Nye Bergen lufthavn Flesland offisielt åpnet
17.8.2017 12:02:00 CEST | Avinor | Pressemelding

Representanter fra regjeringen, norsk luftfart og andre spesielt inviterte var i dag samlet da flyplassen ble offisielt åpnet av statsminister Erna Solberg.
Solberg fortalte de fremmøtte at flyplassen er viktig for hele regionen:
- Flesland spiller en avgjørende rolle for regionens turisme og næringsliv. Nå som flyplassen har fått doblet kapasiteten har vi fått en stor internasjonal flyplass hele Vestlandet kan være stolte av. Dette er et statlig prestisjeprosjekt som har åpnet i rute og på budsjett, og Avinor har god grunn til å være stolte av jobben som har vært gjort med utbyggingen, sa statsministeren.
Viktig for norsk luftfart
Bergen lufthavn blir nå en moderne og velfungerende flyplass, med kapasitet opp mot 10 millioner passasjerer i året. Det blir rom for gode opplevelser med bedre plass, flere serveringssteder og flere butikker. Flyplassen har en utforming og tekniske løsninger som gir store energibesparelser og miljøgevinster. God planlegging har lagt til rette for god flyt for de reisende og flyselskapene, og en naturlig universell utforming.
- Vi tilbyr nå enda bedre fasiliteter til flyselskapene og de reisende. Forhåpentligvis betyr det også flere direkteruter til store og viktigste reisemålene i inn- og utland, sier lufthavndirektør Aslak Sverdrup.
Biodrivstoff tilgjengelig
Samtidig som den nye terminalen åpner på Flesland, blir bærekraftig biodrivstoff tilgjengelig for flyselskapene.
- Det er svært gledelig for oss å være den andre lufthavnen i Norge som nå får jet biodrivstoff tilgjengelig for flyselskapene. I første omgang er SAS med på samarbeidet. Dette er et viktig steg på reisen for å få etablert et marked og infrastruktur for produksjon og leveranser av biodrivstoff i stor skala, sier lufthavndirektør ved Bergen lufthavn, Aslak Sverdrup.
Takker de ansatte
- Dette er en viktig dag for norsk luftfart og vi er veldig stolte av nye Flesland. Nå får Bergen en fantastisk lufthavn for framtiden. Det er mange tusen som har jobbet dag og natt siden byggevedtaket våren 2014. Alle disse fortjener en stor applaus i dag, sier konsernsjef i Avinor, Dag Falk-Petersen.
Følg med skiltingen og skru av autopiloten
Med en helt ny terminal, er det meste nytt på flyplassen. Det betyr at alle som skal reise til eller fra Flesland må skru av autopiloten og følge litt ekstra med på skiltingen.
- På Flesland blir alt nytt for de reisende, og vi oppfordrer alle til å møte i ekstra god tid, skru av autopiloten og følge skiltingen på flyplassen den første gangen man benytter den nye terminalen, avslutter lufthavndirektør Sverdrup.
Bilder lastes opp forløpende på Bergen lufthavn sitt nyhetsrom her: https://www.mynewsdesk.com/no/bergen-lufthavn-flesland/latest_media
Fakta om nye Avinor Bergen lufthavn Flesland:
- Kostnadsramme: 3,7 milliarder eks finansiering og mva.
- Byggetid: 3 år
- Arkitekt: Nordic - Office of Architecture
- Kapasitet etter åpning: 7.5 millioner passasjerer per år. I praksis vil inntil 10 millioner passasjerer kunne reise til og fra nye Flesland før en utvidelse blir nødvendig.
- Terminal areal: Fra 22.000 kvadratmeter til totalt 85.000. Den nye terminalen er på ca. 63 000 kvadratmeter. Totalt areal blir nesten 4 ganger så stort.
- Innsjekk: 28 innsjekks-automater og 28 bag drop, hvorav 12 er selvbetjente bag drop, 4 kombinerte skranker, og 12 betjente innsjekks-skranker.
- Kapasitet bagasjeanlegg: 2500 kofferter i timen, over en dobling av kapasiteten i dag.
- Sikkerhetskontroll: 8 konvensjonelle passasjersluser og 1 ansatt sluse på totalt 900 kvadratmeter. Fast-Track sluse, famille-sluse og nytt system for forberedelse til passering av portal. To portaler per sluse. Automatisk kassaretursystem.
- Kapasitet i sikkerhetskontrollen: Ca. 2000 passasjerer per time, ved bemanning av alle 8 slusene.
- Gater: Totalt 15 brotilknyttede gater: 6 innlandsgater i den nye terminalen + 9 innlands og utlands-gater i den gamle. I tillegg 2 buss-gater i den nye terminalen (buss fra gate til fjernparkert fly)
- Nye serveringssteder: 9 stk. Northland, Bølgen & Moi Food Garage, Fiskeriet, Starbucks, Joe & The Juice, Espresso House, Altitude. Upper Crust, O`Learies.
- Butikker: 6 stk. Tanum, Ting, Travel Value, ARG Æra herre og dame. Duty Free avgang og ankomst.
- Kiosker: 4 stk. Deli de Luca, Narvesen, 7Eleven, Point
- Ny lounge: SAS åpner ny lounge for sine passasjerer
- Flyoppstillingsplasser: 32 totalt, inkludert 17 fjernoppstillingsplasser.
Nøkkelord
Kontakter
Cathrine Fuglesang FramholtMarked- og kommunikasjonssjef - Bergen lufthavn, Flesland
Tel:+47 976 22 141Cathrine.Framholt@avinor.noPressetelefonKun til bruk for journalister.
Reisende bes kontakte passasjerservice på 67 03 00 00.
Bilder

Om Avinor
Avinor har ansvar for de 45 statlig eide lufthavnene og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til en sikker og effektiv reise for omkring 50 millioner flypassasjerer. Om lag halvparten reiser til og fra Oslo lufthavn.
Over 3.000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinor finansieres gjennom luftfartsavgifter og salg på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Fem lokasjoner valgt for testing av nytt hybridfly i Norge19.10.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Trondheim lufthavn, Oslo lufthavn, Mosjøen lufthavn, Horvnes kai ved Sandnessjøen og Kongsbergporten næringspark er valgt som testlokasjoner for det neste prosjektet i Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslippsluftfart. De fem stedene representerer ulike typer lufthavner og steder uten rullebaner, som skal gi kunnskap om hvordan nye flytyper kan operere i norsk luftfart.
Utanlandsvekst gir over 40 millionar passasjerar hittil i år13.10.2026 14:05:00 CEST | Pressemelding
Det var nær fem millionar passasjerar ved Avinor sine lufthamner i september, ein auke på 1 prosent samanlikna med same månad i fjor. Talet på utanlandsreisande held fram å vokse, medan talet på innanlandsreisande er stabilt. Hittil i år har meir enn 40 millionar passasjerar reist gjennom Avinors lufthamner, om lag 2 prosent fleire enn på same tid i fjor.
Avinor har valgt leverandør til reasfaltering på Svalbard lufthavn2.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Avinor har valgt Velde Asfalt AS som leverandør for den omfattende reasfalteringen av Svalbard lufthavn sommeren 2027. Rundt 230 000 kvadratmeter på rullebane, taksebaner og oppstillingsplass skal få nytt dekke.
Høstferien gir travel start på oktober på Bergen lufthavn1.10.2026 15:26:11 CEST | Pressemelding
Bergen lufthavn, Flesland venter nær 228.000 passasjerer i perioden 1. til 11. oktober når høstferien setter inn for fullt. Med totalt 227.646 reisende gjennom terminalen ligger det an til en svært travel periode, drevet av både mange vestlendinger på vei til sydligere strøk og en sterk strøm av utenlandske besøkende til Bergen. Tallene bekrefter samtidig at den sterke trafikkutviklingen på Flesland fortsetter
Ny lufthavn - ny kunst: Disse kunstnerne skal prege nye Bodø lufthavn1.10.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Når den nye passasjerterminalen på nye Bodø lufthavn åpner, vil reisende bli møtt av kunst som er utviklet spesielt for bygget og stedet. Nå er kunstnerne som skal stå bak de to kunstprosjektene i terminalen valgt. Etter en lukket skissekonkurranse er Marianne Moe og Viel Bjerkeset Andersen valgt til å realisere hvert sitt kunstprosjekt i terminalbygget.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
