Norden henger etterpå digitalisering: – Compliance skjer fortsatt med penn og papir
Tilliten til effekten av compliance-arbeidet i nordiske virksomheter er lav, viser KPMGs Nordic Ethics and Compliance Survey for 2025. Selv om investeringene øker, henger digitaliseringen etter og mange er usikre på effekten av både nye lover og eget compliance-arbeid.

KPMGs ferske undersøkelse viser at nordiske selskaper møter store utfordringer med å omsette compliance-innsats til faktisk endring. Beate Hvam-Laheld, partner og leder for Business Integrity and Compliance i KPMG Norge, forteller at en stor risiko i compliance-arbeid er at virksomheten fokuserer mer på rapportering enn reell forbedring.
– Ledelsen må ta et aktivt ansvar for å sikre at compliance er levende og relevant, sier Hvam-Laheld.
Undersøkelsen peker også på at ansvar og risiko flyttes nærmere enkeltpersoner i ledelsen.
– CEOer, styremedlemmer og andre nøkkelroller må være enda mer bevisste på sitt ansvar og sikre at compliance er godt forankret i ledelsen. Det er både viktig og riktig for at compliance-arbeidet skal ha effekt, mener Hvam-Laheld.
Henger etter på digitalisering
I undersøkelsen svarer 46 prosent at de ennå ikke har startet digitalisering av compliance-prosesser, og kun fire prosent bruker AI til beslutningsstøtte.
– Selv om det snakkes mye om digitalisering og kunstig intelligens, viser vår undersøkelse at compliance-arbeidet i Norden fortsatt i stor grad skjer med «penn og papir».
I følge rapporten er de største barrierene kompetanse og budsjett, men også mangel på skreddersydde verktøy. Hvam-Lahled mener norske virksomheter må sikre strategisk forankring, investere i opplæring, og velge teknologi som faktisk støtter compliance-arbeidet.
– Manuelle prosesser er rett og slett for trege og dyre når de regulatoriske kravene til virksomhetene vokser, sier Hvam-Laheld.
Selskapene ønsker forenkling
74 prosent sier at ny lovgivning har økt innsatsen mot menneskerettighetsbrudd, men bare 37 prosent mener den har hatt faktisk positiv effekt. Det bekymrer Hvam-Laheld.
– Undersøkelsen viser at mer regelverk ikke nødvendigvis gir positiv effekt. Virksomhetene rapporterer om økt innsats og ressursbruk, men samtidig tviler mange på effekten av tiltakene. Ressursene brukes med andre ord ikke på det de er ment til, sier hun.
65 prosent av de nordiske selskapene som har deltatt i undersøkelsen mener det er behov for å forenkle dagens ESG-regelverk for å redusere den administrative byrden.
– Nordiske selskaper er underlagt et stadig mer komplekst regelverk og økte rapporteringskrav, og virksomhetene ønsker forenkling. Samtidig må vi ikke forenkle oss bort fra intensjonen om at selskaper skal drive forsvarlig og ta ansvar for egen og leverandørenes påvirkning på mennesker og natur, sier Hvam-Laheld.
Hovedfunn i KPMGs Nordic Ethics and Compliance survey 2025:
- 74 % sier at økt regelverk har ført til større innsats mot menneskerettighetsbrudd, men bare 37 % opplever at lovendringene har gitt reell positiv effekt for mennesker.
- 65 % av respondentene mener det er behov for å forenkle dagens ESG-regelverk for å redusere den administrative byrden.
- 44 % av selskapene tester aldri effekten av compliance-tiltakene, og nesten halvparten rapporterer på compliance, risiko og internkontroll uten å ha tilstrekkelig dokumentasjon eller oversikt.
- Selskapene rangerer disse ESG-risikoene høyest for egen virksomhet: sanksjoner, helse og sikkerhet og negativ påvirkning på klimaet.
- 46 % av nordiske selskaper har ennå ikke startet digitalisering av compliance-prosesser, og kun 4 % bruker kunstig intelligens til beslutningsstøtte.
KPMGs Nordic Ethics and Compliance Survey bygger på svar fra 70 nordiske selskaper fra ulike bransjer.
Nøkkelord
Kontakter
Simen TønnessonHead of Marketing & Communication
Tel:+47 936 289 06simen.tonnesson@kpmg.noBilder

Om oss
KPMG er et globalt nettverk med selskaper som leverer profesjonelle tjenester innenfor revisjon, rådgivning, skatt, avgift og forretningsjus. Fageksperter fra ulike forretningsområder og bransjer jobber side om side for å levere fremtidsrettede og innovative prosjekter som skaper verdi for virksomheter i privat og offentlig sektor.
Følg pressemeldinger fra KPMG
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KPMG på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KPMG
Planlegger enorme AI-investeringer. –Blir bekymret for Norge9.10.2025 08:50:44 CEST | Pressemelding
Tilliten til verdensøkonomien blant toppledere har falt til det laveste nivået på fem år, viser KPMGs globale CEO-undersøkelse for 2025. Likevel prioriterer internasjonale ledere tunge investeringer i kunstig intelligens for å sikre fremtidig vekst. CEO i KPMG Norge, Rune Skjelvan, er bekymret for Norges evne til å holde følge.
11 nye KPMG-partnere1.10.2025 12:15:59 CEST | Pressemelding
KPMG AS tar opp ti nye partnere, mens én går inn i partnerskapet i KPMG Law Advokatfirma AS.
KPMG selger ti kontorer til Cedra26.9.2025 09:00:09 CEST | Pressemelding
– Dette er vinn-vinn for alle involverte og et riktig grep for KPMG, sier CEO Rune Skjelvan.
KPMG skiller ut 10 kontorer14.8.2025 14:30:30 CEST | Aktuelt
– Nå skaper vi to attraktive selskaper som skal bli best i sine markeder, sier Rune Skjelvan, CEO i KPMG Norge.
KPMG flytter til Bjørvika24.4.2025 14:45:18 CEST | Pressemelding
Etter 24 år på Majorstuen flytter vi endelig til det nyoppussede bygget SIXA i Dronning Eufemias gate 6.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom