Innføring av tilbod om skipsfinansiering gjennom Eksportkreditt Norge
23.3.2018 11:45:00 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Lånedelen av den nye ordninga skal forvaltast av Eksportkreditt Norge. Regjeringa sine endringsforslag i lov og forskrift som regulerer Eksportkreditt Norge si verksemd har no vore på offentleg høyring.
-Eg er glad for at lånetilbodet snart er på plass. Reiarane i Noreg vil få betre tilgang på finansiering som igjen vil medverke til auka aktivitet for verft og underleverandørar i Noreg, seier næringsminister Torbjørn Røe Isaksen.
Ordninga skal forvaltast av GIEK og Eksportkreditt Norge og vil vere ei mellombels treårig ordning. Ordninga vil bli evaluert. Det vil vere ein føresetnad at GIEK gir långivargarantiar på like vilkår med bankane, og at Eksportkreditt Norge gir lån på marknadsvilkår. Etter planen skal ordninga vere operativ i løpet av første halvår 2018.
Kontakter
Camilla PettersenKommunikasjonsrådgiver
Tel:951 05 064cpe@nfd.dep.noOm Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Vil spare næringslivet for tid med nytt digitalt verktøy7.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
I Noreg blir det målt for enorme verdiar kvart einaste år. Korrekte målingar er avgjerande for rettferdig handel, effektiv ressursbruk og tillit mellom aktørane. No vil regjeringa gjere det enklare for næringslivet å måle riktig og har bedt Justervesenet om å lage eit nytt digitalt verktøy.
Næringsministeren deltok på OECDs ministerrådsmøte i Paris5.6.2026 07:29:16 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth deltok denne uken på OECDs ministerrådsmøte i Paris. Hvordan næringspolitikken kan bidra til økonomisk vekst var hovedtema for toppmøtet.
Næringsministeren til Italia for å styrke industrisamarbeidet2.6.2026 07:33:19 CEST | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Italia 6.–9. juni. Målet med reisen er å styrke industrisamarbeidet mellom Norge og Italia og fremme norsk næringsliv i et viktig europeisk marked.
Lågare marknadsavgift frå 1. juni31.5.2026 14:40:37 CEST | Pressemelding
Marknadsavgifta for pelagiske artar og konvensjonelle sjømatprodukt blir sett ned frå 1. juni 2026. Føremålet er å bidra til å lette situasjonen for sjømatnæringa i ein krevjande periode.
Fiskeri- og havministeren til Japan for å styrke sjømat-, og maritimt samarbeid29.5.2026 21:49:15 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Japan sammen med Hans Kongelige Høyhet Kronprins Haakon og digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung 1.–4. juni.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom