GK skal levere selve «hjertet» i ny Energisentral Aker Brygge - Byggetrinn 1.
9.10.2012 11:29:04 CEST | GK Gruppen | Pressemelding
Kontrakten ble signert 2. oktober 2012, der kontraktspartene er Aker Brygge Energisentral AS c/o Norwegian Property ASA og GK Norge AS. Både byggherre ved prosjektleder Fredrik Dreyer og byggherrens VVS-konsulent Jon Kåre Beisvåg har gitt uttrykk for at de er meget godt fornøyd med valget av GK Norge AS som leverandør av «hjertet» i den nye energisentralen, les komplett Teknisk rom med bl.a. 3 stk. varmepumper a 1.050kW varmeytelse. Dette som følge av et meget godt gjennomarbeidet tilbud og ikke minst en meget solid, kunnskapsrik prosjektorganisasjon for gjennomføring av prosjektet. Utbygger har med andre ord store forventninger til at energisentralen skal stå ferdig 1. mars 2013.
GK Norge AS skal bygge en ny felles energisentral for deler av eksisterende bygningsmasse på Aker Brygge – Byggetrinn 1. Sentralen skal dekke kjøle- og varmebehovet til følgende bygninger:
• Verkstedhallen
• Terminalbygget
• Trekanten, bestående av administrasjons-, snekker- og støperibygningen
Basert på innmeldte effekter kan dimensjonerende effekter sammenfattes slik:
• Kjølebehov: 3.100kW
• Varmebehov: 4.200kW
Det skal bygges tekniske installasjoner i forbindelse med etablering av sentralen for veksling av sjøvann til vann/glykol utnyttes til både frikjøling, varmeopptak for varmepumpedrift og til dumping av kondensator-/overskuddsvarme. Entreprisen omfatter rørføring for varme og kjøling i den nye sentralen til levering av varme og kjøling til Verkstedhallen. Kjøleanleggene skal utformes slik at systemene kan driftes som kombinerte kjøle- og varmepumpeanlegg med varmeleveranse til de bygningene som er tilknyttet. For varmesiden skal de tre kjølemaskinene driftes som varmepumper, det skal i tillegg installeres el. kjel og fjernvarmevekslere. Sjøvannsrørføringen samt rørføring på sekundærsiden i Verkstedhallen inngår i annen entreprise.
Prosjektansvarlig fra oppstarts-/detaljprosjekteringsfasen 15. oktober 2012 til overlevering/start prøvedriftsperioden 1. mars 2013 vil være Per-Magnus Braskerud med support fra Arvid Skjold. Prosjektet ledes av GK Kulde i Oslo ved prosjektleder Kaj Nordtvedt med support fra GK Byggautomasjon i Oslo ved prosjektleder Øyvind Dønvold, der hoved-, fordelings- og automatikktavler vil bli bygget av Elmoko AS.
Kontaktinformasjon:
Fredrik Dreyer, Prosjektleder Aker Brygge Energisentral AS c/o Norwegian Property ASA
fd@npro.no
Tlf: 468 16 098
Per-Magnus Braskerud, Produktsjef GK Kulde
per-magnus.braskerud@gk.no
Tlf: 991 69 014
Bilder



Om GK Gruppen
GK Gruppen er Skandinavias ledende totaltekniske entreprenør og servicepartner med en omsetning på 6,7 milliarder kroner. Med rundt 3000 ansatte og over 70 kontorer i Norge, Sverige og Danmark, leverer vi smarte og bærekraftige løsninger innen ventilasjon, kulde, byggautomasjon, elektro og rør. Vår misjon er å bygge bærekraftige samfunn for generasjoner.
Følg pressemeldinger fra GK Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra GK Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra GK Gruppen
Rune Pettersen er ny regionsdirektør for Service Nord2.2.2026 08:52:28 CET | Pressemelding
Rune Pettersen er ansatt som ny regionsdirektør for Service Nord i GK. Han har hatt rollen som interim regionsdirektør det siste året og går nå permanent inn i stillingen.
Kristian Strøm og Rustam Arzumov er nye regionsdirektører i divisjon Byggautomasjon23.1.2026 09:26:24 CET | Pressemelding
GK styrker divisjonen Byggautomasjon med to nye regionsdirektører. Kristian Strøm har tiltrådt som regionsdirektør for Stor-Oslo og Sør-Øst, mens Rustam Arzumov tar over ansvaret for Region Vest.
GK selger servicevirksomheten i Danmark7.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
GK går ut av det danske markedet og selger den danske servicevirksomheten til Caverion. Entreprisevirksomheten i Danmark vil bli avsluttet og GK vil i stedet fokusere på å videreutvikle sterke posisjoner i det norske og svenske markedet.
GK lanserer sin omstillingsplan for lavutslipp4.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
GK har vedtatt sin klimaomstillingsplan som beskriver hvordan konsernet skal halvere egne utslipp og redusere indirekte utslipp i verdikjeden med 55 prosent innen 2030. Planen inneholder konkrete tiltak, potensial for utslippskutt og de forretningsmessige mulighetene og risikoene som er knyttet til tiltakene.
GK Gruppen 3. kvartal 2025: God aktivitet, men fortsatt krevende marked7.11.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
GK opprettholder god aktivitet i kvartalet, men nedskrivninger i prosjektporteføljen gir redusert lønnsomhet. Markedssituasjonen er fortsatt krevende i flere regioner, men GK vinner flere store prosjekter og oppdrag i kvartalet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
