Nasjonal transportplan behandlet i Stortinget: - Godt grunnlag for å bygge fremtidens transportsystem
- Gjennom Stortingets behandling er vårt forslag til transportplan justert på noen punkter, og jeg er trygg på at vi har et godt grunnlag for å bygge fremtidens transportsystem, sammen med både offentlige og private aktører, sier samferdselsministeren.
Transportetatene skal nå utarbeide hvert sitt handlingsprogram. Handlingsprogrammene er en konkretisering av Nasjonal transportplan 2018-2029 og beskriver de tiltak som transportetatene skal gjennomføre.
Handlingsprogrammene har hovedfokus på første de første 6 årene i perioden planen gjelder for, men beskriver også store prosjekter for de siste 6 årene i planperioden. Handlingsprogrammene blir sendt på høring hos fylkeskommunene, og danner grunnlaget for prioriteringer i de årlige budsjettforslagene.
- Vi sender i disse dager oppdragsbrev til transportetatene og Avinor. I de neste årene skal transportsystemet i Norge moderniseres, og vedlikeholdsetterslepet skal reduseres kraftig. Satsingen vi nå går i gang med, er massiv – med en ramme på over ett tusen milliarder kroner. Jeg gleder meg til å se store maskiner og flinke hender i arbeid over hele Norge, sier samferdselsministeren.
Regjeringen setter av store summer fordi behovet er stort og fordi et effektivt og trygt transportsystem er en forutsetning for vekst og velferd. Samtidig gjennomfører regjeringen flere store reformer i transportsektoren, som skal bidra til økt konkurranse, effektivitet og reduserte kostnader. Regjeringen har som mål at Norge har veier, jernbane, luftfart, kysttransport og ekominfrastruktur som er så effektiv at det gir Norge et konkurransefortrinn.
- Dette er en plan som vil bidra til å skape fremtidens transport, som er smartere, grønnere og tryggere. Norge skal være blant de ledende i verden på å utvikle transportløsninger for mennesker og gods som gjør hverdagen bedre og tryggere, med kraftige kutt i klimautslipp, sier samferdselsministeren.
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noLenker
Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Jernbanetalen 2025: Rekordmange togreiser i 202413.1.2025 13:41:00 CET | Pressemelding
Aldri før har flere tatt toget i Norge enn i 2024. Prognoser fra Jernbanedirektoratet viser 83 millioner togreiser i fjor. Det er 5 millioner flere enn i 2023. På drøyt ti år har tallet økt med 30 prosent.
Ring 1: Nå åpner kollektivfelt for elbiler på riksveier i og rundt Oslo i helgene11.1.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Kollektivfeltet mellom E18 Asker og Lysaker ble i fjor høst åpnet for elbiler på lørdager og søndager. – Det er gledelig at kollektivfeltet på det øvrige riksveinettet i Oslo og Akershus fremover vil åpnes for elbiler i helgene. Først ut er E18 Lysaker – Filipstad. Arbeidet med dette har allerede startet, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Presseinvitasjon: Samferdselsministeren held Jernbanetalen 20259.1.2025 13:11:34 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård held jernbanetalen for 2025 i Oslo måndag 13. januar kl. 13.00. Dette er andre gong samferdselsministeren held ein slik årstale.
90 døde i trafikken i 20241.1.2025 06:25:00 CET | Pressemelding
Tallene i 2024 viser et fall i antall trafikkdrepte. Trafikantene har tatt ansvar for å gjøre veiene tryggere, og det samlede trafikksikkerhetsarbeidet ser ut til å virke. Det er en nedgang i antall drepte, men dessverre preges årets siste dager av flere tragiske ulykker.
Nytt rammeverk skal styrke samhandlingen mellom transport- og forsvarssektoren23.12.2024 09:15:51 CET | Pressemelding
Gjennom et nytt rammeverk for samhandling om militære behov for transportinfrastruktur styrker nå regjeringen samarbeidet mellom transport- og forsvarssektoren. Dette inkluderer etableringen en fast faggruppe som årlig skal utarbeide en analyse av forsvarssektorens transportbehov til bruk i transportplanleggingen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom