Gammel oppskrift blir ny suksess

Bestemor Lillys Kjøkken har, som navnet tilsier, videreført bestemor Lilly Kiseruds arbeid og virke på Eng gård i Våler i Østfold. Her var Lilly bondekone og viden kjent for sin gode og hjemmelagde mat.
I dag drives Eng gård av Lillys barnebarn, Therese Kiserud. Med svin og korn som næringsvei, sørger hun og samboer Erik Espenes for at tradisjon og kvalitet holdes ved hevd på familiegården. I 2014 ble driften utvidet med storkjøkken, og lillebror Ole Robert Fimbul-Kiserud ble med på laget som kokk og daglig leder.
- Vi ønsket å utnytte gårdens totale ressurser og skape arbeidsplasser for hele familien og andre i nærmiljøet. Vi har satset stort på å utvikle vår merkevare og utvikle nye produkter basert på gårdens ressurser. Kvalitet og profesjonalitet står sentralt i hele vår virksomhet, sier Therese Kiserud.
En gammel oppskrift blir ny suksess
Med Bestemor Lillys tidløse oppskrifter som utgangspunkt, og en tradisjonsrik norsk forankring, tilbyr søskenparet i dag populær catering og selskapsmat. I tillegg til catering utvikler og selger søskenparet også spesialprodukter av svinekjøtt, samt egenprodusert svinekjøtt ferdig pakket til privathusholdning.
- Årets vinner har klart å kombinere et tradisjonelt råstoff fra landbruket, med innovativ videreforedling og markedsorientert produktutvikling. Bedriften er en flott ambassadør for et innovativt og bærekraftig landbruk. De har oppnådd gode resultater og et svært godt omdømme med sine kvalitetsprodukter, sier Per Annar Lilleng, direktør for Innovasjon Norge Oslo, Akershus og Østfold.
Service og vennlighet som viktig ingrediens
Både svineproduksjon og cateringvirksomheten drives i egne lokaler. Produktene er basert på lokale råvarer fra egen produksjon av svin i tillegg til andre utvalgte lokale produsenter. Service og vennlighet står sentralt i familiebedriften og personlig tilstedeværelse av eierne helt fra logistikk og levering til servering er en viktig ingrediens i bedriftens suksessoppskrift. Bedriften har et godt fotfeste i lokalmiljøet og er nå inne i sitt fjerde år med økning i både volum og inntekter. Foreløpig drives Bestemor Lillys Kjøkken lokalt, men har mål om å ekspandere regionalt.
- Årets vinner har gått nye veier for å kapre markedsandeler. De har realisert sin visjon basert på gårdens ressurser og familiens historie samtidig som de tenker nytt for å nå sine mål. Vinneren har bygd opp et bærekraftig konsept med et stort potensial, avslutter Lilleng.
Fakta om bedriftsutviklingsprisen i landbruket:
- Innovasjon Norge deler hvert år ut bedriftsutviklingsprisen i landbruket på oppdrag fra Landbruks- og matdepartementet.
- Det er en bedrifts- og næringsutviklingspris for de som har etablert en vellykket bedrift eller næring med basis i bygdenes og landbrukets ressurser.
- Det kåres en vinner i hvert fylke som får 50 000 kroner.
- De fylkesvise vinnerne deltar så i den nasjonale konkurransen om 250 000 kroner.
- Den nasjonale prisen vil bli delt ut under Grüne Woche i Berlin i januar 2019.
Juryen har bestått av:
Per Annar Lilleng, Direktør Innovasjon Norge Oslo, Akershus og Østfold, juryens leder, Camilla Winterseth, Fylkesmannens Landbruksavdeling, Svend Arild Uvaag, Østfold Bondelag, Leif Larsen, Østfold Bonde- og Småbrukarlag og Torstein Maugesten, ØstfoldFylkeskommune
Kontakter
Kontaktperson hos vinneren:
Therese Kiserud mobil: 952 36 308 epost: therese@enggard.no
Kontaktperson i Innovasjon Norge:
Anders Melleby Fremmerlid mobil: 920 37 487 epost: pemel@innovasjonnorge.no
Bilder



Lenker
Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Eksportverdien i reiselivet øker26.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Flere overnattinger og høyere forbruk, både fra nordmenn og utlendinger sammenlignet med tidligere.
The Quartz Corp får støtte til syre-gjenbruk24.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge støtter sirkulært pilotprosjekt hos The Quartz Corp med inntil 45 millioner kroner.
Hydro og Innovasjon Norge inngår strategisk samarbeid for grønn industrivekst12.6.2025 13:24:45 CEST | Pressemelding
Hydro og Innovasjon Norge har signert en ny samarbeidsavtale for å styrke norsk bærekraftig industri internasjonalt. Avtalen skal bidra til å fremme grønn teknologi, sikre politisk gjennomslag og åpne dører for norske bedrifter i globale markeder.
Innovasjon Norge og DNV med viktige havvindavtaler i Japan3.6.2025 13:56:47 CEST | Pressemelding
Det strømmer inn store eksportinntekter fra norsk havvindindustri, estimert til nærmere 50 milliarder kroner i år. I Japan signerte Innovasjon Norge i dag en avtale med et stort havvindnettverk. Samtidig undertegnet DNV en tilsvarende avtale.
Norges dag på verdensutstillingen i Osaka2.6.2025 17:57:51 CEST | Pressemelding
I dag ble det feiret Norges Dag på verdensutstillingen i Osaka. Utenriksminister Espen Barth Eide ledet en stor næringslivsdelegasjon, og Kongsberg signerte avtale med japansk selskap for å utvikle et banebrytende navigasjonssystem.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom