Nasjonal transportplan behandlet i Stortinget: - Godt grunnlag for å bygge fremtidens transportsystem
- Gjennom Stortingets behandling er vårt forslag til transportplan justert på noen punkter, og jeg er trygg på at vi har et godt grunnlag for å bygge fremtidens transportsystem, sammen med både offentlige og private aktører, sier samferdselsministeren.
Transportetatene skal nå utarbeide hvert sitt handlingsprogram. Handlingsprogrammene er en konkretisering av Nasjonal transportplan 2018-2029 og beskriver de tiltak som transportetatene skal gjennomføre.
Handlingsprogrammene har hovedfokus på første de første 6 årene i perioden planen gjelder for, men beskriver også store prosjekter for de siste 6 årene i planperioden. Handlingsprogrammene blir sendt på høring hos fylkeskommunene, og danner grunnlaget for prioriteringer i de årlige budsjettforslagene.
- Vi sender i disse dager oppdragsbrev til transportetatene og Avinor. I de neste årene skal transportsystemet i Norge moderniseres, og vedlikeholdsetterslepet skal reduseres kraftig. Satsingen vi nå går i gang med, er massiv – med en ramme på over ett tusen milliarder kroner. Jeg gleder meg til å se store maskiner og flinke hender i arbeid over hele Norge, sier samferdselsministeren.
Regjeringen setter av store summer fordi behovet er stort og fordi et effektivt og trygt transportsystem er en forutsetning for vekst og velferd. Samtidig gjennomfører regjeringen flere store reformer i transportsektoren, som skal bidra til økt konkurranse, effektivitet og reduserte kostnader. Regjeringen har som mål at Norge har veier, jernbane, luftfart, kysttransport og ekominfrastruktur som er så effektiv at det gir Norge et konkurransefortrinn.
- Dette er en plan som vil bidra til å skape fremtidens transport, som er smartere, grønnere og tryggere. Norge skal være blant de ledende i verden på å utvikle transportløsninger for mennesker og gods som gjør hverdagen bedre og tryggere, med kraftige kutt i klimautslipp, sier samferdselsministeren.
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noLenker
Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
En mer trafikksikker russetid i 2026: Ikke lov å bruke sidevendte seter og ståplasser under kjøring15.9.2025 07:18:59 CEST | Pressemelding
Regjeringen strammer inn bruken av sidevendte seter og ståplasser under kjøring. Fra og med 1. januar 2026 er det ikke lov å bruke disse plassene under kjøring.
Høring: Vil gjøre det enklere å få reiseinformasjon11.9.2025 13:53:33 CEST | Pressemelding
Regjeringen foreslår å innføre et regelverk som skal gjøre det enklere for folk å få oversikt og riktig informasjon om transporttilbudet.
Ny finansieringsordning for Norske tog – staten tilbyr tilbakekjøp av Norske togs obligasjonsgjeld10.9.2025 13:27:58 CEST | Pressemelding
Gjennom behandlingen av revidert nasjonalbudsjett for 2025sluttet Stortinget seg til regjeringens forslag om å legge om finansieringsmodellen til Norske tog, fra at selskapet tar opp lån i det private lånemarkedet til at staten skal tilby slik lånefinansiering. Omleggingen skjedde 1. juli 2025.
Veiåpning: Rv. 4 mellom Almenningsdelet og Lygnebakken på Hadeland2.7.2025 14:01:12 CEST | Pressemelding
Nå er utbedringen av strekningen mellom Almenningsdelet og Lyngebakken på Hadeland ferdig. Rv. 4 har fått breddeutvidelse og er nå en mer trafikksikker strekning. Veien er den siste av tre delstrekninger på Rv. 4 mellom Roa og Lynga.
Ny milepæl for innkreving av bompenger fra utenlandske kjøretøy2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– Det er viktig for finansieringen av våre veier og for tilliten til hele bompengeordningen at vi får krevd inn bompenger også fra utenlandske kjøretøy. Det har imidlertid vært en utfordring å identifisere kjøretøy fra enkelte europeiske land. Fra 1. august vil regelverket være på plass for å kunne få dette til, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom