Samferdselsdepartementet

Statens vegvesen og Troms fylkeskommune skal samarbeide om betre vegar på Senja

Del
- Vegnettet på Senja har store utfordringar og behov for utbetringar. Det er behov for skredsikring og fleire strekningar har svært tronge og uoversiktlige parti. Fokk og drivsnø fører ofte til at vegane må stengast om vinteren. Samstundes blir mykje av sjømaten frå Troms og Finnmark frakta på dei smale vegane på yttersida av Senja. Vi må derfor legge til rette for at vegane er i best mogleg stand for dei som brukar den, seier samferdselsminister Jon Georg Dale.

Det meste av vegnettet på Senja er fylkeskommunalt og dermed fylkets ansvar. Statens vegvesen Region nord har satt i gang eit arbeid saman med mellom anna fylkeskommunen og næringslivet for å sjå på moglege tiltak som kan betre standarden på vegnettet. I samarbeidet inngår også næringslivet.

- Prosjektet skal skaffe oversikt over dei vanskelege tunellane og strekningane. Gjennom ei god kartlegging, vil dei kunne vurdere kva for forbetringstiltak som kan vere aktuelle. Slikt lokalt samarbeid er med på å gjere vegane i Noreg sikrare og betre, utan at det nødvendigvis kostar så mykje, seier Dale.

Prosjektet vil vurdere tiltak som bruk av intelligente trafikksystem (ITS), mindre ombyggingar av vegen og større utbetringar som flaskehalsar eller endringar i drift og vedlikehald.

Det er gjennomført møte mellom dei ulike aktørane, og eit forprosjekt blei starta opp i september. Målet er å legge fram ein detaljert tiltaksplan våren 2019.

Nøkkelord

Om Samferdselsdepartementet

Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet
Akersgata 59 (R5)
Oslo

22 24 90 90http://sd.dep.no

Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.

Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet

Norge får europeisk pris for trafikksikkerhet24.6.2025 15:18:51 CEST | Pressemelding

Den europeiske trafikksikkerhetsprisen for enestående fremgang innenfor veitrafikksikkerhet går i år til Norge. Norge er landet i Europa med færrest drepte i forhold til innbyggertallet, og tildeles prisen for vedvarende engasjement og imponerende resultater i arbeidet med å redde liv i trafikken. Det er den uavhengige europeiske trafikksikkerhetsorganisasjonen European Transport Safety Council (ETSC) som står bak prisen.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye