Fransk forsker 3D-printet bolig – kommer til Bygg 4.0

Byggemetoden BatiPrint3D™ er patentert av Université de Nantes, og et resultat av samarbeid mellom forskningsinstituttene LS2N (spesialister på robotsystemer) og GeM (som forsker på materialer). Den avanserte teknologien består i å først printe to lag med ekspanderende skum, som brukes som forskaling for et tredje lag av betong.
– Et 95 m2 stort hus ble bygget i oktober 2017 med denne banebrytende metoden, og det er første gang at en av forskerne bak prosjektet kommer til Norge for å presentere teknologien, sier seniorforsker Nathalie Labonnote ved SINTEF Byggforsk.
Økonomiske og miljømessige fordeler med 3D-printing av konstruksjoner
– Målet er å bygge rimelige boliger som kan tilpasses både lokale forhold og kundens ønsker, samtidig som det skal bygges raskt og blir billig i drift, sier professor Philippe Poullain, som gleder seg til å møte den norske byggebransjen på Bygg 4.0-konferansen 15. mai i Oslo.
– Det er klart at robotteknologien representerer en drastisk endring av byggebransjen. Vår jobb er å utvikle løsninger som reduserer byggetiden og forbedrer termisk isolasjon, samt reduserer driftskostnadene til konstruksjonen, påpeker Poullain.
Om Bygg 4.0
SINTEF, NTNU og Bygdin-nettverket arrangerer en konferanse om digitalisering for BAE-sektoren den 15. mai i Oslo. Konferansen tar utgangspunkt i eksempler og modeller for digitalisering, og setter fokus på hva digitalisering betyr for de ulike aktørene i bygg-, anlegg- og eiendomssektoren.
Spennende foredrag fra både forskningsinstitutter og bedrifter skal vise veien til den digitale transformasjonen. Droner, parametrisk design, digital tvilling, sensorer, BIM, og virtuell virkelighet er kun noen få nøkkelord. Etter foredragene inviteres det til en aktiv og engasjerende workshop med nettverksbygging og diskusjoner om forskning under overskriften "Digital og innovativ byggeprosess".
Tid: Tirsdag 15. mai kl. 8–16 (workshop kl. 13–16)
Sted: Meet Ullevaal, Oslo
Kontakter
Nathalie LabonnoteSeniorforsker
Tel:93002052Nathalie.Labonnote@sintef.noKathrine NitterSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 932 00 559kathrine.nitter@sintef.noBilder

Om SINTEF
Dette er SINTEF Byggforsk
SINTEF Byggforsk er et internasjonalt ledende forskningsinstitutt for bærekraftig utvikling av bygg og infrastruktur. Vi løser utfordringer knyttet til hele byggeprosessen, og skaper verdier for våre kunder og for samfunnet gjennom forskning og utvikling, forskningsbasert rådgivning, produktdokumentasjon og kunnskapsformidling. Vi tilbyr spisskompetanse innen fagområder som arkitektur, bygningsfysikk, forvaltning, drift og vedlikehold av bygninger, vannforsyning og annen infrastruktur. Våre medarbeidere jobber hver dag sammen med over 2.000 ansatte i SINTEF for å oppfylle vår visjon: Teknologi for et bedre samfunn.
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
SINTEF Energi på Arendalsuka 2025: Forskning, fakta og fremtidens løsninger31.7.2025 10:34:40 CEST | Pressemelding
SINTEF gir forskningsbaserte energiråd på Arendalsuka for tiende gang og bidrar med faglig kunnskap og energiråd om alt fra forsyningssikkerhet, CCS, energieffektivisering, bioenergi og havvind.
Norsk teknologi sørger for japansk klimagevinster27.6.2025 11:22:24 CEST | Pressemelding
Ti millioner CO₂-varmepumper til varmtvann solgt – miljøseier med norske røtter
Sanntidsdata er nødvendig for å utvikle fremtidens smarte bygg24.6.2025 09:35:32 CEST | Pressemelding
Tilgang til sanntidsdata er avgjørende for å få bygninger som er både energieffektive, smarte og fleksible.
SINTEF får nøkkelrolle i to nye forskningssentre for fremtidens transport19.6.2025 14:09:54 CEST | Pressemelding
Sjefforsker Marianne Ryghaug i SINTEF skal lede forskningssenteret TRACE som skal utvikle kunnskap og løsninger for et transportsystem som tar hensyn til natur, miljø og arealbruk.
Regjeringen styrker Norges infrastruktur for kvanteforskning19.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
NorFab tildeles 35 millioner kroner for å sørge for at Norge henger med i det internasjonale kunnskapskappløpet om kvanteteknologi.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom