taket. Før det er ferdig har prosjektet fått midlertidig prosjekteringssertifikat for BREEAM Very Good.
Alle som pendler til Oslo S kan gi innspill på utviklingen for de neste 150 årene6.5.2026 07:43:00 CEST | Pressemelding
For mange som pendler er Oslo sentralstasjon nærsenteret der de henter middag før de drar hjem, kjøper en gave eller plukker med seg og blomster og en flaske vin til helgen. Nå kan alle som pendler si sin mening om hvordan de synes stasjonen bør bli, når Bane NOR Eiendoms planforslag for Nye Oslo S er ute til offentlig ettersyn i seks uker.
Braksuksess for leilighetsprosjekt i Stavanger30.4.2026 13:17:53 CEST | Pressemelding
Allerede før salgsstart er hele 40 boliger solgt i leilighetsprosjektet Diamanten i Paradis i Stavanger. Den sterke forhåndsetterspørselen markerer et nytt steg i den langsiktige transformasjonen av tidligere jernbanearealer til en attraktiv, urban bydel tett på kollektivknutepunkt og sentrum.
Nå kan alle gi innspill på planforslaget for Nye Oslo S – en utvikling av stasjonen for de neste 150 årene29.4.2026 15:33:58 CEST | Pressemelding
Bane NOR Eiendom legger nå frem planforslaget for Nye Oslo S. Målet er å utvikle Norges største kollektivknutepunkt til en mer oversiktlig, effektiv og attraktiv sentralstasjon – og et bedre sted for hele Oslo.
Neste byggetrinn på Stasjonssiden: nytt hotell i 202815.4.2026 12:15:50 CEST | Pressemelding
Bane NOR Eiendom forteller at Elvebredden skal få en ny og spennende nabo: et hotell med om lag 135 rom, kombinert med moderne konferansefasiliteter. Hotellet skal være for både forretningsreisende, kurs- og konferansegjester, samt turister som ønsker å oppleve Kongsvinger og regionen rundt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
