Faten skal finne sitt politiske parti

- Faten er en sterk, ung stemme i norsk offentlighet. Hun er sjeldent modig og har vist evne til både å konfrontere og bygge bro. Vi er glade for å ha henne med i NRKs valgsatsning, sier redaksjonssjef Håkon Moslet.
Faten ble offentlig kjent da hun holdt en appell på Youngstorget i Oslo i forbindelse med en demonstrasjon mot IS i 2014. Etter dette vant hun Bergesenstiftelsens ærespris for sitt engasjement og sin sterke stemme mot ekstremisme.
-I ”Faten tar valget” skal hun sette seg inn i norsk partipolitikk på vegne av målgruppa. I likhet med andre unge har hun noen temaer hun brenner for, og andre hun er helt blank på. Det blir veldig spennende å følge henne utover i valgkampen, sier Håkon Moslet.
Gjennom fire episoder prøver Faten å finne ut hvem som skal få hennes stemme.
-Min motivasjon er enkelt og greit at jeg ikke ønsker å stemme blankt ved årets stortingsvalg. Denne serien gir meg mulighet til å bli bedre kjent med partiene, og jeg ønsker å finne et parti som representerer meg og mine meninger, sier Faten Mahdi Al-Hussaini.
I hver episode deltar Faten på aktiviteter sammen med mennesker som er glødende engasjert i en sak eller tema.
-Siden jeg går med hijab, har jeg også lyst til å vise alle unge folk i Norge i dag at vi er ganske like selv om jeg bruker et religiøst hodeplagg, som for noen kan oppleves som truende. Jeg vil vise andre jenter at en hijab eller et religiøst plagg ikke begrenser dem, og at de kan bli hva som helst så lenge de har det som trengs. Jeg har lyst til å være et forbilde og gi unge jenter håp, sier hun.
I hver episode møter hun Dagsnytt 18- og Detektor-programleder Fredrik Solvang for å få flere innspill i partijakten. "Faten tar valget" er innom temaene miljø, integrering, forsvar og utdanning.
"Faten tar valget" har premiere 31.august på NRK1 og NRKTV.
Kontakter
Håkon Moslet, redaksjonssjef i NRK P3: Tlf.: 90841645.
Bilder


Lenker
Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Dette kan du sjå på NRK i sommar13.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Kjendisar i konkurransemodus, fiskefeber, masse humor og moralske dilemma i jungelen. Her er NRKs sommarmeny.
Dette er deltakerne i NRKs nye sommersatsing13.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Silje Nordnes står ved roret når 20 kjente personer skal konkurrere om hvem som mestrer sommeren best. Deltakernes personlighet blir også sentral i «20-stjerners sommerferie».
Se verdens beste dødsere på NRK11.6.2025 11:59:33 CEST | Pressemelding
Det er en ekstremsport med stadig økende popularitet internasjonalt. Nå har NRK sikret seg rettighetene til å sende både verdensserien og VM i dødsing.
Klare for fotballfest på NRK og TV 211.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommerens store sportshøydepunkt får du på NRK og TV 2. Norge har fått en drømmetrekning i forkant av årets fotball-EM. 2. juli braker det løs på TV 2 når kvinnelandslaget møter vertslandet i åpningskampen.
Partiguiden 202510.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
I dag lanserer NRK Partiguiden, den tredje av NRKs digitale tjenester i forbindelse med høstens stortingsvalg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom