Unge operatalenter plasserer Mozart i vår digitale tidsalder
Mozarts klassiske forviklingskomedie får nytt liv på Scene 2, når morgendagens operastemmer viser en leken og mediekritisk versjon av Così fan tutte.

I denne intime Scene 2-produksjonen utspiller Mozarts Così fan tutte seg i en verden der dating skjer via skjermer og reality-TV, virkeligheten forvrenges gjennom filtre og bekreftelse måles i likes. Har Fiordiligi og Dorabella i det hele tatt møtt sine kjærester «på ekte»? Hva vil skje når de møter de unge mennene uten filtre og distanse?
Forestilling signert WOYS
På Scenen står sangere fra Nasjonaloperaens eget talentprogram, WOYS – The Wilhelmsen Opera Studio for Young Singers. Dette er sangere som står på terskelen til profesjonelle karrierer. Nå byr de på en humoristisk og moderne tolkning av Mozarts tidløse verk, akkompagnert av et kammerensemble under ledelse av Gunvald Ottesen.
Kjærlighetens spill
Così fan tutte følger to unge menn, Ferrando og Guglielmo, som melder seg på det kyniske reality-TV-programmet «Don Alfonsos skole for elskere», ledet av programlederen Don Alfonso selv. Målet med programmet er å teste troskapen til de unge mennenes kjærester, Dorabella og Fiordiligi, ved at mennene forkler seg som fremmede og forsøker å friste de intetanende kvinnene til utroskap. Guttene er sikre på at kjærestene deres aldri ville bedra dem, Don Alfonso er sikker på at de vil, og de unge kvinnene aner ikke at de blir manipulert og utnyttet for å gi høye seertall … Hva kan vel gå galt?
I rollene som de unge parene synger Sandra Bendrik rollen som Fiordiligi og Rory Green Guglielmo. Laura Mayer synger Dorabella og Markus Bjørlykke hennes kjæreste Ferrando. Don Alfonso synges av Johannes Nikolai Aas – og Sofia Nesje Enger er hans medsammensvorne, Despina. Musikalsk leder er Gunvald Ottesen.
Regi er ved Joseph W. Alford. Scenografi og kostymer står Rikke Juellund for, lysdesign er ved Paul Vidar Sævarang.
Kontakter
Vilde Alette Monrad-KrohnKommunikasjonsrådgiver (opera og konsert)
Tel:+47 45463725vimo@operaen.noBilder

Lenker
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Gjensyn med Alan Lucien Øyens alternative juleforestilling2.12.2025 08:41:41 CET | Pressemelding
Ti år etter urpremieren er suksessregissørens Jingle Horse! — en julespesial tilbake på Scene 2 i Operaen 4. desember.
Flere enn noensinne skal oppleve Nasjonalballettens Nøtteknekkeren27.11.2025 10:46:31 CET | Pressemelding
Adventstiden danses inn når Nasjonalballettens juleeventyr har sesongpremiere 28. november – for fullsatte saler i Oslo og Leipzig.
Gratis visning av Wayne McGregors storverk på OperaVision21.11.2025 08:04:50 CET | Pressemelding
Det var en begivenhet da den verdenskjente koreografen og regissøren la en verdenspremiere til Den Norske Opera & Ballett. Fra 21. november kan publikum verden over se Jocasta’s Line via strømmeplattformen OperaVision.
«Tryllefløyten» blir til stumfilm og tegneserie i Operaen19.11.2025 10:06:05 CET | Pressemelding
Barrie Koskys 1920-talls-tolkning av Mozarts Tryllefløyten har siden premieren i 2012 fortryllet over én million publikummere i 45 byer. Nå kommer den til Norge for første gang.
Nasjonalballetten danser Kautokeino-opprøret29.10.2025 08:24:09 CET | Pressemelding
For aller første gang presenterer Nasjonalballetten et samisk verk på Hovedscenen i Bjørvika: Elle Sofe Sara og Hlín Hjálmarsdóttirs Láhppon/Lost har urpremiere 31.oktober.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom