Første spadetak settes
30.9.2018 08:00:00 CEST | Avinor | Pressemelding

Tre av dagens gater blir fjernet under utbyggingsperioden, og det betyr at det blir noe mindre kapasitet i området etter passkontrollen de neste årene.
- Vi ønsker å holde konsekvensene for de reisende til et minimum, men noe mer bussing ut til flyet kan forekomme for enkelte reisende frem til vi er ferdig, sier lufthavndirektør Øyvind Hasaas.
Han peker på erfaringene man gjorde seg da man bygget nye Oslo lufthavn som verdifulle når dette området av flyplassen skal bygges ut.
- Reisende skal i minst mulig grad skal bli påvirket av at vi bygger inne på en flyplass i full drift. Dette har vi erfaring med fra tidligere, og jeg er veldig trygg på at vi nok en gang skal gjennomføre et stort utbyggingsprosjekt på tid og innenfor rammene som er satt, sier han.
For å møte veksten på reiser utenfor Schengen-området skal Avinor bygge ut området etter passkontrollen på Oslo lufthavn. Utbyggingen vil gi et nytt tilbygg på 30 000 kvadratmeter på enden av dagens område som vil bety større plass, nye gater tilpasset større fly og nye kommersielle områder.
- For å utvikle Norges hovedflyplass som et internasjonalt knutepunkt, er denne utvidelsen viktig. Dette vil gi økt verdiskapning for Norge, blant annet fordi utviklingen i trafikken til og fra land utenfor Schengen-området har vært betydelig større enn vekst innenfor. Utvidelsen av dette området vil gi bedre forhold for passasjerer, flyselskap og andre aktører her på Oslo lufthavn, avslutter Hasaas.
Etter planen skal utvidelsen av Oslo lufthavn være gjennomført i andre kvartal 2022.
Nøkkelord
Kontakter
PressetelefonPressetelefon til bruk for journalister
Pressevakttelefon kun til bruk for journalister.
Reisende kan få informasjon ved å ringe passasjerservice på 67 03 00 00.
Joachim Westher AndersenKommunikasjonssjef
Oslo lufthavn
Lasse A. VangsteinKommunikasjonsrådgiver og pressekontakt
Tel:918 15 614lasse.andre.vangstein@avinor.noBilder

Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Glad for løsning og slutt på streiken24.8.2026 14:02:27 CEST | Pressemelding
Det ble i dag enighet mellom Spekter/Avinor Flysikring og Norsk Flygelederforening om en tariffavtale. Enigheten betyr at streiken avblåses, og at flytrafikken nå kan gå som normalt.
Fakta om flygelederstreiken og konsekvensene for flytrafikken24.8.2026 11:29:18 CEST | Aktuelt
Det ble fredag 21. august brudd i meklingen mellom Spekter/Avinor Flysikring og Norsk Flygelederforening (NFF). Flygeledere er tatt ut i streik, og dette påvirker kapasiteten i Flysikringstjenestene i norsk luftrom, og ved norske lufthavner. Når kapasiteten reduseres, må flytrafikken tilpasses den bemanningen som er tilgjengelig. Flysikkerheten kommer alltid først.
Flygelederstreiken fortsetter: Betydelige konsekvenser for flytrafikken de kommende dagene22.8.2026 10:00:07 CEST | Pressemelding
Flygelederstreiken mellom Norsk Flygelederforening (NFF) og Spekter/Avinor Flysikring fortsetter. Nå er konsekvensene for de første dagene ved et nytt streikeuttak 25. august klart.
Brudd i forhandlingene mellom NFF og Spekter21.8.2026 07:27:01 CEST | Aktuelt
Det er uforståelig at Norsk Flygelederforening nå iverksetter en streik som på helt urimelig vis vil ramme flypassasjerer og flytrafikken. Flygelederforeningen har i forhandlinger takket nei til lønnstillegg i tråd med frontfagsnormen, noe som tilsvarer i snitt 62 000 kroner til hver flygeleder. Arbeidsgiver har heller ikke krevd å endre noen av arbeidsvilkårene i tariffavtalen for flygelederne, sier Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten i Arbeidsgiverforeningen Spekter.
Ny fraktrute skal frakte 200 tonn norsk laks til Shanghai hver uke19.8.2026 15:42:07 CEST | Pressemelding
China Southern åpner 19. august en ny direkte fraktrute mellom Oslo lufthavn og Shanghai. Med to ukentlige avganger og plass til rundt 100 tonn last per flyvning får norsk næringsliv betydelig mer fraktkapasitet til et av Norges viktigste markeder i Asia.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
