Oppfordrer til innspill i reguleringsprosessen knyttet til tredje rullebane
15.11.2017 08:17:00 CET | Avinor | Pressemelding

Basert på forventet trafikkutviklingen, vil det sannsynligvis være behov for en tredje rullebane ved Oslo lufthavn rundt 2030. 28. mars mottok Avinor og Ullensaker kommune brev fra Samferdselsdepartementet der de ber om at arbeidet med planleggingen av en tredje rullebane på Oslo lufthavn videreføres, basert på østre alternativ.
Samferdselsdepartementet vil ta standpunkt til spørsmålet om bygging av den tredje rullebanen når det foreligger en konsesjonssøknad etter luftfartsloven.
Midlertidig bygge- og deleforbud
I påvente av ny kommuneplan har Ullensaker kommune vedtatt å sende varsel om et midlertidig bygge- og deleforbud for en rekke eiendommer som kan bli berørt av en tredje rullebane.
- En eventuell tredje rullebane vil kunne få betydelige konsekvenser for enkelte av våre naboer, og vi har forståelse for at et midlertidig byggeforbud kan være krevende for grunneiere som berøres. Likevel er vi positive til midlertidig forbud, fordi det er riktig å skape størst mulig forutsigbarhet for alle parter, og gi tid til utarbeidelse og politiske behandling av reguleringsplan for området, sier lufthavndirektør Øyvind Hasaas ved Oslo lufthavn.
For tidlig å si noe om hvordan eiendommene blir berørt
Det er for tidlig å si noe om hvordan enkelteiendommer vil bli berørt av en eventuell tredje rullebane. Det vil bli gjennomført en grundig planleggingsprosess hvor støykonsekvenser er et viktig element. Hasaas understreker at Avinor selvfølgelig vil følge de pålegg om avbøtende tiltak som kommer fra myndighetene.
- Arbeidet med reguleringsplan er en grundig prosess med blant annet konsekvensutredninger og høringer. Vi vil oppfordre alle som har innspill til reguleringen om å gi disse i denne prosessen, avslutter lufthavndirektøren.
Vedtak om midlertidig forbud gir ikke grunnlag for erstatning eller innløsning. Spørsmål om innløsning og erstatning for eiendommer som reguleres til ny tredje rullebane vil først avklares på et senere tidspunkt, normalt ved avtale eller skjønn etter at utbygging er besluttet.
Nøkkelord
Kontakter
PressetelefonPressetelefon til bruk for journalister
Pressevakttelefon kun til bruk for journalister.
Reisende kan få informasjon ved å ringe passasjerservice på 67 03 00 00.
Bilder
Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Nå er åpningsdatoen klar17.4.2026 11:08:34 CEST | Pressemelding
– Avinor har det siste året jobbet målrettet og hardt for å ta igjen mesteparten av forsinkelsen.
Et nytt kapittel for fremtidens luftfart i Norge15.4.2026 11:10:55 CEST | Presseinvitasjon
Avinor og Luftfartstilsynet inviterer pressen til kontraktsignering og lansering av et nytt internasjonalt testprosjekt innen null‑ og lavutslippsluftfart.
Avinor lyser ut nye kioskkontrakter13.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Avinor lyser nå ut kioskkontrakter med en estimert samlet verdi på over 2 milliarder kroner over en femårsperiode. Konkurransen omfatter rundt 23 kiosker og én selvbetjent løsning ved lufthavnene i Oslo, Bergen, Trondheim og Stavanger, og skal sikre raske, tilgjengelige og effektive tilbud for reisende på farten.
Oppgraderer flyplassen: ber reisende være ute i god tid10.4.2026 12:31:17 CEST | Aktuelt
Fra 13. april starter Avinor ombygging av innsjekk- og bagasjeområdet på Ålesund flyplass. Arbeidet vil pågå frem til 1. juni, og reisende bes beregne ekstra tid før avgang.
Avinor sine trafikktal for mars: Fleire flyr – utanlandstrafikken driv veksten i mars10.4.2026 12:10:00 CEST | Pressemelding
I mars reiste om lag 4,43 millionar passasjerar gjennom Avinor sine lufthamner. Det er ein auke på 4 prosent samanlikna med same månad i fjor. Utviklinga heng saman med at fleire flyr til og frå utlandet, medan talet på innanlandsresande óg hadde ein moderat vekst.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

