Fakta om flygelederstreiken og konsekvensene for flytrafikken
24.8.2026 11:29:18 CEST | Avinor | Aktuelt
Det ble fredag 21. august brudd i meklingen mellom Spekter/Avinor Flysikring og Norsk Flygelederforening (NFF). Flygeledere er tatt ut i streik, og dette påvirker kapasiteten i Flysikringstjenestene i norsk luftrom, og ved norske lufthavner. Når kapasiteten reduseres, må flytrafikken tilpasses den bemanningen som er tilgjengelig. Flysikkerheten kommer alltid først.

Hva handler konflikten om?
Dette er en tariffkonflikt mellom Spekter/Avinor Flysikring og Norsk Flygelederforening. Norsk Flygelederforening har blant annet løftet frem spørsmål om pauser, instruktørvirksomhet og livsfaseordninger som en del av konflikten.
Hva betyr streiken for passasjerene?
En flygelederstreik kan føre til forsinkelser, kanselleringer og midlertidige begrensninger i trafikken ved berørte lufthavner og i deler av luftrommet. Konsekvensene kan variere gjennom dagen og fra dag til dag, og endringer ett sted i systemet kan gi følgeforsinkelser andre steder i landet.
Reisende bør følge informasjon fra sitt flyselskap og på avinor.no. Har du ikke fått annen beskjed fra flyselskapet, bør du møte som normalt. Flyselskapene har ansvar for informasjon om den enkelte avgang, ombooking, omruting og eventuelle rettigheter ved forsinkelser eller kanselleringer.
Hva betyr streiken for flyselskapene?
Flyselskapene må planlegge trafikken sin ut fra den kapasiteten som til enhver tid er tilgjengelig i lufttrafikktjenesten. Avinor Flysikring er i tett dialog med flyselskapene og relevante samarbeidspartnere for å gjøre situasjonen så forutsigbar som mulig, slik at flyselskapene kan tilpasse trafikken og informere sine passasjerer.
Når kapasiteten i lufttrafikktjenesten reduseres, kan flyselskapene måtte kansellere avganger, endre ruteprogram eller gjøre andre operative tilpasninger. Dette kan også gi ettervirkninger fordi fly, mannskap og passasjerer ikke nødvendigvis er der de skulle vært videre i trafikkprogrammet.
Hva gjør flygelederne?
Flygeledere sørger for sikker og effektiv avvikling av flytrafikken. De gir klareringer og instruksjoner til fly, holder nødvendig avstand mellom trafikken og koordinerer trafikkstrømmer i tårn, innflygingskontroll og kontrollsentraler. Tjenesten utføres av sertifisert operativt personell med nødvendig kompetanse og lokal godkjenning.
Lufttrafikktjenesten består av flere funksjoner som henger tett sammen. Det er ikke bare tårnet på en lufthavn som har betydning for trafikken. Innflygingskontroll og kontrollsentraler håndterer blant annet trafikk inn og ut av større lufthavner og flyginger gjennom norsk luftrom. Dersom flere slike funksjoner rammes samtidig, kan konsekvensene bli store selv om antallet som er tatt ut i streik er begrenset.
Hvorfor rammer streiken så hardt?
Lufttrafikken er et sammenhengende system. Når bemanning eller kapasitet reduseres i en del av systemet, kan det få konsekvenser langt utover den enkelte lufthavnen eller kontrollenheten. Dette gjelder særlig når uttaket berører store lufthavner, innflygingskontroll eller kontrollsentraler som håndterer trafikk over større geografiske områder. Flygeledere som er tatt ut i streik, kan ikke erstattes av andre flygeledere. Derfor kan selv forholdsvis små uttak av flygeledere medføre store konsekvenser.
Dersom tilgjengelig bemanning ikke gir tilstrekkelig kapasitet, må trafikken begrenses. Det kan bety færre avganger og ankomster, forsinkelser, periodevise begrensninger i deler av luftrommet eller i ytterste konsekvens midlertidig stenging for ordinær trafikk. Flysikkerhet er alltid viktigst.
Hvilke flyginger prioriteres?
Generelt prioriteres kapasitet først til søk- og redning, ambulanseflyginger, politi og Forsvarets operative flyginger. Deretter prioriteres regulær rutetrafikk og offshore helikoptertrafikk. Annen trafikk kan begrenses ved behov for å opprettholde best mulig kapasitet til prioritert trafikk.
Arbeidstid, pauser og flysikkerhet
Flygeledere har en sentral rolle i å ivareta flysikkerheten. Operativ tjeneste forutsetter at flygelederne er skikket til å utføre arbeidet på en trygg og forsvarlig måte. Arbeidstidsordningene er utformet med dette som utgangspunkt, og Avinor Flysikrings vurdering er at dagens ordninger gir nødvendig rom for pauser og forsvarlig operativ tjeneste. Pauser gjennomføres enten ved at en annen flygeleder overtar posisjonen, eller naturlig i perioder uten trafikk på frekvensen, avhengig av trafikkmengde og bemanning.
Flygeledere i Norge har en viktig rolle i luftfarten for å ivareta flysikkerheten i luft og på bakken på flyplassene. Jobben krever fokus, konsentrasjon og nøyaktighet og derfor må en flygeleder være skjerpet under operativ tjeneste.
Avinor Flysikring har i sine styringssystemer prosedyrer for håndtering av stress og fatigue for både operativt personell og operativ ledelse. I dette inngår også prosedyrer for vurdering av operativ skikkethet for flygeledere. Dette er regulert gjennom EU-forordning og revideres jevnlig av Luftfartstilsynet.
Arbeidstidsordninger er innrettet for å ivareta fatigue management, herunder også pauser fra operativ tjeneste. Pauser er beskrevet i interne policyer og forvaltes daglig av ledere og flygeledere på våre enheter. Formålet med pauser fra operativ tjeneste er å sikre at flygeledere kan være skjerpet og årvåken når de håndterer flytrafikk.
På våre travle enheter hvor det er kontinuerlig trafikk har flygeledere normalt sett 2-4 pauser i løpet av en normal vakt på 7-9 timer. Pausenes varighet er normalt fra 30 minutter til en time. På enheter hvor det er sporadisk og svært lite trafikk i løpet av en dag tar flygeleder pause når det ikke er flytrafikk. Dette kan være store deler av dagen.
Pauser blant flygeledere har vært behandlet i norsk rettsvesen i to runder etter at NFF stevnet Avinor Flysikring med påstand om brudd på EU-forordninger som regulerer dette. I begge rettsomganger vant Avinor Flysikring frem.
Flygeledernes arbeidstid varierer mellom enheter og vakter. Planlagt alminnelig arbeidstid er i hovedsak organisert innenfor de rammene som følger av arbeidsmiljøloven og overenskomsten. Vaktene er normalt mellom seks og ni timer. I enkelte lokale avtaler kan det åpnes for lengre samlet arbeidstid i løpet av 24 timer, men slike unntak krever avtale med tillitsvalgte og forutsetter at vilkårene for bruk av overtid er oppfylt. For vakter med alminnelig arbeidstid utover ti timer har den enkelte flygeleder rett til å reservere seg.
Hvor mye tjener en flygeleder?
Lønnsnivå for flygeledere pr 31.3.2026 (før årets tariffoppgjør)
Flygeledere avlønnes etter en tabell med lønnsansiennitet fra 0-15 og 20 år.
287 flygeledere (56%) er på topp i lønnstabellen (20 års lønnsansiennitet eller mer).
Tariffestet lønn på trinn 20 utgjør fast årslønn (grunnlønn og fast tillegg for ubekvem arbeidstid*): kr. 1 635 000.
Gjennomsnittlig lønnsnivå flygeledere pr 31.3.2026 (før årets tariffoppgjør):
Fast årslønn: kr. 1 517 385.
Fast årslønn inkl. faste tillegg og overtidsgodtgjørelse: kr. 1 658 755.
Hva gjør Avinor nå?
Avinor følger situasjonen tett og arbeider kontinuerlig for å begrense konsekvensene for reisende, flyselskaper og andre berørte aktører. Det innebærer blant annet løpende vurdering av kapasitet, dialog med flyselskapene, informasjon til berørte miljøer og oppdateringer i relevante kanaler.
Avinor beklager ulempene streiken medfører for passasjerer, flyselskaper og andre berørte. Samtidig er det avgjørende at flytrafikken bare gjennomføres innenfor den kapasiteten som er tilgjengelig og forsvarlig. Reisende bør følge informasjon fra sitt flyselskap og på avinor.no.
Dette er konsekvensene:
Mandag 24. august:
Forventer noen forsinkelser på morgenen, men mindre utover dagen på både Gardermoen og Flesland. Forsinkelser over Vestlandet vil øke noe utover ettermiddagen og kvelden. Ettervirkningene etter søndagen kommer til å være merkbare gjennom mandagen.
Tirsdag 25. august:
Noen forsinkelser på Gardermoen og Flesland på morgenen, men bedre utover dagen. Resten av landet vil merke følgeforsinkelser fra Gardermoen og Flesland. Det kan være etterslep fra tidligere dager som påvirker regulariteten.
Onsdag 26. august:
Noen forsinkelser på morgenen på Gardermoen og Flesland, men forventet normal kapasitet utover formiddagen og kvelden. Forsinkelser vil henge igjen fra tidligere dager.
Gardermoen kan bli periodevis stengt natt til torsdag. Luftrommet over Vestlandet kan oppleve noen forsinkelser utover kvelden.
Tromsø vil oppleve noen forsinkelser på formiddagen og gradvis økende forsinkelser utover ettermiddagen, og være stengt fra kl. 22.00 til kl. 06.30 natt til torsdag.
Luftrommet over Midt-Norge/Helgeland kan periodevis bli stengt for regulær trafikk natt til torsdag.
Torsdag 27. august:
Forventer store forsinkelser på Gardermoen utover ettermiddagen og kvelden.
Moderate forsinkelser på Flesland på formiddagen som gradvis vil bedres utover ettermiddagen.
Luftrommet over Vestlandet og Midt-Norge/Helgeland kan periodevis bli stengt for regulær trafikk natt til fredag.
Kontakter
PressevaktKun til bruk for journalister (ikke SMS)
Avinors pressevakt hjelper journalister med spørsmål om flyplassdrift, hendelser og Avinors virksomhet.
Spørsmål om forsinkelser, kanselleringer eller konkrete flyvninger må rettes til flyselskapet.
Mediehenvendelser besvares normalt på hverdager mellom kl. 08.00 og 17.00.
Ved større hendelser er pressevakten døgnbemannet. Bruk e-post for henvendelser som ikke haster.
Bilder

Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av elfly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.

Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Flygelederstreiken fortsetter: Betydelige konsekvenser for flytrafikken de kommende dagene22.8.2026 10:00:07 CEST | Pressemelding
Flygelederstreiken mellom Norsk Flygelederforening (NFF) og Spekter/Avinor Flysikring fortsetter. Nå er konsekvensene for de første dagene ved et nytt streikeuttak 25. august klart.
Brudd i forhandlingene mellom NFF og Spekter21.8.2026 07:27:01 CEST | Aktuelt
Det er uforståelig at Norsk Flygelederforening nå iverksetter en streik som på helt urimelig vis vil ramme flypassasjerer og flytrafikken. Flygelederforeningen har i forhandlinger takket nei til lønnstillegg i tråd med frontfagsnormen, noe som tilsvarer i snitt 62 000 kroner til hver flygeleder. Arbeidsgiver har heller ikke krevd å endre noen av arbeidsvilkårene i tariffavtalen for flygelederne, sier Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten i Arbeidsgiverforeningen Spekter.
Ny fraktrute skal frakte 200 tonn norsk laks til Shanghai hver uke19.8.2026 15:42:07 CEST | Pressemelding
China Southern åpner 19. august en ny direkte fraktrute mellom Oslo lufthavn og Shanghai. Med to ukentlige avganger og plass til rundt 100 tonn last per flyvning får norsk næringsliv betydelig mer fraktkapasitet til et av Norges viktigste markeder i Asia.
Clarion Hotel Bergen Airport blir blant de største hotellene i Bergen18.8.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Clarion Hotel Bergen Airport skal utvides med 104 nye hotellrom. Når utbyggingen står ferdig, vil hotellet ha totalt 304 rom og bli blant de største hotellene i Bergen.
Flygeledermeklingen: Avinor forbereder seg på mulig streik17.8.2026 13:20:20 CEST | Pressemelding
Norsk Flygelederforening (NFF) har varslet plassfratredelse for 12 flygeledere dersom meklingen med Spekter/Avinor Flysikring ikke fører frem. Plassfratredelsen er varslet for flygeledere som jobber ved Flesland, Gardermoen, innflygingskontrollen til Gardermoen og områdekontrollen for Vestlandet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom