Avinor

Norsk Bergindustris natursteinspris til Avinor

Del
Avinor ble tildelt Norsk Bergindustris natursteinspris 2017 under bergindustriens høstmøte i Trondheim på torsdag. Avinor mottar prisen for gulvet i det nye terminalbygget på Oslo lufthavn.
Avinor ble tildelt Norsk Bergindustris natursteinspris 2017. Flysidedirektør Henning Bråtebæk fra Avinor (t.v), styreleder i Norsk Bergindustri Henrik Bager og prosjektleder i Avinor Terje Bråten tok imot prisen. (Foto: Olav Hallset)
Avinor ble tildelt Norsk Bergindustris natursteinspris 2017. Flysidedirektør Henning Bråtebæk fra Avinor (t.v), styreleder i Norsk Bergindustri Henrik Bager og prosjektleder i Avinor Terje Bråten tok imot prisen. (Foto: Olav Hallset)

Norsk Bergindustris natursteinspris skal ifølge statuttene tildeles personer, bedrifter eller prosjekter for innovativ bruk eller produksjon av norsk naturstein. Prisen kan i tillegg tildeles prosjekter som har bidratt til å fremme god bruk av norsk naturstein i Norge eller utlandet.

Begrunnelsen for årets tildeling er at Avinor Oslo lufthavn i arbeidet med gulvet i den nye terminalen har strukket seg langt for å få akkurat det gulvdekket arkitekten ønsket, nemlig marmor fra Fauske. Blant annet sørget prosjektet for å gjenåpne det aktuelle steinbruddet i Fauske for å få riktig materiale. Oslo lufthavn gir på denne måten norsk naturstein en fantastisk eksponering mot alle dem som benytter den nye avgangshallen landets hovedflyplass.

Henrik Bager, styreleder i Norsk Bergindustri delte ut prisen under festmiddagen på bransjens høstmøte.

-Oslo lufthavn er et av de største vinduene vi har mot omverden, og det flotte natursteinsgulvet i det nye terminalbygget gir et godt bilde av steinlandet Norge, sier Bager.

Taper ofte priskonkurransen

Norsk naturstein er svært konkurransedyktig med tanke på kvalitet og utseende. Likevel velges ofte billigere, utenlandske alternativer. Derfor er det ekstra gledelig at en aktør som Avinor velger norsk.

-Til tross for at natursteinsmaterialene sjelden utgjør store deler av de totale byggekostnadene velges ofte billigste alternativ, og det er sjelden det norske. Norge produserer naturstein i verdensklasse, og vi er veldig glade for at Avinor tar ansvar for å vise den frem til sine reisende, sier Henrik Bager.

-Vi valgte marmoren fra Fauske fordi det var klart best kvalitet og fordi vi ønsket å beholde det samme kvalitetsmessige og visuelle uttrykket fra den eksisterende terminalen. Gulvet er en del av den totale terminalopplevelsen og vi er stolte av at leverandøren er norsk og at vi har blitt anerkjent for valget, sier direktør for flysidedrift i Avinor, Henning Bråtebæk..

Totalt er det lagt tilsvarende tolv fotballbaner med fauskemarmor i terminalen på Oslo lufthavn.

For mer informasjon, kontakt kommunikasjonsansvarlig i Norsk Bergindustri, Olav Hallset
Avinor Oslo lufthavn v/pressevakt 918 15 614

Nøkkelord

Kontakter

PressetelefonPressetelefon til bruk for journalister

Pressevakttelefon kun til bruk for journalister.
Reisende kan få informasjon ved å ringe passasjerservice på 67 03 00 00.

Tel:918 15 614presse@avinor.no

Bilder

Avinor ble tildelt Norsk Bergindustris natursteinspris 2017. Flysidedirektør Henning Bråtebæk fra Avinor (t.v), styreleder i Norsk Bergindustri Henrik Bager og prosjektleder i Avinor Terje Bråten tok imot prisen. (Foto: Olav Hallset)
Avinor ble tildelt Norsk Bergindustris natursteinspris 2017. Flysidedirektør Henning Bråtebæk fra Avinor (t.v), styreleder i Norsk Bergindustri Henrik Bager og prosjektleder i Avinor Terje Bråten tok imot prisen. (Foto: Olav Hallset)
Last ned bilde

Om Avinor

Avinor
Avinor
Drammensveien 144
0277 Oslo

+47 67 03 00 00https://avinor.no

Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.

Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.

Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.

Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.

- Avinors offentlige journal

Følg pressemeldinger fra Avinor

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Avinor

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye