KPMG kjøper cybersikkerhetsselskapet UniBridge
9.1.2018 14:59:39 CET | KPMG | Pressemelding

– Vi har samarbeidet nært med UniBridge og deres rådgivere i mange store prosjekter de siste årene og er imponert over kompetansen og posisjonen de har bygget opp. Deres kryptologer og sikkerhetsrådgivere er blant de aller fremste på sitt fagfelt, og selskapet er en betrodd samarbeidspartner i en rekke prosjekter av nasjonal betydning, sier Arne Helme, partner og ansvarlig for KPMGs cybersikkerhetstjenester.
UniBridge og KPMG jobber side om side i flere store og samfunnsviktige prosjekter, blant annet med felles sikkerhetsinfrastruktur i helse- og omsorgssektoren for Direktoratet for e-helse og Politidirektoratets pass- og eID-prosjekt.
KPMG befester sin posisjon
KPMG har de siste årene satset på informasjons- og cybersikkerhet og har etablert seg som en anerkjent rådgiver både i Norge og globalt. Blant annet har internasjonale analyseselskaper som Forrester og IDC de siste årene utpekt KPMG som global leder blant konsulentselskapene på cybersikkerhet og digital transformasjon.
– UniBridge komplementerer KPMGs nasjonale og globale cybersikkerhetsmiljø på en god måte. Integrasjonen gjør at vi kan vi tilby en sterk kombinasjon av teknisk innsikt, bransjekunnskap, forretningsforståelse og en strategisk tilnærming til cybersikkerhet, sier Rune Skjelvan, leder for KPMGs rådgivningsvirksomhet.
– Vi kan tilføre kunder den kompetansen som trengs for å ta gode veivalg for sikkerhetsarbeidet, i tråd med virksomhetens forretningsmål, strategier og ambisjoner. Kryptologi og identitetsstyring er en helt kritisk byggestein i all informasjonssikkerhet, understreker han.
Nisjemiljø blir del av global merkevare
UniBridge ble en del av KPMG fra årsskiftet. KPMG Norges cybermiljø teller nå mer enn 30 fagpersoner, som igjen er en del av et globalt nettverk med nærmere 2700 cyberspesialister.
– Dette er en viktig milepæl for UniBridge. Som et svært kompetansetungt nisjeselskap får vi nå mulighet til å bli en del av en sterk, global merkevare og få tilført nødvendig kapasitet for kunne levere på enda større prosjekter. Vi ser frem til å fortsette det gode samarbeidet vi har hatt med KPMG over mange år og bli en del av et større nasjonalt og internasjonalt kompetansemiljø innen cybersikkerhet, sier Frank Horntvedt, daglig leder i UniBridge.
Skal være førstevalget
– Etter hvert som virksomheter innoverer og digitaliserer sine prosesser og kundegrensesnitt, blir løsninger som forvalter identitets- og tilgangskontroll og sikrer at hensynet til effektiv risikostyring balanseres mot kundeopplevelser avgjørende for å sikre bærekraftig vekst for selskapet, sier Horntvedt.
– Både offentlig og privat virksomhet blir stadig mer kompleks, digitalisert, datadrevet og avhengig av personalisering. God kunnskap om og forståelse for trusler og muligheter er avgjørende for å lykkes. Cybertrusler handler ikke lenger om teknologi, men er en del av det totale risiko- og sikkerhetsbildet som alle virksomheter må forholde seg til. Det er essensielt at styre og ledelse har den nødvendige innsikten. Vi skal være førstevalget når organisasjoner har behov for støtte til å styre og videreutvikle sin virksomhet, sier Rune Skjelvan.
Om UniBridge
UniBridge AS er et teknologinøytralt og leverandøruavhengig rådgivingsselskap innen fagområdet informasjonssikkerhet. Selskapet startet sin virksomhet i 2002 og tilbyr seniorrådgivere med markedsledende kompetanse og lang erfaring fra fagområdet. UniBridge benyttes også som rådgivere til myndigheter og andre premissgivere innenfor fagfeltet e-ID og e-signatur.
Kontakter
Guro SteineMarkeds- og kommunikasjonsdirektør
Tel:40 63 99 88guro.steine@kpmg.noRune SkjelvanPartner og leder for Advisory
Tel:+4740639732Rune.Skjelvan@kpmg.noBilder

Om KPMG
KPMG er et globalt nettverk med selskaper som leverer profesjonelle tjenester innenfor revisjon, rådgivning, skatt, avgift og forretningsjus. I KPMG Norge jobber det mer enn 1850 ansatte fordelt på 23 kontorer. Fageksperter fra ulike forretningsområder og bransjer jobber side om side for å levere fremtidsrettede og innovative prosjekter som skaper verdi for virksomheter i privat og offentlig sektor.
Følg pressemeldinger fra KPMG
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KPMG på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KPMG
Lanserer den første helnorske AI-plattformen11.2.2026 09:01:49 CET | Pressemelding
Nå gjør Telenor og KPMG det lettere å investere i AI uten at data forlater Norge. Ifølge en global topplederundersøkelse oppgir 69 prosent av CEO-er at de planlegger å bruke mellom 10 og 20 prosent av budsjettet på AI i 2026. Fremover skal norske virksomheter kunne ta i bruk avansert kunstig intelligens uten at data flyttes ut av landet.
Ny forskning skal finne ut hvordan KI kan løse ressurssutfordringer på norske sykehus22.12.2025 08:42:11 CET | Pressemelding
Presset kapasitet og avlyste operasjoner utgjør store utfordringer ved norske sykehus. Nå har Forskningsrådet tildelt 25 millioner kroner gjennom Pilot Helse for å utvikle et KI-drevet verktøy for planlegging og kapasitetsstyring på sykehusene.
Norden henger etterpå digitalisering: – Compliance skjer fortsatt med penn og papir17.10.2025 09:56:34 CEST | Pressemelding
Tilliten til effekten av compliance-arbeidet i nordiske virksomheter er lav, viser KPMGs Nordic Ethics and Compliance Survey for 2025. Selv om investeringene øker, henger digitaliseringen etter og mange er usikre på effekten av både nye lover og eget compliance-arbeid.
Planlegger enorme AI-investeringer. –Blir bekymret for Norge9.10.2025 08:50:44 CEST | Pressemelding
Tilliten til verdensøkonomien blant toppledere har falt til det laveste nivået på fem år, viser KPMGs globale CEO-undersøkelse for 2025. Likevel prioriterer internasjonale ledere tunge investeringer i kunstig intelligens for å sikre fremtidig vekst. CEO i KPMG Norge, Rune Skjelvan, er bekymret for Norges evne til å holde følge.
11 nye KPMG-partnere1.10.2025 12:15:59 CEST | Pressemelding
KPMG AS tar opp ti nye partnere, mens én går inn i partnerskapet i KPMG Law Advokatfirma AS.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
