Ny direkterute mellom Zürich og Bergen åpnet i dag
10.6.2017 22:05:00 CEST | Avinor | Pressemelding

Leo Tonidandel, salgsdirektør i Lufthansagruppen fortalte at SWISS er glade for å etablere seg i Bergen. Han sa også at han var spesielt glad for å kunne operere ruten med det nye Bombardier CS100-flyet og kunne tilby komforten dette flyet gir. -Vi anser Bergen for å ha et aktivt nærings- og reiseliv, og ser frem til å operere og utvikle denne nye ruten. Dette håper vi også Vestlendingene vil sette pris på, så Tonidandel.
Aslak Sverdrup, lufthavndirektør på Bergen lufthavn, Flesland ønsket ZWISS velkommen og sa: - Vi har virkelig sett frem til å ønske Lufthansagruppen tilbake til Flesland. –Vestlendinger er som kjent svært reiseglade folk, og vi har tro på at Zürich vil være et populært reisemål i sommer. Den nye ruten til Zürich nok også tiltrekke sveitsere som ønsker å fly direkte til de populære fjordene på Vestlandet, fortsatte Sverdrup.
For forretningstrafikken kan denne ruten også bli et relevant alternativ. På kort tid kommer man seg til Zürich, som er et viktig finanssenter i Europa. Man kan også kunne bruke Zürich som et utgangspunkt for å reise videre til store deler av verden, til for eksempel Singapore, Hong Kong, Johannesburg eller São Paulo.
Miljøytelse og komfort
SWISS er det første flyselskapet som tar i bruk Bombardier CS100. Flytypen har blitt omtalt for både sin gode komfort og miljøytelse.
Kabinen har en såkalt 2-3-setekonfigurasjonog til sammen 125 seter; dette gir både mer benplass – og en opplevelse av romslighet om bord i flyet. De store vinduene slipper inn godt med lys i kabinen. I tillegg setter C-serien nye standarder hva gjelder motorteknologi, aerodynamikk og byggematerialer; noe som blant annet gir 20 % lavere utslipp, og er langt mindre støy enn tilsvarende flytyper.
Informasjon om ruten
Ruten er ny sommeren 2017 og drives av Swiss International Air Lines. SWISS, som er en del av Lufthansagruppen og medlem av Star Alliance flyr nå hver lørdag mellom Bergen og Zurich. Fra 5. juli vil de utvide, til i tillegg å fly direkte til Zurich onsdager.
Avgang Bergen 19:35 Ankomst Zürich 22:00
Reisetid: 2t 25m
Swiss International Air Lines (SWISS) betjener mer enn 100 reisemål i 43 land fra Zürich og Genève.www.swiss.com
Kontakter
Aslak SverdrupLufthavndirektør Avinor Bergen lufthavn, Flesland
Tel:+47 932 31 791aslak.sverdrup@avinor.noBilder

Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Første halvår 2026: Styrket resultat tross urolige tider26.8.2026 14:05:00 CEST | Pressemelding
Avinor leverer et godt første halvår 2026, til tross for geopolitisk uro og usikkerhet i markedet. Passasjertrafikken vokser, og inntjeningen styrker seg sammenlignet med tilsvarende periode i fjor.
Oslo lufthavn i forhandlinger om tredje cargohandler26.8.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Avinor går videre med Worldwide Flight Services (WFS), et SATS-selskap, om etablering av frakthåndtering på Oslo lufthavn. Dersom partene blir enige, vil Oslo lufthavn for første gang få tre aktører innen flyfrakthåndtering.
Glad for løsning og slutt på streiken24.8.2026 14:02:27 CEST | Pressemelding
Det ble i dag enighet mellom Spekter/Avinor Flysikring og Norsk Flygelederforening om en tariffavtale. Enigheten betyr at streiken avblåses, og at flytrafikken nå kan gå som normalt.
Fakta om flygelederstreiken og konsekvensene for flytrafikken24.8.2026 11:29:18 CEST | Aktuelt
Det ble fredag 21. august brudd i meklingen mellom Spekter/Avinor Flysikring og Norsk Flygelederforening (NFF). Flygeledere er tatt ut i streik, og dette påvirker kapasiteten i Flysikringstjenestene i norsk luftrom, og ved norske lufthavner. Når kapasiteten reduseres, må flytrafikken tilpasses den bemanningen som er tilgjengelig. Flysikkerheten kommer alltid først.
Flygelederstreiken fortsetter: Betydelige konsekvenser for flytrafikken de kommende dagene22.8.2026 10:00:07 CEST | Pressemelding
Flygelederstreiken mellom Norsk Flygelederforening (NFF) og Spekter/Avinor Flysikring fortsetter. Nå er konsekvensene for de første dagene ved et nytt streikeuttak 25. august klart.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
