Enklere eierskifte og omregistrering av bil
8.6.2018 10:45:01 CEST | Samferdselsdepartementet | Pressemelding

Med et system med over 250 millioner transaksjoner i året, er moderniseringen av førerkort- og kjøretøysystemet Autosys er et av de større IKT-prosjektene i statlig regi. Førerkortdelen av systemet er allerede tatt i bruk, og nå lanseres den delen av løsningen som bilforhandlere bruker for eierskifte og omregistrering av kjøretøy.
40 år gammelt system blir nytt
– Det er en milepæl i arbeidet med utvikling av nytt register når man nå tar i bruk den delen av løsningen som bilforhandlerne bruker for eierskifte og omregistrering av kjøretøy. Å oppgradere et 40 år gammelt system var på tide, og med dette nye systemet sparer både samfunnet, bilforhandlere og ikke minst forbrukere både tid og ressurser, sier samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen.
Digitaliserer administrasjonen av 10 millioner kjøretøy
Med 10 millioner registrerte og avregistrerte enheter, blir administrasjon av kjøretøyparken i Norge langt enklere og mer effektiv med det nye systemet. Statens vegvesen anslår den samfunnsøkonomiske nytteverdien som så mye som 1,6 milliarder kroner. Dette fordi løsningen vil gi enklere saksbehandling, større grad av likebehandling, økt sikkerhet og forebygging av kriminalitet knyttet til registrering av kjøretøy, økt kvalitet samt en vesentlig forenkling i registreringshandlinger både for næringsaktører, kjøretøyeiere og offentlige myndigheter.
For den enkelte kjøretøyeier og forhandler innebærer løsningen at de aller fleste handlinger knyttet til eierskifte og omregistrering av kjøretøy nå kan utføres elektronisk uten at du trenger å møte opp på en av Statens vegvesens trafikkstasjoner. Ved bruk av løsningen blir det for eksempel ikke lenger nødvendig å levere inn vognkortets del 2.
Løsningen som nå lanseres vil bli brukt av rundt 3000 forhandlere og rundt 7000 brukere totalt – og potensialet er større.
– Dette arbeidet er et viktig skritt i det store arbeidet Statens vegvesen nå gjør med digitalisering og utvikling av selvbetjeningsløsninger på trafikant- og kjøretøyområdet for å tilrettelegge for et digitalt førstevalg, sier Solvik-Olsen.
Les mer på vegvesen.no
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noBilder

Lenker
Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Ny lov skal bidra til å gjøre elbillading like enkelt som å fylle drivstoff27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet legger i dag fram forslag til ny lov om infrastruktur for alternativt drivstoff som skal bidra til utslippsfri transport i Norge, blant annet gjennom å gjøre det enklere å lade elbil. Målet er å gjøre det enklere å velge klimavennlige kjøretøy, med noe bedre tilgang på ladere, krav om tilgjengeliggjøring av informasjon, tydeligere priser og mer brukervennlige betalingsløsning.
Regjeringen starter arbeidet med å vurdere behov og alternativer for fremtidig utvikling av Svalbard lufthavn19.3.2026 14:00:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet har gitt Avinor i oppdrag å gjennomføre en konseptvalgutredning (KVU) for Svalbard lufthavn. Hensikten er å gi et godt kunnskapsgrunnlag for å vurdere behov for tiltak for å sikre et godt og forutsigbart transporttilbud og god beredskap. Dette er nødvendig som følge av klimaendringer, aldrende infrastruktur og nye krav til person- og vareførselskontroll.
Regjeringen vil effektivisere posttjenestene uten å kutte i leveringen18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen vil jobbe for en mer effektiv postlevering. Vi har mottatt over 200 høringsinnspill på forslag til ny postlov, og flere av høringsinstansene har innspill om at det er mulig å effektivisere innenfor dagens rammer. Dette har regjeringen valgt å lytte til, og vil derfor jobbe med mer effektive løsninger innenfor dagens lov fremfor å legge frem en ny postlov denne våren.
Stor interesse for billigere månedskort16.3.2026 13:56:20 CET | Pressemelding
Flere fylkeskommuner har nå søkt på regjeringens nye støtteordning for å redusere prisen på månedskort i kollektivtransporten. Det betyr at vi er et viktig skritt nærmere målet om billigere månedskort for folk flest.
Ny tiltaksplan: 200 tiltak skal gjøre norske veier tryggere12.3.2026 13:09:28 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård mottok i dag ny Nasjonal tiltaksplan for trafikksikkerhet på vei. Utviklingen går i feil retning, derfor er det viktig med nye tiltak og ny giv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
