Leiekontrakt for bolig på arabisk

Huseiernes Landsforbund (HL) har fått mange henvendelser fra medlemmer som ønsker å leie ut sin bolig til flyktninger etter at organisasjonen i høst lanserte sin flyktningaksjon i forbindelse med krisen i Syria. Nå har HL også oversatt sin leiekontrakt for bolig til arabisk.
-Pågangen til HL har vært omfattende etter at vi oppfordret våre medlemmer til å melde sin interesse for utleie til flyktninger som har fått oppholdstillatelse, sier advokatfullmektig Morten Fæste i Huseiernes Landsforbund.
-Vi har fortløpende gitt våre medlemmer veiledning om muligheten for utleie til flyktninger, samt juridisk rådgivning i denne forbindelse. Interessen har vært over all forventning, og de aller fleste som kontakter oss ønsker å hjelpe slik at de syriske flyktningene kan få et tak over hodet, fortsetter Fæste.
-HL har fått tilbakemelding fra kommunene om at behovet for private boliger til flyktninger som har fått oppholdstillatelse allerede er stort, og at behovet bare vil øke i tiden som kommer. Vi oppfordrer derfor våre medlemmer til å fortsette å vise sin interesse på nettsiden tilfluktshjem.no eller å melde fra direkte til kommunene.
-HL har også hatt møte med kommunalminister Jan Tore Sanner og lovet at forbundet vil gi rådgivning til alle som leier ur husrom til flyktninger, sier Fæste.
Har oversatt boligleiekontrakten til arabisk
-I forbindelse med flyktningaksjonen har HL nå oversatt sin leiekontrakt for bolig til arabisk, som er det vanligste språket som de syriske flyktningene snakker, sier Morten Fæste, advokatfullmektig i Huseiernes Landsforbund. - Oversettelsen har skjedd i samarbeid med et profesjonelt oversettelsesfirma, Salita Tolke- og Translatørtjeneste AS, og vil være til stor hjelp for å redusere språkbarrierene mellom utleier og leietaker, fortsetter Fæste.
Fra før har HL oversatt boligleiekontrakten til nynorsk, polsk, urdu og engelsk.
Den arabiske oversettelsen av boligleiekontrakten er tilgjengelig for alle på Huseiernes nettsider: http://www.huseierne.no/boligsporsmal/utleie--kontrakt/arabic-translation---arabisk-oversettelse/.
Kontaktperson: advokatfullmektig Morten Fæste, tlf: 22 47 75 18
Aktuelle lenker: Huseiernes flyktningaksjon 2015:http://www.huseierne.no/om-oss/nyheter/huseiernes-flyktningaksjon-2015/
Kontakter
Kristin GyldenskogLeder av samfunnsavdelingen
Tel:414 02 747k.gyldenskog@huseierne.noMorten Andreas MeyerGeneralsekretær
Tel:+47 920 81 967m.a.meyer@huseierne.noBilder

Om Huseierne
Huseierne er en uavhengig og medlemseiet forbrukerorganisasjon for alle boligeiere uavhengig av boform. Huseiernes 278.000 medlemmer bor i blokk, rekkehus og enebolig. Organisasjonen har 7.300 boligsameier og frittstående borettslag som medlemmer.
Huseierne ivaretar norske boligeieres lokale og rikspolitiske bolig- og eiendomsinteresser. Forbundet yter juridisk og byggteknisk rådgivning til medlemmene.
For mer informasjon: besøk vår nettside!
Følg pressemeldinger fra Huseierne
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Huseierne på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Huseierne
Nå blir det lettere å kjøpe seg bolig4.12.2024 10:01:22 CET | Pressemelding
Finansdepartementet har i dag annonsert viktige endringer i utlånsforskriften, blant annet en reduksjon av egenkapitalkravet fra 15 til 10 prosent av boligens verdi. Huseierne ser positivt på tiltakene og mener de vil gi flere mulighet til å komme inn på boligmarkedet.
Huseierne styrker SoMe-laget28.6.2024 10:30:54 CEST | Pressemelding
Huseierne øker satsingen på sosiale medier, og får Peter Hellesøy (29) på plass fra høsten. Hele 160 søkere kjempet om den nyopprettede stillingen hos forbrukerorganisasjonen.
– Klag på eiendomsskatten!25.1.2024 14:12:11 CET | Pressemelding
Bor du i en kommune som skriver ut eiendomsskatt, må du fire ganger i året betale skatt på verdien av å bo i egen bolig. – Det er viktig at boligeiere ikke bare automatisk avfinner seg med kravet fra kommunen. Husk at du har rett til å klage på eiendomsskatten, sier Monica Bryner, distriktsleder i Huseiernes avdeling i Hordaland.
Huseierne om budsjettforliket: En seier for bedre bankkonkurranse3.12.2023 11:29:32 CET | Pressemelding
I budsjettforliket mellom regjeringspartiene og SV er det flere tiltak som styrker bankkonkurransen. -Dette er en seier for alle med boliglån. Bedre informasjon vil bidra til bedre bankkonkurranse og dermed lavere renteutgifter, sier Morten Andreas Meyer i forbrukerorganisasjonen Huseierne.
Huseierne: Konkurransetilsynet må stoppe Nordeas oppkjøp av Danske Bank19.7.2023 08:53:01 CEST | Pressemelding
-Bankkonkurransen i Norge er under press. At Nordea nå kjøper opp Danske Banks privatkundevirksomhet svekker konkurransen ytterligere. Oppkjøpe må derfor stoppes, sier Morten Andreas Meyer i Huseierne.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom