Operagalskap med Eir Inderhaug

Gjestespillet om sangerinnen som drives til vanvidd markerer starten på teaterfestivalen Hedda-dagene. Jeg ER Lucia er opera, teater, musikkteater i ett – en vanvittig, berørende, tragisk, og morsom historie. I hovedrollen finner vi Eir Inderhaug som selv står bak idé, manus og musikkvalg.
Jeg ER Lucia handler om kvinnen og operasangeren som presser seg ut over tålegrensen i et ønske om å leve i tråd med sine kunstneriske og menneskelige idealer. Hun drømmer om den ultimate fremførelsen og tolkningen av den verdensberømte operaen Lucia di Lammermoor av Donizetti. Rollen som Lucia regnes som en av de aller største og mest krevende for en koloratursopran, ikke minst på grunn av den 15 minutter lange galskapsscenen som hun har rett før hun dør. Forestillingen gir et humoristisk og rørende innblikk i en sangers virkelighet og fantasi – et liv langt fra så glamorøst som en kan få inntrykk av. Men det er også et skråblikk på vår tids prestasjonsjag og forventningspress, på å bli dratt mellom familie og karriere – noe mange kan kjenne seg igjen i.
I utviklingen av stykket har Eir Inderhaug hentet inspirasjon fra sin egen lange erfaring som sanger på Europas store operascener. Siden 2014 har hun vært husartist ved Kilden Opera i Kristiansand. Jeg ER Lucia var hennes avskjedsforestilling ved Kilden, der forestillingen hadde premiere i januar 2017.
Med seg på scenen har Eir skuespiller Even Rasmussen. Regi er ved Bentein Baardson. I tillegg til musikk av Donizetti, har Eir også plukket verk av Ligeti, Feldman, Bernstein, Henze, Herbert og Rossini. Musikken er spilt inn av Kristiansand Symfoniorkester. Forestillingen er et gjestespill fra Kilden Opera i Kristiansand og en del av festivalen Hedda-dagene.
Premiere på Scene 2 torsdag 8. juni kl. 19:00. Spilles også 10. juni.
Kontakter
For mer informasjon, intervjuer og anmelderbilletter, vennligst kontakt:
Kommunikasjonsrådgiver Ole-Morten Vestby
E-post: omv@operaen.no
Telefon: 97076610
Bilder

Lenker
Om Den Norske Opera & Ballett
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Sommeråpent operahus med dans for hele familien23.6.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Jo Strømgren Kompani inntar Operaen i juni og juli! Med seg har de turist- og familievennlige forestillinger, blant annet den verdenskjente fotballforestillingen, til lavere billettpris.
Svarte komponister i sentrum når Lawrence Brownlee gjester Operaen19.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Tenorstjernen Lawrence Brownlee gjester Operaen søndag 22. juni med et program som kombinerer kjente operanumre og musikk av afroamerikanske komponister.
Operaen inviterer til klassisk Pride-vorspiel på Hovedscenen18.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
På Oslo Prides åpningsdag inviterer Nasjonaloperaen og Oslo Pride til konserten «For en stemme!» på Hovedscenen. Konserten er en feiring av stemmen som uttrykksform og av skeiv kunstnerisk arv.
Stjernekoreograf legger verdenspremiere til Operaen i juni17.6.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Dansekompaniet Nagelhus Schia Productions er tilbake i Operaen for fjerde gang! Til Scene 2 tar de med seg tre verker av koreografen Damien Jalet i forestillingen Thrice, 21. og 22. juni.
Unge operatalenter plasserer Mozart i vår digitale tidsalder3.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Mozarts klassiske forviklingskomedie får nytt liv på Scene 2, når morgendagens operastemmer viser en leken og mediekritisk versjon av Così fan tutte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom