Spekepølsa – den perfekte sommermat
22.6.2018 14:38:43 CEST | Nofima | Pressemelding

Sommeren er høysesong for spekemat. Og til rømmegrøten, som står på festbordet hos veldig mange til sankthansfesten, er spekematen fast følge. I tillegg til at den smaker nydelig, er det en annen god grunn til at kjøttet, som er konservert gjennom salting, tørking og fermentering, er tradisjonell sommermat: Det blir ikke lett bedervet i varmen.
- Spekepølse og annen spekemat er type produkter som tåler en del varme og som ikke nødvendigvis trenger å oppbevares i kjøleskapet. Som forbrukere kan man ikke oppbevare denne typen mat feil, slik at den blir farlig, sier seniorforskerne Askild Holck og Even Heir.
Fermentert pølse
De to Nofima-forskerne har begge doktorgrad innen patogene bakterier som kan vokse og overleve i mat og matproduksjonsmiljøer, og jobber som forskere i avdelingen for Trygg og Holdbar mat. I 2006 ble de engasjert i forbindelse med et nasjonalt utbrudd av den farlige E. coli-bakterien – som viste seg å stamme fra nettopp spekepølse. Funnene de gjorde sammen med andre kolleger i Nofima, er senere blitt publisert i flere tidsskrifter – sist som en review som oppsummerer helse-og mattrygghetsutfordringer med fermenterte pølser – altså spekepølser.
Nettopp fermenteringsprosessen i spekepølsa, er det som gjør den til det forskerne karakteriserer som et robust produkt, selv om det altså en sjelden gang kan oppstå farlige bakterier også i denne typen mat.
- I produksjon av spekepølse starter man med et produkt der bakteriene vokser, og ender med et stabilt og trygt produkt, der de farlige bakteriene møter kraftig motstand, sier Even Heir.
Hindrer uønskede bakterier
La oss forklare: Fermenteringen av spekepølse skjer ved det tilsettes melkesyrebakterier i kjøttet. Det er alltid litt sukkerreserver i kjøttmuskelen. Melkesyrebakteriene spiser på dette sukkeret, og formerer seg. Det gir en ønsket effekt på smak og konsistens på det ferdigfermenterte produktet – og hindrer samtidig vekst av uønskede sykdomsfremkallende og bedervende bakterier. Spekepølse er tradisjonsmat i både Norge og flere andre land i verden. Og mens fermenteringen i tidligere tiders produksjon skjedde spontant med melkesyrebakterier som var naturlig tilstede i produktene eller i miljøet, er det nå utviklet moderne metoder for denne prosessen. De siste to-tre tiårene er det i pølseproduksjonen blitt tilsatt kulturer som man vet lager god spekepølse.
- Helt spesielle bakteriekulturer er utviklet, som er veldig godt egnet til å foreta denne fermenteringen. Ved fermentering tilsettes rundt én million melkesyrebakterier per gram kjøtt. Når produktet er ferdigfermentert, har disse vokst til rundt 100 millioner per gram. Det er slik det skal være. Vi ønsker at disse bakteriene skal vokse. Bakteriene produsere melkesyre og denne syren virker hemmende på annen type bakterievekst, sier Askild Holck.
Kan godt ligge på kjøkkenbenken
I vanlig kjøtt vil bakterier som får vokse, lage vond lukt og smak. I et fermentert produkt vil ikke disse uønskede bakteriene få slippe til. Og som forbrukere, slipper vi å passe så nøye på at maten oppbevares riktig.
- Du kan godt legge pølsa på kjøkkenbenken. Spekepølsen tåler utmerket å oppbevares i romtemperatur uten at det påvirker kvaliteten. Tvert imot så sliter farlige bakterier seg ut og dør av mangel på fuktighet og i kampen for å kvitte seg med melkesyre, sier Holck.
De siste 10-20 årene, og spesielt etter E.coli-utbruddet i 2006, har det skjedd mye innenfor sikring av mattrygghet gjennom hele produksjonsprosessen av denne typen mat. Blant annet er det gjort mye innenfor slaktehygiene. I Nofima jobbes det videre med ytterligere forbedringer i det strategiske programmet FoodMicro-Pack, der man jobber med å koble ulike tiltak for å gjøre maten tryggere: redusert mikrobiologisk smitte av råvarer og produkt, forbedret styring og kontroll og optimal emballering.
Trygg mat
Selv om det fortsatt kan oppstå farlige bakterier i kjøttmat som er speket, tørket eller fermentert, regner de to Nofima-forskerne spekepølse og annen spekemat for trygg mat.
Det spises veldig mye spekepølse, og det er ikke ofte det er utbrudd. Spekepølse er derfor ikke et risikoprodukt, men derimot godt, tradisjonelt og mikrobielt trygt, slår de fast.
Nøkkelord
Bilder

Om Nofima
Nofima er et ledende næringsrettet forskningsinstitutt som driver forskning og utvikling for akvakulturnæringen, fiskerinæringen og matindustrien.
Vi leverer internasjonalt anerkjent forskning og løsninger som gir næringslivet konkurransefortrinn langs hele verdikjeden.
Nofima AS har hovedkontor i Tromsø, og forskningsvirksomhet i Bergen, Stavanger, Sunndalsøra, Tromsø og på Ås.
Instituttet ble etablert 1. januar 2008 og har om lag 375 ansatte
Følg pressemeldinger fra Nofima
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nofima på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nofima
Slik skal de øke fertiliteten hos europeiske menn30.3.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding
Nofima-forskere er i gang med å utvikle fertilitetspiller til menn laget av laksehoder.
Follostudien lanseres: Vil kartlegge matvaner, lokal stolthet og beredskap i regionen25.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
En ny, omfattende undersøkelse, Follostudien, lanseres for å kartlegge matvanene til innbyggerne i Follo over tid. Studien skal gi innsikt i alt fra kjennskap til lokalmat og bærekraft til husholdningenes egenberedskap. Nå inviteres folk i hele regionen til å delta.
Sunnere valg handler om mer enn (ultra)prosessering18.3.2026 08:00:00 CET | Kronikk
Det er gode nyheter at flere er opptatt av et sunt kosthold. Engasjementet for hva som havner på tallerkenen, kan drive fram sunnere mat, bedre råd og politikk. Samtidig er debatten om ultraprosessert mat blitt så svart–hvitt at nesten alt industrielt laget ender i samme bås. Merkelappen «ultraprosessert» alene er for grov.
Solbær er sunt, men matprodusenter får ikke si så mye om det17.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Solbær inneholder mye vitamin C, kostfiber og mørke plantefargestoffer. Flere studier peker på mulige gode effekter på hjerte, blodsukker, hjerne og fysisk prestasjon. Samtidig er reglene strenge for hva produsenter kan skrive om solbær og helse.
Turning feed inside out: zinc coating gives triple win10.3.2026 12:12:27 CET | Press release
“We should change the way we add the mineral zinc to salmon feed,” says researcher Antony Philip at Nofima. The gains are better uptake and health in the salmon, lower emissions to the environment, and more circular use of sludge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
