Nye Veier går videre med Acciona Construcción for bygging av E6 Ranheim–Værnes

Med seg har det spanske entreprenørkonsernet Leonhard Nilsen & Sønner AS, Multiconsult Norge AS og Acciona Mantenimiento de Infraestructuras S.A. Acciona har fra før av store oppdrag i Norge.
– Det har vært stor interesse for konkurransen, og til slutt sto vi igjen med tre konstellasjoner som var innenfor byggherrens maksimalpris. Med dette prosjektet er vi i gang i samtlige utbyggingsområder, og vi ser frem til oppstart i Trøndelag, sier adm. direktør Ingrid Dahl Hovland i Nye Veier AS.
Tett samhandling, klare forpliktelser
Konkurranse med prekvalifisering ble utlyst i desember 2017. I februar i år ble fem tilbydere kvalifisert for å konkurrere om totalentreprisen, med tidlig involvering av entreprenør. For prosjektet E6 Ranheim–Værnes ble tilbyderne dessuten invitert til å samhandle om alle deler av prosjektet i utviklingsfasen, innenfor byggherrens maksimalpris, før kontrakten lukkes som totalentreprise.
– Tett samhandling og klare forpliktelser fra toppledelsen hos valgt entreprenør er nøkkelen til suksess, sier Nye Veiers prosjektdirektør i Trøndelag, Johan Arnt Vatnan.
Vatnan peker også på Nye Veiers krav til samfunnsøkonomisk lønnsomhet og viser til de betydelige kostnadsreduksjonene som er oppnådd for E6 Trøndelag (5 mrd. samlet på strekningene E6 Ranheim–Åsen og E6 Ulsberg–Melhus).
– Men vi skal enda lenger ned og kommer til å optimalisere prosjektet ytterligere sammen med totalentreprenør, fastslår Vatnan.
Tydelige overordnede mål
Nye Veier AS stiller strenge krav til entreprenøren når det gjelder kompetanse, HMS og samfunnsansvar. Prosjektet har disse overordnede målene:
- Realisere målet om en skadefri bygge- og anleggsplass, samt et helsefremmende og rettferdig arbeidsliv
- Minimere bygge- og levetidskostnadene gjennom samhandling og digitalisering
- Minimere ulemper for alle trafikantgrupper i anleggs- og driftsperioden
- Minimere klimagassutslipp og øvrige belastninger på ytre miljø
- Minimere midlertidig og permanent jordbruksbeslag
E6 Ranheim–Værnes skal bygges ut som trafikksikker firefelts motorvei, og dagens tre tunneler får nye løp. Strekningen planlegges for 110 km/t som tillatt hastighet.
Utbyggingskontrakten signeres i slutten av september i år. Byggestart er planlagt medio 2019, og hele strekningen ventes ferdig bygd i 2024/2025.
Se anskaffelsesprotokoll
Nøkkelord
Kontakter
Adm. direktør Ingrid Dahl Hovland – tlf. 905 82 334
mail: ingrid.hovland@nyeveier.no
Prosjektdirektør Johan Arnt Vatnan – tlf. 922 51 113
mail: johan.arnt.vatnan@nyeveier.no
Bilder




Dokumenter
Om Nye Veier
Nye Veier
Vi skal planlegge, bygge, drifte og vedlikeholde trafikksikre hovedveier. Disse binder landet vårt sammen og knytter Norge til hovedveier i utlandet. Nye Veier er et heleid statlig aksjeselskap under Samferdselsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
Nye Veier inviterer til markedsdialog om kommende prosjekter14.1.2026 12:29:49 CET | Pressemelding
Nye Veier tar et nytt steg i utviklingen av fremtidens infrastruktur i Norge, og inviterer entreprenører og rådgivere og til markedsdialog på Clarion Hotel The Hub i Oslo 5. februar.
Nye Veier prioriterer E6 Ulsberg – Berkåk18.12.2025 09:48:32 CET | Pressemelding
Styret i Nye Veier vil sikre kontinuitet i utbyggingen av E6 sør for Trondheim, og har derfor besluttet å prioritere strekningen E6 Ulsberg – Berkåk i Rennebu for utbygging. Prosjektet skal klargjøres for markedet i løpet av de neste 12 til 18 månedene.
Anette Aanesland blir assisterende statsforvalter i Agder – Nye Veier starter jakten på ny administrerende direktør3.12.2025 13:32:00 CET | Pressemelding
Administrerende direktør i Nye Veier, Anette Aanesland, har takket ja til stillingen som assisterende statsforvalter i Agder. Hun har vært en sentral del av Nye Veier siden etableringen i 2016 og har ledet selskapet siden 2019.
Intern evaluering av E6 Ranheim–Værnes4.9.2025 09:24:48 CEST | Pressemelding
Nye Veier har gjennomført en intern evaluering av utbyggingsprosjektet E6 Ranheim–Værnes, som følge av at prosjektet har blitt forsinket og dyrere enn planlagt.
Tester ut ny standard i driftskontraktene2.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Når Mesta og Traftec tar over driften av Nye Veiers veistrekninger på Sør- og Østlandet fra 1. september innfører de en ny standard for digital samhandling. For trafikantene bidrar dette til at veiene blir tryggere, reisene mer forutsigbare, og at det er sjeldnere noe ikke virker som det skal.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
